Mladí Ladí Jazz 2017: jazzový nářez i objevy

  • Mladí Ladí Jazz 2017: jazzový nářez i objevy Fotogalerie (11)
    • 09.02.2017
    • Tisk

    Osmý ročník mezinárodního festivalu Mladí Ladí Jazz odhalil program a duben tak bude letos opět patřit jazzu. Letošní motto festivalu zní "Jazz je nářez!" Poprvé v Praze se sólovým projektem vystoupí fenomenální pianista a držitel dvou cen Grammy Bill Laurance z kapely Snarky Puppy.

    Sdílejte článek:

Zažijete premiéry jazz-metalových Panzerballett a vycházející japonské hvězdy BigYuki.

Kromě pražských koncertů nabídne festival také koncerty v regionech a dětské hudební workshopy v uceleném programu nazvaném Mladí Ladí Dětem.

Po osmé proběhne soutěž Jazz Fruit, která podporuje mladé jazzové talenty – letos poprvé bude rozdělena na dvě části pro české a zahraniční projekty. 

Hlavním cílem festivalu Mladí Ladí Jazz je propagovat jazzovou hudbu především mezi mladým publikem. 

"Dramaturgicky jsme se v osmém ročníku zaměřili především na premiérová vystoupení a na vycházející hvězdy jazzového světa. Festival přichází letos s prozatím nejrozsáhlejším programem – v Praze se uskuteční celkem devět koncertů. Kromě hlavního města v dubnu jazz zavítá i do Olomouce, Brna, Českých Budějovic, Děčína a Zlína, kde proběhnou regionální koncerty a vzdělávací hudební workshopy pro děti v rámci programu Mladí Ladí Dětem pod vedením Orana Etkina a Maxe Vandervorsta,“ uvedl za organizátory Jan Gregar.

Prvním festivalovým koncertem a zároveň českou premiérou bude vystoupení nadějného japonského pianisty BigYuki.

V neděli 2. dubna v Paláci Akropolis představí energickou směs jazzu, hip-hopu, soulu, rocku a klasické hudby.  Na jeho debutovém albu Greek Fire (2015) můžete slyšet také bubeníka Justina Tysona, který spolupracuje například s Robertem Glasperem či Esperanzou Spalding.

Díkyexperimentálnímu přístupu a originálnímu zvuku se mu už podařilo spolupracovat s takovými hvězdami black music, jakými jsou například hip-hopový producent Talib Kweli, jazzový saxofonista Marcus Strickland, rapper Q-Tip či zpěvák Bilal.

V sobotu 8. dubna zavítá do pražské MeetFactory poprvé se sólovým projektem dvojnásobný držitel ceny Grammy, anglický klavírista a zakládající člen oceňovaného brooklynského jazzového kolektivu Snarky Puppy Bill Laurance.

Jako klavírista, skladatel, aranžér a producent spolupracoval například s Bobbym McFerrinem, trip-hopovým triem Morcheeba, saxofonistou Chrisem Potterem či kytaristou Lionelem Louekem.

Na poslední desce Aftersun (2016) spolupracovali i spoluhráči ze Snarky Puppy, basový kytarista Michael League a bubeník Robert „Sput“ Searight.

Opravdový jazzový nářez nabídnou němečtí Panzerballett, kteří vystoupí 21. dubna v MeetFactory.

Tento bláznivý pětičlenný ansámbl se naživo představí v České republice úplně poprvé. Hudební inspirace Panzerballettu se dá vystopovat v tak odlišných žánrech, jakými jsou funk, metal, jazz nebo progresivní rock.

Jako předkapela vystoupí česká metalová skupina Modern Day Babylon.

Po víc než pěti letech se vrátí na české podium polská skupina Miloopa, aby představila čtvrté studiové album Verke (2016). Na albu s ní spolupracoval Rosi Mosimannem, který produkoval desky mimo jiné i pro hudebníky jako Faith No More, Björk, Smashing Pumpkins nebo The Young Gods.

Miloopa vystoupí 28. dubna v Paláci Akropolis.

Pianista David Helbock se po roční pauze do České republiky vrátí představit novou desku, a to 19. dubna v Jazz Docku.

Helbock, jenž posbíral bezpočet hudebních cen nejen v Rakousku, ale například i na největší světové soutěži solo-jazzových klavíristů ve švýcarském Montreux, uvede novinku Into the Mystic.

Držitel Grammy Oran Etkin se 6. dubna v Jazz Docku představí s celým triem. Tento newyorský klarinetista do hudby promítá vlivy z Afriky, Dálného východu, Evropy či Izraele, odkud pochází.

Věnuje se také vzdělávání  a talent a lásku k hudbě předává dál. Jeho album Wake Up, Clarinet získalo mnoho cen za nejlepší hudební album pro děti.

Sám také vymyslel výukovou metodou Timbalooloo, prostřednictvím které se snaží v dětech rozvinout zalíbení v muzice už od nejútlejších let. Stejně jako v posledních dvou letech, také letos proto uspořádá v rámci Mladí Ladí Dětem v několika městech České republiky sérii exkluzivních Timbalooloo workshopů.

Belgický hudební vynálezce Max Vandervorst už téměř třicet let přináší do hudebního světa neopakovatelné zážitky díky koncertům, kde hraje na "hudební nástroje" od židle, přes zahradní konvici, PET lahve až po kamení.

V Jazz Docku 26. dubna předvede, že i řídítka  se dají použít jako flétna a konzerva místo kytary. Je také spisovatelem, univerzitním profesorem a sám vede po celém světě hudební workshopy, které uspořádá i po městech České republiky, a to jak pro školy a školky v rámci projektu Mladí Ladí Dětem, tak pro veřejnost.

Také v letošním roce proběhne v rámci festivalu soutěž Jazz Fruit, do které se mohou do poloviny března zapojit začínající kapely a hudebníci.

Poprvé bude mít zahraniční a českou kategorii. Finalisté vystoupí společně s mladým multimediálním projektem Mn‘JAM 13. dubna v Jazz Docku.

Vítězové získají řadu benefitů, od možnosti nahrát vlastní desku, přes hudební vybavení až po účast  na závěrečném koncertu festivalu 30. dubna na Mezinárodním dni jazzu, který se připravuje ve spolupráci s Českým rozhlasem.

Vstupenky na koncerty jsou k dispozici v předprodejní síti GoOut, zvýhodněné studentské vstupné začíná už na 111 korunách.

www.mladiladijazz.cz

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.