THE BOY WITH NO NAME od Travis

  • THE BOY WITH NO NAME od Travis Fotogalerie (35)
    • 07.04.2007
    • Tisk

    Jedna z nejpopulárnějších britských kapel, Travis, vydala své páté album. Travis na ní znovu lidem připomínají, jak se stalo, že čtyři kamarádi z Glasgow dali dohromady jednu z největších a nejoblíbenějších kapel ve Velké Británii, která podle slov Chrise Martina „vynalezla“ Coldplay. Travisprodali milióny desek, stali se hlavní hvězdou festivalů a dvakrát vyhráli cenu Brit v kategorii Nejlepší britská skupina. Druhé album The Man Who si koupila každá osmá britská domácnost.

    Sdílejte článek:

**Roky šílení

**

Od vydání poslední studiové desky kapely Travis12 Memories uběhlo již tři a půl roku. Healy dnes toto album popisuje jako léčebnou kůru po šílenství, které nastoupilo poté, co kapela prodala své první desky Good Feeling z roku 1997 celých 40.000 kusů a další dvě desky – The Man Whoz roku The Invisible Band z roku 2001 dosáhly multiplatinové prodejnosti. Dalším těžkým momentem Travis byl rok 2002, kdy bubeník Neil Primros skočil po hlavě do bazénu, roztříštil si horní obratel a ohrozil tak svůj život. A do třetice: Země, kde členové kapely vyrůstali, se zapojila do války, s čímž oni zásadně nesouhlasili. „Deska byla určitým druhem očisty od systému,“ říká Healy. A Paynedodává: „Tohle album mám opravdu rád, ale v té době jsme se ještě pořád vzpamatovávali ze všeho toho šílenství předešlých několika let.“
**Pořádná pauza po první desce

**

Když konečně skončila propagace desky 12 Memories, Travis se rozhodli udělat si první pořádnou pauzu, která trvala až do podzimu 2004. Tehdy se kapela znovu sešla a věci se daly opět do pohybu. Travis se vydali s Brianem Eno do studia, kde vyzkoušeli několik čerstvých nápadů. A ty je inspirovaly k novému dílu: Healy měl napsat písničky, které by kapela nahrála a následně je předložila k posouzení producentovi Nigelu Godrichovi nebo Miku Hedgesovi. Měl to být intenzivní výbuch aktivity, po kterém by následovaly týdny či měsíce volna. Během doby, kdy měli Travis volno, byl Healyzaměstnán svou novou rolí otce, návštěvou Súdánu s organizací Save The Children a příležitostným vystupováním.

Pak se měla kapela vrátit do studia, kam si její členové sezvali různé přátele, aby se s nimi podíleli na nahrávání – mezi jinými hollywoodskou hvězdu první velikosti a fanouška Travis Bena Stillera, který si v jedné skladbě zahrál na kravský zvonec.

**Práce na „Chlapci beze jména“

**

Velmi brzy bylo jasné, že dobrých písniček, které dala kapela dohromady, bylo mnoho, dokonce nějakých 30 nebo 40 pecek. „Množství věcí, které jsme nahráli, bylo neuvěřitelné. Skutečnost vybrat z nich pouhých 11 pro nás byla tak složitá! Nikdy předtím se nám nestalo, že bychom měli víc písniček než bylo potřeba. Dokonce i pro ‚The Man Who‘ jsme měli až do poslední chvíle hotových jen 8 nebo 9 věcí,“ říká Payne.

Nová deska s názvem The Boy With No Name je energickou kolekcí hořkosladkých popových písniček, z nichž každá má potenciál na to stát se singlem. Tématem Healyhopísniček jsou životní výhry i prohry. „O každé jednotlivé skladbě si upřímně myslím, že je silnější než cokoli, co jsme kdy napsali,“charak­terizuje novou desku vždy pozitivně naladěný basák kapely Dougie Payne. „Frannie prostě chytil úžasnou inspiraci“.
**A o čem to je?

**

Album bylo definitivně dokončeno v prosinci 2006. Otevírá ho píseň Three Times And You Lose, klasická písnička Traviso pocitech pohlcených v anonymitě velkoměsta. Po ní přichází veselá skladba Selfish Jane, jejíž nevázaný začátek byl inspirován Iggy Popem a Motown, ale je zde zamaskován kousavý text o pokaženém přátelství. A pak přichází první singl Closera pozitivně rozjásaná Big Chair, kde se snoubí Healyhovyprávění o osamělosti a odmítnutí s dosud nejfunkovějším výkonem rytmické sekce Travis.

Zpěvná píseň Battleshipsvypráví o chvílích, kdy se dva vzájemně se milující lidé pohádají kvůli hloupým a malicherným věcem, jako je například směr, kterým se autem pojede. Poté přichází rytmická oslava nespavosti v Eyes Wide Open a absurdně chytlavá My Eyes, jíž Healy napsal v den, kdy se dozvěděl, že se stane otcem (rovněž album má svůj název díky Healyho synovi Clayovi, kterému nemohl několik týdnů vybrat jméno).

Na tyto skladby plynule navazuje emocemi překypující One Night, upřímná písnička o prchavých okamžicích, které navždy změní váš život. A tak bychom mohou pokračovat song od songu. Travis zde dokazují nejen silnou pozici v textech, ale i své dokonalé muzikantské kvality. Závěrečná píseň New Amsterdam je oslavou New Yorku, do kterého se Healyzamiloval natolik, že si zde koupil byt. A po psolední skladbě následuje neméně dokonalý bonus – ztřeštěně chytlavá skladba Sailing Away, malý hloupý popěvek, který Healy napsal během jednoho dne, kdy seděl na své zahrádce za domem a truchlil nad smrtí své obrovské zlaté rybičky Mr Pink.

**Travis jsou zpátky

**

Nové album Travis ukázalo, že kapela je jednoznačně zpátky! I přes několik emocionálně silnější a slabších chvilek z něj vyzařuje znovunalezená sebedůvěra a opatrně vyjadřovaná naděje. „Deska je rozhodně veselejší a pozitivnější než ta předešlá. Když máte k dispozici skvělé skladby, cítíte se sebejistější, což znamená, že začnete skvěle hrát a potom se vám všechno zdá mnohem pozitivnější. Myslím, že přesně tohle z téhle desky vyzařuje,“ tvrdí Payne. Travis jsou tedy zpátky, odhodlaní znovu získat své místo na rozhlasových vlnách, pódiích a v srdcích lidí. „Po době, kdy jsme se cítili jako ve slepé uličce, máme zase pocit, že dokážeme všechno,“ potvrzuje Healy. „Prošli jsme si temným obdobím. Ale podařilo se nám znovu najít svoji múzu.“

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.