Pražští AL-YAMAN zítra v Rock Café

  • Pražští AL-YAMAN zítra v Rock Café Fotogalerie (16)
    • 30.03.2007
    • Tisk

    Jemensko-česko-izraelská a zároveň pražská kapela Al-Yaman bude již zítra během svého koncertu natáčet v Rock Café koncertní videoklip. Nebude chybět samozřejmě ani tradiční pódiové show exotické front-woman zpěvačky Ashwaq, doprovodné projekce a zazní i několik nových skladeb z připravovaného alba, které by mělo vyjít koncem letošního roku. První album Al-Yaman s názvem Hurryiavyšlo v roce 2004.** **

    Sdílejte článek:

Hudba, kterou AL-YAMAN hrají, je popisována jako „trans-oriental electro dance beat s arabskými kořeny“. Inspirací jsou především lidové a zlidovělé písně Jemenu a arabského světa. Kapelka svou produkci bohatě podkresluje akustickými nástroji a elektronikou, čímž spojuje tradiční postupy s novými prvky taneční hudby.

Al-Yaman nejsou na hudební scéně žádným nováčkem. Mají za sebou řadu úspěšných koncertů na festivalech i klubových podiích. Vloni se zúčastnili například koncertů Transglobal Undergroud v ČR, k nimž jsou sami často přirovnáváni.

**
**

**Jak to začalo…

**

Proud arabského vlivu do Al-Yaman přinesla jemenská zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib z Adenu, která je v Praze již od roku 1990, kdy sem odešla studovat. Zde v roce 2000 potkala komponistu kapely Al-eshe (Aleš Hyvnar), slovo dalo slovo a dnešní úspěšná formace byla na světě.

Al-esh má za sebou pestrou muzikantskou minulost v mnoha kapelách nejrůznějšího stylu a když se seznámil Ashwaq, splnil si zároveň svůj dávný sen, jímž byla etnická, orientální hudba využívající moderních technologií. Trans-oriental electro dance beat s arabskými kořeny v podání Al-Yaman je dnes vyhledávanou koncertní a klubovou událostí (viz např. jejich vystoupení na letošních Zimních Colours of Ostrava).
**První byla Hurriya

**

Hurriya – takový byl název debutové desky Al-Yaman, jíž tehdy kritika hodnotila jako perfektně zvládnutou ethnotaneční záležitost. Již na prvotině kapelky se tehdy remízem podíleli již zmínění Transglobal Underground.

Al-Yamanjiž tehdy ukázali, že jejich moderní pojetí arabské hudby skutečně nebude ožné nazývat českou hudbou ani v těch nejbujnějších snech. Ten, kdo kapelu neznal, by jen stěží uvěřil, že jde o Čechy. Naopak by si byl jistý, že se jedná o perfektně zpracovaný a dobře financovaný zahraniční projekt. 

Deska navíc vyšla ve skvělém aranžmá – nápaditý obal a stylový worldmusic zvuk. Ten dnes již Al-esh nehodnotí tak nadšeně, jako tomu bylo při vydání debutu: Chystané album by mělo být zvukově na daleko vyšší úrovni než prvotina.

 

A co samotné skladby?

Etnická hudba, ovšem v moderním pojetí, z nich jen sálá, žene se na vás jako pouští bouře a přitom vás smyslně svádí břišní tanečnice svým dokonalý a přitom naprosto přirozeným uměním. Ústřední postavou celého alba byla již tehdy samozřejmě Aswaq Abdulla Kulčib – všech 12 písní je přehlídkou jejího nevyčerpatelného hlasového umění. Ashwaquin zpěv je emotivním vyjádřením tradičních písní především duchovního rozměru nebo vlastních zkušeností a příběhů z jejího života.
**Je čas na nové album

**

Od vydání debutu uběhly již tři roky, v hudební branži docela řádka let. Proto je čas na nové album, čas, který můžete prožít v Rock Café, kde zazní i nové písničky. Příprava nového alba byla avizována již na podzim a nyní existuje již sedm nových skladeb.

Nově album Al-Yaman bude pestré i na hostující interprety. Účast přislíbili charismatický indický muzikant Amittava Chatterjee, jež je známý především jako kytarista Joe Zawinula a také z hostování se Santanou. Rovněž uslyšíte MC Amdiese – Francouze původem z Alžíru, který s Al-Yaman hostoval vloni na sedmi koncertech – nebo Buramu Badjiho z Hypnotixu. A představí se i na prvním albu ještě nehrající basák – Honza Lstibůrek.

**Spíše menšinové publikum

**

Jak jsme již uvedli, formace není na scéně neznámá. Ovšem menšinová hudba měla vždy svá úskalí, proto umění Al-Yaman zůstává spíše klubovou a menšinovou záležitostí, nebo zpestřuje jako hlavní program nabídku festivalů world music. Provozovat arabskou hudbu v srdci Evropy není lehké, a to i přes její nesporné kvality. U nás jde o hudbu ojedinělou, kterou si poslechnete při práci, k meditaci, ale i k tanci. Ve srovnání s arabským světe, Al-Yamannepřináší nic nového. Co je exotické zde, je jinde naprosto „lidové“.
**Kde jsou k vidění a slyšení

**

Al-Yaman bývají již tradičně spojováni s právě probíhajícím Febiofestem, na jehož třech ročnících již hráli a ani letos tomu nebude jinak. Formaci můžete vidět i na festivalu Barevná planeta v Ústí nad Labem a samozřejmě na největší události world music u nás, Colours of Ostrava. Chcete-li si ale arabskou elektronickou akustickou moderní taneční muziku poslechnout i mimo festivaly, prakticky domovskou scénou je pražská Akropole.

Zítřejší koncert v rock Café začíná v půl deváté.

Al-Yaman – složení kapely:

Aleš Hyvnar – samply, kytara, perkuse a klávesy
Jonathan Omer – bicí
Jan Koukal – basová kytara
Tomáš Reindl – tabla, didgeridoo, perkuse

   

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.