Placebo to tentokrát napere do Moraváků | ABradio.cz

Placebo to tentokrát napere do Moraváků

  • Placebo to tentokrát napere do Moraváků Fotogalerie (5)
    • 31.03.2007
    • Tisk

    Naposledy přivezli Placebosvůj pravidelný nášup minulý rok, kdy je hostila Praha na mezinárodním festivalu United Islands of Prague. Tento rok přijedou svým podmanivým, plným zvukem nakrmit Brno. Koncert se bude konat na začátku července a bude to již potřetí, kdy Placebo osloví své české publikum.

    Sdílejte článek:

Placebo = přípravek neobsahující účinnou látku, jehož léčebný efekt je vyvolaný přesvědčením pacienta, že je léčen. To je definice léčebné metody. Definice formace belgicko-britských Placebo je o malinko složitější. Specifikace muziky, kterou vyrábí, je snad ještě těžší.

Vliv drog, bisexuality, nejasnost osobnosti, problémy ve vztazích. To všechno ovlivňuje texty Placebo. Melodická, posmutnělá hudba, vykreslená někdy rychlým a plným zvukem kytar, někdy jen pomalým pianem, staví pevné základy pro tajuplné texty plné příběhů o drogách, milostných scénách nebo temných hlubinách smrti. Zpěvák a kytarista Brian Moloko v nich svým vysokým hlasem a angličtinou jemně střihnutou francouzským akcentem popisuje, jak je daleko, zapomenut, zatracen, v koncích. „Bez tebe jsem nic“. Některé texty jsou drsné, popisující zkušenosti s fetem, naturalistickým sexem nebo životem na hranici. Molko někde uvedl, že snad jediná droga, se kterou neměl zkušenosti, je heroin.

Placebo tak dodávají svou svižnou muzikou, občas říznutou pomalými depresivními melodiemi další pohled do alternativní rokové scény, jejíž zákoutí jsou někdy jemná, někdy temná a mnohdy značně drsná a nekonvenční.

O konvenčnosti právě u Placebo řeč být rozhodně nemůže a dokazují to z velké části také jejich koncertní vystoupení. Se stejnou prudkostí, jakou můžeme slyšet v jejich muzice, se odvíjí celý koncert. Brian běhá zběsile po pódiu, leze na konstrukce, svíjí se do rytmu své hudby. V jeho podání zní všechny písně mnohem aktuálněji a s větší náhlostí. Při pohybu po stage nahlodává všechny spekulace, o své rozporuplné sexualitě a občas pohladí baskytaristu Olsdala po zadku a občas pošle pusu fanynce v pódiu. Co se týče sexuality, je to v Placebo také dost zamotané. Basák Stefan Olsdal je homosexuál, Steve Hewitt zatím zřejmě hetero a Brian Molko je pro jistotu, aby netvořil nerovnováhu, bi. Z toho také občas vyplývají různé matoucí texty, sem tam střídající pohlaví. „My sweet prince, you are the one…“

Brian Molko a Stefan Olsdal. To byly dva startovací stupínky pro kapelu přebírající název po léku-neléku. V roce 94 se tito dva staří spolužáci náhodou znovu potkali a když o rok později vybrali bubeníka do svých řad, Placebo bylo na světě. Uběhl další rok a vyšel debut Placebo. Ten na sebe upozornil hity Nancy Boy nebo 36 Degrees a puritánům se opět naskytla příležitost někoho pořádně zkritizovat. Malinko pobouřit, bylo ale přesně to co Placebo chtěli a tak se pustili do další desky. Without You I`m Nothing vyšlo v roce 98 a vyneslo Placebu zasloužený úspěch.

Placebo pak přímočaře, jak na běžícím pásu pokračovali ve své tvorbě dalšími deskami: výrazně silnou Black Market Music, albem Sleeping with Ghosts, ke kterému vydali ještě bonus CD s předělávkami slavných písní od zvučných jmen jako Pixies(Where is my Mind) nebo slzy ždímací pecky Jackieod Sinéad O`Connor. Zatím poslední dvě desky nesou název Once More with Feeling aMeds. Jsou to opět standardní alba, které přináší to, co od Placebo očekáváme. Bohužel občas musím smutně konstatovat, že je to také to jediné co nám přináší a pomalu už to začíná být ohrané a okoukané.

web: oficiální stránky, my space

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.