Akci Praha Žije Hudbou si užilo 70 tisíc lidí

  • Akci Praha Žije Hudbou si užilo 70 tisíc lidí Fotogalerie (6)
    • 12.06.2017
    • Tisk

    Druhý ročník pouličního festivalu "Praha Žije Hudbou", který proběhl od čtvrtku 8. do sboty 10. června, nabídl na 500 hudebních, tanečních a divadelních vystoupení. Třídenní akci navštívilo přes sedmdesát tisíc lidí.

    Sdílejte článek:

Mezi vystupujícími nechyběl například Tomáš Klus, Xavier Baumaxa či Vladimír Merta, kteří otevřeně vyjádřili nesouhlas s nastavením pravidel veřejných produkcí v centru města.

"My jsme na ulici začínali, takže je nám pouliční hraní velmi blízký a fandíme mu. A co se týče vyhlášky, podle nás by mělo jít spíše o komunikaci než o konkrétní regulaci a restrikce," řekli hudebníci z kladenské kapely Zrní, kteří v pátek vystoupili jako speciální hosté festivalu.

Cílem organizátorů ze sdružení Nerudný Fest.cz bylo poukázat na pestrost pouličního umění a také umožnit veřejnosti se pomocí dotazníku „A co si myslíte vy?“ k tématu vyjádřit.

"Máme velkou radost, že se naše iniciativa setkala s takovým ohlasem a dokázali jsme, že nejen umělci, ale i veřejnost stojí o kulturu ve veřejném prostoru. Už se těšíme na další ročník festivalu, který proběhne 7. až 9. června 2018,” prohlásil ředitel festivalu Jan Gregar.

 Už tuto středu 14. června od 16:30 se v prostoru Hybernská ožívá uskuteční první panelová diskuze v rámci navazujícího projektu Probuď město.

Tématem bude budoucnost buskingu v Praze a účast přislíbili nejen zástupci města a umělci, ale také zahraniční host Andrew Meldrum ze slavného divadelního Edinburgh Fringe Festivalu.

Od čtvrtka 8. do soboty 10. června zažila Praha velkolepou oslavu pouličního umění na víc než padesáti místech.

Hudební a divadelní produkce zaplnily ulice a nabídly kolemjdoucím netradiční zážitky. Kromě zavedených umělců dal festival příležitost také aktivním buskerům i začínajícím kapelám, souborům a umělcům, aby vystoupeními podpořili myšlenku buskingu.

 Festival byl zároveň vysílán v přímém přenosu na facebookový profil akce, kde návštěvníky prováděli festivalovým děním Jenovéfa Boková a Daniel Tůma.

"Hrálo se mi super, parádní podmínky - zvukový, světelný, teplotní i divácký. Všechno ideální," zhodnotil festivalovou atmosféru Xavier Baumaxa

"Ty restrikce v Praze, co se týče hudby, mi připadnou dost směšný a vlastně nepřátelský. Raději bych místo falešnýho skla a matriošek měl v uličkách Prahy pár hudebníků s kytarou," dodal Baumaxa.

Petici, kterou loni podepsaly víc než tři tisícovky lidí, letos nahradilo hlasování „A co si myslíte vy?“, které poběží až do 21. června.

Organizátoři jej připravili ve spolupráci s iniciativou Prezident 21. Veřejnost se může k tématu, jestli pouliční umění do Prahy patří, vyjádřit na odkazu prahazijehudbou.cz/vy.

 "Chceme dát Pražanům šanci říct vlastní názor na současnou vyhlášku, pozitivními a negativními hlasy rozhodnout o konkrétních pasážích v ní. Výsledky tohoto malého průzkumu pražského veřejného mínění předáme primátorce, radním i všem zastupitelům. Je to vůbec první možnost, kdy se občané mohou k vyhlášce takto vyjádřit. Sám jsem zvědav, co si Pražané o pouličním umění ve městě myslí, “ dodává Jan Gregar.

"Je moc dobře, že se tady teď scházíme, aby bylo slyšet, že nejsme neslyšitelný," řekl před vystoupením Tomáš Klus. Svůj jasný názor na vyhlášku o pouličním umění otevřeně vyjádřil přímo v místě festivalu v Kampusu Dejvice, kde vyplnil dotazník spolu s Karlem Janečkem

Organizátoři festivalu v rámci iniciativy Probuď město uspořádají v následujících dnech několik přednášek a diskuzí na téma oživování veřejného prostoru. 

www.prahazijehudbou.cz

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.