Diana Krall brzy nabídne jedno české "poprvé" | ABradio.cz

Diana Krall brzy nabídne jedno české "poprvé"

  • Diana Krall brzy nabídne jedno české "poprvé" Fotogalerie (4)
    • 12.05.2017
    • Tisk

    Do Brna poprvé přijede zpěvačka a klavíristka Diana Krall. V rámci festivalu JazzFestBrno naživo představí 20. září 2017 v tamní DRFG Areně nové album "Turn Up The Quiet", které vydala před pár dny.

    Sdílejte článek:

S deskou Turn Up The Quiet se kanadská umělkyně vrací ke kořenům a k písním z Great American Songbook.

"Už dlouho jsem měla chuť tyto skladby zpracovat po svém. Společnost mých nejlepších hudebních přátel mi umožnila vyprávět tyto příběhy tak, jak jsem zamýšlela. Někdy stačí ´zesílit ticho´, abyste slyšeli trochu lépe,“ odkazuje Diana Krall na název alba.

Turn Up The Quiet skutečně přináší dokonalou kulisu pro klidný večer se skleničkou dobrého vína.

Na desce najdete jedenáct jazzových standardů, v jejichž aranžmá hraje prim piano. V písních nechybí oblíbená témata lásky a naděje. Podmanivý zpěvaččin hlas vytváří dojem intimního prostoru.

Právě dovedností navodit atmosféru malého jazzového klubu, v němž se vznáší oblaka dýmu, je Diana Krall pověstná. Mnohokrát to dokázala jak ve velkých halách, tak na samotných nahrávkách.

Deska Turn Up The Quiet dokazuje, že ze svého umu nic neztrácí, ba právě naopak. Novinka možná není natolik přelomová, jako zpěvaččin debut vydaný před dvaceti lety, nabízí však silnou produkci a zralou sofistikovanost rozvíjejícího se hudebního umění.

Producentem alba je mnohonásobný držitel Grammy Tommy LiPuma, který zemřel pouhých pár týdnů před vydáním. 

LiPuma skladby na desce aranžoval pro různá uskupení – trio, kvarteto i kvintet s příležitostným důrazem na smyčcovou sekci. Ta dominuje například ve skladbě Isn’t It Romantic, v níž vytváří bujnou kulisu pro zpěvačku, která doslova šeptá.

Roli kapelnice Diana Krall plně přebírá v písni I’ll See You In My Dreams. Nechává plně vyniknout hráčské dovednosti a dokazuje, že patří k nejlepším jazzovým pianistkám na světě. I v tomto případě její hlas vytváří jen jemný doprovod. Slova se zlehka plouží do éteru a stejně jako všechny ostatní, je i tato píseň klidná a uvolněná, aniž by byla těžkopádná. 

Dostatek prostoru na desce dostali i ostatní hudebníci, především houslista Stuart Duncan, který vystřihl parádní sólo v už zmínění skladbě I’ll See You In My Dreams.

Na nahrávkách hostují i kytaristé Russell Malone, Anthony Wilson a Marc Ribot. U baskytary a kontrabasu se střídají Christian McBride, Tony Garnier a Anthony Wilson.

Přestože se obsazení u jednotlivých skladeb liší, všechny ve výsledku vytváří kompaktní dojem. Zásluhu na tom má především samotná Diana Krall, která se drží jasné vize. Všem skladbám dává nádech "zakouřené" a poklidné atmosféry amerického baru.

Turn Up The Quiet vás možná nezvedne od barového stolu, ale provede vás poklidným tempem až do ranních hodin. Konečný výsledek je nesmírně elegantní.

www.jazzfestbrno.cz

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.