Přesně za týden v Praze Charles Aznavour

  • Přesně za týden v Praze Charles Aznavour Fotogalerie (13)
    • 09.03.2018
    • Tisk

    Legendární arménsko-francouzský šansoniér, zpěvák, hudebník a herec Charles Aznavour nabídne českým příznivcům nejznámější písně už příští pátek 16. března v pražském Kongresovém centru.

    Sdílejte článek:

Naposledy to dokázal při vyprodaném koncertu v Amsterdamu 3. března, kdy za doprovodu šestičlenné kapely a dvou vokalistek rozdával téměř hodinu a tři čtvrtě radost i nostalgii, naději i melancholii.

Vystoupení složené z víc než dvaceti písní zakončily bouřlivé ovace ve stoje a záplava květin na pódiu.

Vstupenky na výjimečný pražský koncert této světové legendy jsou stále v prodeji exkluzivně v síti Ticketportal. Koncert pořádá P&J Music v rámci série Jazz Meets World.

Charles Aznavour je jednou z největších žijících osobností světové hudby, zpívá v osmi jazycích, za osmdesátiletou kariéru složil přes tisícovku písní, nahrál desítky alb, jichž prodal přes 100 milionů kopií. Je označován za "nového romantika, Napoleona šansonu, francouzského Franka Sinatru, nebo malého muže se smutnýma očima", který do francouzské hudby přinesl nostalgii, melancholii i dříve tabuizovaná témata”.

Spolupracoval se všemi mezinárodními hudebními hvězdami, jako jsou či byli například Edith PiafFrank SinatraElton John nebo třeba zpěvačka Zaz. Loni v srpnu získal hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Charles Aznavour se narodil v roce 1924 v Paříži arménským rodičům, kteří uprchli z vlasti před genocidou. V devíti letech odešel ze školy a stal se z něj dětský herec.

Během německé okupace Paříže zpíval v kabaretech. Po válce spolupracoval s Edith Piaf jako autor hudby i textů jejích písní. V padesátých letech se osamostatnil a postupně dosáhl úspěchu po celém světě.

K tomu mu pomáhala i jeho obrovská jazyková výbava, kdy řadu skladeb nazpíval v několika verzích. Jeho písně ovlivnily mnoho světoznámých umělců, kteří je také nahráli - od Eltona Johna, přes Sammyho Davise Jr., Raye Charlese až po Celine Dion.

V roce 2014 nazpíval duet se zpěvačkou Zaz.

Jeho nejznámější skladby zná české publikum např. v podání Hany Hegerové nebo Karla Gotta.

Hrál ve víc než šedesáti filmech. V anketě televizní stanice CNN byl Aznavour jmenován Největším umělcem 20. století. Je držitelem mnoha cen a vyznamenání (Zlatý lev, César, Řád čestné legie, Síň slávy).

Aktivně hlásí k arménským kořenům. Od roku 1995 je stálým vyslancem UNESCO pro Arménii a v roce 2009 se stal arménským velvyslancem OSN ve Švýcarsku. V osmdesátých letech založil sdružení „Aznavour pro Arménii“.

I ve 93 letech neúnavně vystupuje po celém světě. Naposledy, 3. března, se prezentoval ve výborné kondici před vyprodaným sálem v Amsterdamu. Jeho koncertní turné roku 2018 vede z Amsterdamu přes Prahu do Moskvy, Osaky, Tokya a Londýna.

Aznavour chce pokračovat v “psaní” pamětí. "Konec" je pro temperamentního Francouze cizí slovo.

" Vůbec se necítím na umírání, to nechám těm, kteří jsou depresivní. Jsem optimista, jakého byste zřídka kde na světě našli."

www.jwm.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.