IAMX – neznáte?

  • IAMX – neznáte? Fotogalerie (10)
    • 27.03.2007
    • Tisk

    Frontman jedné z nejslavnějších triphopových kapel Sneaker PimpsChris Cornerse u nás pod písmeny I AM X poprvé ukázal v roce 2003, kdy Sneaker Pimps dojížděli svoje poslední koncerty před „mutací“. Jedna z těchto mutací bylo právě odtržení (možná odběhnutí) Cornera od Sneaker Pimps k vlastní sólové dráze. Nyní, po loňském koncertu v Praze, se chystá 9. května I AM X „nařezat“ Brnu.

    Sdílejte článek:

Corner se pro sólo dráhu rozhodl proto, že v repertoáru Sneaker Pimps bylo spousta písní, které napsal a měly spojitost s jeho osobním životem. Když už byl tedy stvořen I AM X, bylo na čase dát dohromady nový materiál. S tím mu pomohl Ian Pickering. Skrytý, pátý člen Sneaker Pimps, jejich koncertový a textařský pomocník. IAMX do repertoáru své první desky také přidal některé nové písně Speaker Pimps (Naked But Safe, Missile, White Suburb, Impressionism).

A tak vzniklo první album Kiss and Swallow. Corner uvádí, že I AM X je úplně někdo jiný. Jak v muzice, tak v osobnosti. Přestože vliv Speaker Pimps na IamaX je celkem znatelný, muzika je úplně někde jinde. Zaměřuje se hlavně na sex, smrt, fet, bisexualitu a mnohé obsese. Právě tato témata podkresluje Cornerův obrovský hlasový rozsah a ostrý a bouřlivý zvuk kytary. Tak působí celkem prostá a přímočará muzika podmanivě a její tóny se vám dostanou pod kůži, ať chcete, nebo ne.

Jedna z nejsilnějších stránek I AM X je jeho show. Koncert naplněný jak hudebně, tak vizuálně. Jeho mírně psychadelickou muziku podtrhuje poměrně drsně psychadelická projekce, sestříhaná například s kombinacemi domácích videí, japonského porna nebo válčících hraček. Corner začal živě vystupovat zprvu docela opatrně. Nejdříve na malých scénách ve své rodné Anglii. Když zaznamenal úspěch, scény se zvětšily a on se přesunul i do Evropy. Hlavně do Francie nebo Německa. Českou republiku společně se Slovenskem do svého koncertování zařadil v roce 2004. S sebou na koncerty většinou bral celý autobus spolupracovníků. No dobře, tak větší auto. Například Sue Denim z Robots In Disguise či James Cook ze skupiny Nemo.

A pak Chris Corner koncertoval a koncertoval. A fanoušci už si začali stěžovat, že koncertuje pořád to samé. Občas sice přihodil něco nového nebo zremixované Sneaker Pimps, ale že by vydal nějakou novinku, to ne. V roce 2005 ale Corner svým fanouškům slíbil, že ve své tvorbě hodlá pokračovat a pustil se do toho. Začal sountrackem k francouzskému filmu Les Chevaliers du ciel. Na tom svou hudbu trochu přetransformoval a vytvořil tak svůj vlastní pohled na rock. Elektroniku míchal naboosterovanými kytarami a melodickým zpěvem v podání například Sue Denim. Svou roli si na soundtracku zahrály také jiné hvězdy, jako jsou Thirteen Senses, I Monster a Placebo.

Do dalších soundtracků se vrhnul záhy v Moskvě. Byly k snímkům Paragraph 78 a Junk. Titulní píseň filmu Junk složil se skladatelem Igorem Vdovinem. Její obdoba je song S.H.E., který je vydán na Cornerově posledním albu The Alternative, které mu vyšlo v roce 2006. Tři roky sklidily svou úrodu a fanoušci byli konečně nakrmeni.

Ukázalo se, že Corner ještě přiostřil a zvedl své laťky ještě o dalších pár stupňů. Ještě více mrazivý, sžíravý s texty plnými sexu, nemravnosti a zvířecích instinktů prudce kombinovaných s milostnou jemností. Corner ubral elektroniku, přidal více kytary, a tím tak přitvrdil a zesyrověl i muziku. Mimo jiné také předělal některé staré písně Sneaker Pimps. B-sideové tracky jako After Every Party, pianovku This Will Make You Love Again nebo zostřelou předělávku písně Song Of Imaginary Beings.

The Alternative teprve vystrkuje své rohy, které se zdají být mnohem ostřejší než ty minulé, již obroušené. Uvidíme, co dokáže Corner v Brně předvést pro české fandy své drsné muziky.

web: oficiální stránky, my space

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.