Chris Daughtry - American Idol tak, jak jej neznáme

  • Chris Daughtry - American Idol tak, jak jej neznáme
    • 25.03.2007
    • Tisk

    Chris Daugtry - tak znělo  jedno z nediskutova­nějších jmen loňské páté řady American Idol (jeho obdoba je naše Superstar). Přestože byl obdařen skvělým hlasem a ohromným rozsahem, jasný favorit této řady byl záhadně vyřazen v závěrečném „rozstřelu“. „Předčasné odstranění“ tak to bylo nazváno na internetu. Chris Daugtry se ale nenechal zastrašit ostrým showbussinesem a s velkou davovou podporou svých fandů se pustil do dalšího boje.

    Sdílejte článek:

Ukázalo se, že vyřazení z komerčního stroje na dolary American Idolu pro šestadvacetiletého rodáka ze Severní Caroliny bylo možná to nejlepší, co jej v celé soutěži potkalo. Daughtry se oklepal, zabejčil a pustil se do tvrdého konkurzu, v němž začal hledat muzikanty, kteří by vyhovovali jeho ostrým požadavkům. Díky tomu, že jej „nevlastnila“ žádná nahrávací společnost jako ostatní výherce Idolů, měl Daughtry pracující pod zkušenými radami producenta Howarda Bensona (My Chemical Romance, All-American Rejects) volnou ruku. Ve svém výběru muzikantů nesoudil jen jejich muzikální schopnosti, ale také to, jak si s nim i mezi sebou rozuměli, jaký styl muziky je táhnul nevíce a mnoho jiného. Věděl, že porozumění v kapele, je ze všeho to nejdůležitější.

„Svojí hudební kariéru jsem začal jako skladatel písniček, ale vždycky jsem věřil v sílu kapely. Báječné jsou hlavně ty chvíle, kdy se vám podaří navázat to úžasné a jedinečné spojení mezi jejími členy, to je naprosto nepopsatelné. To je to, o co mi jde. Našli jsme ty správné kluky a já jsem nadšený všemi těmi možnostmi, které jsou před námi. Není nad přátelství v kapele. Nad ten pocit, že jste obklopen skupinou lidí, kteří jsou vám bližší než kdokoliv jiný. To je to, na čem v muzice záleží.“

Nakonec se mu tedy podařilo kapelu dát dohromady a díky jeho instinktu fungovala na jedničku. Natočil své první album s prostým názvem Daughtry a prokázal tak, že jeho místo rozhodně není mezi popovými lemply, kteří vlastní pouze skvělý hlas, ale muziku jim dělají posluhovači. Daughtry si totiž veškerý materiál na desku napsal a naskládal pouze on sám.

Album, které pak vzniklo z jeho nápadů a schopností, nespadá ani mezi popové „jednoposlechovky“ jako bývá tvorba téměř všech ex-idolů, ani mezi rokové nářezy, které jsou Daughtrymu nejbližší. Jeho hudba se jednolitě přelévá z tvrdších pasáží až po jemnější kytarové pohodovky. Jednou z nich je také například balada Home.„Tahle skladba pro mě v mnoha směrech znamená hrozně moc,“ říká Chris. „Je to jedna z těch, které jsem napsal ještě před tím, než jsem se zúčastnil soutěže, a přesto určitým způsobem vystihuje, jak moc jsem se posunul dopředu.“

Daughtry zbytek songů, které neměl hotové ještě před startem do opravdového světa muziky, napsal během cestování spolu s kovanými rockery, z nichž někteří byli jeho velkými idoly – jako Brent Smith z Shinedown, Mitch Allan z SR-71 nebo Brian Howes. „Že ve 3 ráno v nějakém hotelovém pokoji sedím nad písničkami s kluky, které jsem ještě před rokem toužil jednoho dne alespoň potkat – no – z toho mi jde občas hlava kolem ještě teď,“ říká Chris.

Chris se prokázal jako továrna na hudbu a za krátký čas zvládl napsat dvacet jedna silných skladeb. Na těch poté spolu se svou kapelou tvrdě zapracovali. „Když jsme začali společně tvořit, neměl jsem předem určenou, pevně danou cestu. Každý z nich je jiný a každý z nich svým způsobem budí úctu“

3 písničky napsal s Daughtry s pomocí Briana Howese a výslednou What I Want popisuje jako ten druh „energické a optimistické rockové skladby, kterou ode mne lidé očekávají. Pamatuji se, jak moc se nám líbila, když jsme ji poslouchali v autě cestou ze zkoušky. Brian je skvělý a má tolik nápadů; je jako chodící hudební knihovna.“ V této skladbě si dokonce zahrál slavný kytarista Slash.

Chris Daughtry se za svou krátkou hudební minulost stačil naučit mnohému a díky tomu je také jeho album nabité hity. Sám však také ví, že ještě má na čem pracovat. „Nikdy jsem nevěřil tomu, že skladba musí mít rockový náboj, že musí být zařaditelná do určitého žánru nebo něco podobného, aby byla životaschopná. Písničky píšu už od svých 16ti let a vždycky jsem usiloval o to, abych k tomu tvůrčímu procesu přistupoval nezaujatě. Ti tvůrci písniček, které opravdu obdivuji, jsou lidé jako Robert Plant nebo Elton John, kteří nemají pokaždé předem dané, že složí rockovou skladbu – chtějí složit skvělou skladbu, která bude stát sama o sobě, ať už bude jakákoli. Také věřím tomu, že stejně tak záleží na tom, co se skladbou uděláte.“

web: oficiální stránky, myspace

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.