Láska, smrt, zločin a sex - Lodger

  • Láska, smrt, zločin a sex - Lodger Fotogalerie (15)
    • 04.04.2007
    • Tisk

    „Waking ten times to take a piss, you can taste the cancer in my morning kiss.“ To je přesně styl finského zpěváka a textaře jménemTeemu Merilä. To je také styl jeho kapely Lodger, jejich osobitých, neobvyklých klipů a jejich boje proti zákazu kouření v restauracích.

    Sdílejte článek:

Skupina Lodger se skládá z (mimo Finsko) téměř neznámých pěti jmen Teemu Merilä (zpěv a kytara), Jyri Riikonen (klávesy), Hannes Häyhä (baskytara a animace), Antti Laari(bicí) a kytarista Panu Riikonen. Za kormidlem celého Lodgerovo vzniku stojí prvně jmenovaný Merilä, který tvoří texty a představuje hlavní pilíř celého Lodger kultu. A že to není jen tak obyčejný kult. Novináři se o ně nezajímají, fanynky neslintají nad jejich fotografiemi, hudební televize se neperou o jejich klipy, v rádiu neuslyšíte ani jeden jejich song. Přesto však mají Lodger dost silnou podporu nejen v jejich rodném Finsku, ale za i hranicemi.

Za tento úspěch Lodger vděčí převážně internetu a hlavně jejich tzv. „One-Eyed“ klipům, které tvoří basák Hannes Häyhä. Jedná se o flashové, jednoduchou technikou nakreslené klípky, v nichž jsou postavy zobrazeny s kulatou hlavou, zaoblenými končetinami a okem v podobě díry do oné kulaté hlavy. Skoro jako když si malé dítě hraje ve windowsovském kreslení. Klipy jsou to dost drsné a svérázné. Necenzurovaně zobrazují sex, násilí a jiné všední věci naší nevšední doby. A právě díky své svéráznosti jsou tak uznávané. Chlápek co v nich ztvárňuje hlavního hrdinu v každé situaci kouří a je buď ožralý nebo na tom pracuje. Vulgárnost a decentní úchylnost klipů zlehčuje stupidně geniální forma, v níž je vše nakresleno a posílá je tak do velmi vtipné roviny. Klip Dorstepsmimochodem vyhrál „nejlepší flash“ na Bradford Animation Festival.

Lodger se dali dohromady v roce 2002 s tím, že Merilä chtěl původně nahrát jen tří-songové demo. To se pod taktovkou Jyri Riikonena, který zároveň dělal producenta, podařilo, ale pánové se s Merilovo tvorbou tak sžili, že v projektu chtěli pokračovat. Pak Häyhä vytvořil klip na Doorsteps a další krátké klípky, které pojal převážně jako sprostou parodii na reklamy (God Has Rejected the Western World a 24h Candy Machina) a Lodger konečně začal pořádně dýchat. Za léto 2003 kapela vytvořila materiál na celou desku a té bylo v roce 2004 pod názvem Hi-Fi High Lights Down Low dopřáno vyjít. Její distribuce se do světa šířila z velké časti po internetu a největší reklamu jí dělaly klipy na Doorsteps a na další songI Love Death, který měl ohlas snad ještě větší než klip předchozí. Jen na stránkách Lodgeru se na toto video za tři měsíce podívalo přes dva milióny lidí.

Cinické a nihilistické. Tak je otitulována tvorba Lodgeru, zobrazující sex, drogy a násilí. Přesto jeho muzika je chytlavá, kytarová a pohodová. Texty mají svůj vtip a pro toho, kdo se nebojí vstřebat černý a občas dost drsný humor podkreslený lehkou melodií, je Lodger a jeho klipy přesně to pravé.

A teď pro ty, kterým jen jméno Lodger vyvolává škodolibý úsměv na rtech. Druhé album How Vulgar nepozorovaně vyšlo 14. března. Bohužel však zatím jen ve Finsku, Německu, Švýcarsku a Rakousku. Datum, kdy (a jestli vůbec) přijde do Čech zatím nevyčtete ani ve hvězdách. Pokud jste si však toto album ochotni objednat za pár euráčů (17,90€), tak je to možné na stránkách vydavatelství Stupido ZDE.

web: oficiální stránky(jsou na nich i zmíněné klipy), myspace

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.