Valašský špalíček láká na jedinečný program

 • Valašský špalíček láká na jedinečný program Fotogalerie (18)
  • 02.06.2016
  • Tisk

  Multižánrový festival Valašský špalíček má ve Valašském Meziříčí dlouhou historii. Jeho nultý ročník se uskutečnil v roce 1976, na šest let se odmlčel, poté odstartoval v roce 1982 a letos se uskuteční už 34. ročník, který se v areálu zámku Žerotínů odehraje ve dnech 23. až 25. června 2016. 

  Sdílejte článek:

Tentokrát se zaměřuje na osobnosti českého a zahraničního bigbítu šedesátých let a láká i stylovou grafikou propagačních materiálů.

Z české a slovenské hudební scény šedesátých let vystoupí The Matadors, Collegium Musicum, projekty Zelená Pošta i Nová Syntéza.

Z Velké Británie přijali pozvání tamní král psychedelie Arthur Brown i rock’n’rollová kapela Swinging Blue Jeans. Návštěvníci se tak můžou na tři dny tak trochu vrátit do jedinečné a nezapomenutelné atmosféry psychedelie šedesátých let.

Valašský špalíček u nás patří mezi hudebními festivaly k nejstarším a zároveň nejosobitějším.

V programu letošního ročníku organizátoři přehlídky dále rozvíjí úspěšný formát folk & beat festivalu a do podtitulu přidávají také blues. Dramaturgie se ještě výrazněji zaměřuje na stylotvorné osobnosti, beatové hvězdy šedesátých let, významné rockové projekty let sedmdesátých, pozvaní jsou hosté z Velké Británie.

Z důležitých jmen československého big beatu let šedesátých se návštěvníci můžou těšit na zpěváka Viktora Sodomu, kytaristu Radima Hladíka a varhaníka Jana Farmera Obermayera v The Matadors, Pavol Hammel více než po dvaceti letech zavítá do Valašského Meziříčí s kapelou Prúdy a Marián Varga vzkřísí Collegium Musicum.

Mezi ikonami české rockové hudby vystoupí na festivalu kytarista a zpěvák Ivan Hajniš, známý z legendární sestavy The Primitives Group, který od roku 1969 žije v zahraničí.

K big beatu patří také zpívající sourozenci Hana a Petr Ulrychovi, kteří ve festivalovém programu celovečerním koncertem představí jejich tvorbu se soubory Javory Beat a Javory.

Pětačtyřicet let po premiéře kapela Blue Effect s big bandem KYX Orchestra obnoví program Nová syntéza z roku 1971, pánové Varga, Hammel, Hladík, Griglák a Frešo se vrátí ke společnému projektu Zelená pošta z roku 1972 a jeden z nejvýznamnějších souborů české alternativy Extempore s Mikolášem Chadimou poprvé ve Valašském Meziříčí zahraje pořad Velkoměsto, který v premiéře zazněl za dramatických okolností na IX. Pražských jazzových dnech v listopadu 1979.

Zcela jiný žánr zastupuje další významná postava československé hudební scény šedesátých let, excentrický trumpetista Laco Deczi.

Sobotní koncert v USA žijící jazzové legendy s jeho nynější formací Cellula New York zpestří křest alba nahraného při vystoupení na pětadvacátém Valašském špalíčku v roce 2007.

Folkové publikum se letos může těšit na společný koncert Jaroslava Hutky a slovenského basisty Fedora Freša v projektu Vandrovali hudci.

Zásahem do černého bude účast Arthura Browna, britského krále psychedelického rocku šedesátých let.

Excentrický zpěvák, významný průkopník progressive rocku, přijede na Valašský špalíček s programem The Crazy World Of Arthur Brown.

Za celý život ovlivnil Arthur Brown generace hudebníků od Kiss a Petera Gabriela, přes Marilyna Mansona či Roba Halforda až po Alice Coopera a Bruce Dickinsona.

Rádiovými étery zní dodnes jeho nejznámější píseň skupiny Fire z roku 1970. Do repertoáru si ji vypůjčily hvězdy jako Ozzy Osbourne, Die Krupps, The Prodigy i The Who, se kterými Brown několikrát spolupracoval.

Jakýsi protipól Arthura Browna ze zlatých časů bude čtvrteční koncert jeho krajanů, kapely The Swinging Blue Jeans.

Začínala už v padesátých letech, v big beatové dekádě se proslavila hity Hippy Hippy Shake, Good Golly Miss Molly či You’re no Good a do České republiky přijede exkluzivně na koncert v rámci festivalu Valašský špalíček.

 1. Už 34. ročník samozřejmě nabídne kromě osobností šedesátých a významných projektů sedmdesátých let také hudebníky a kapely současné hudební scény.
 2. Vstupenky na Valašský špalíček 2016 jsou k dostání od 1. června za 490 korun. Jednodenní vstupenky budou k zakoupení na místě. 

www.kzvalmez.cz

Podobní interpreti

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.