Pohodáři UDG vydávají nové album

  • Pohodáři UDG vydávají nové album Fotogalerie (6)
    • 15.03.2007
    • Tisk

    Useless Demi-Gods. Nepotřební polobozi. To je původní jméno pasující ke zkratce názvu severočeské kapely UDG. Tito pop-rockoví mladíci se již jistě jakýmsi způsobem zapsali do vašich podvědomí. Ať to bylo posledním albem (považovaným za debut), se kterým celkem slušně kontrovali mnoha profláknutým českým kapelám, nebo na lecjakém festivale a koncertu.

    Sdílejte článek:

Ústečtí UDG na to vlítli v roce 1998 v celkem početném složení: zpěvák Petr Vrzák, bubeník Tomáš Staněk, Adam Kupera hrající na saxofon a místy i zpívající, Pavel Vrzák na basu a Bohouš Němeček s kytarou,. Pár let to šourali po kulturácích z jedné zadnice do druhé a v roce 2001 se jim podařilo vydat první demo Štěkat do boudy. A štěkání do boudy to také bylo. Do boudy, ve které je nikdo neslyšel. V roce 2003 vyšla dvojka Obsazeno místenkou, ale odezva na snaživé kloučky ze severu stále nepřicházela. Koncerty sice už probíhaly (dokonce i ve Francii!), i pár nezbedných holčin si jistě věsilo jejich plakáty na tapety v pokojíku, ale ještě to nebylo ono.

A tak UDG o rok později vytáhli všechny své karty a pustili se do národních soutěží s nadějí, že konečně naberou energii pro svůj start do výšin. A ono to vyšlo. Odborná porota soutěže Coca-Cola Pop Star je shledala hodné bublinkového zájmu a UDG konečně dostali řádného producenta, smlouvu na opravdové album a zametenou cestu na festival Rock for People. A pokojíky byly celé zaplakátované sympatickými obličeji z UDG.

Za podpory plechovkového potěšení z Ameriky tedy UDG nevydali pouhou demonahrávku, ale debut Ztraceni v inspiracích. Na tom jim hostovaly známé hlasy a obličeje mladé české rockové scény, jako wouhnouťák Matěj Homolanebo Richard Krajčo.

Pak už konečně bylo vše v pořádku a UDG koncertovali jak vzteklí. Ať už jako předkapely Kryštofům, Wohnoutům, Billům atd, tak také na svém samostatném turné. Netrvalo dlouho a stali se jistým inventářem mnoha festivalů, se kterým se rádo počítá a který svou živostí a energičností dokáže dobře rozproudit krev všem festivalovým nadšencům.

UDG se kromě nezbytné koncertní energičnosti mohou chlubit i chytrými texty pohrávajícími si s poetickými slovními hříčkami. .„Myslím, že naše texty jsou blízko lidem, ti v nich nacházejí sami sebe nebo lidi ze svého okolí. Každý rozumí obsahu písně trošku jinak, taky podle toho v jaké je zrovna životní situaci a to mě baví.“ říká UDGácký textař Jugy – Tomáš Staněk. Hudba UDG na rozdíl od textů není postavena na přílišné složitosti. Tvrdší a syrové kytarové rify trochu směřující do punku jsou poskládány do lehce popové melodie, protkané tu ska, tu punkem a tam tvrdšími rockovými rytmy. Ve finále vzniká maglajz snadno ohratelný, ale příjemný na poslech.

V roce 2006 se k UDG přidala posila – francouzský kytarista Guillaum Kondracki. „S Guillaumem jsme se seznámili během našich koncertů ve Francii. Byl to sympaťák, ale že se nakonec kvůli UDG přestěhuje do Prahy by tenkrát nikdo z nás nečekal,“směje se baskytarista Pavel Vrzák.

S druhou kytarou se údégéčka pustili do natáčení druhého oficiálního alba. To vyjde již 19. března pod názvem Buď a nebe. Produkce se opět ujal z předchozího alba osvědčený Milan Cimfe (Lucie, Kabát, Divokej Bill).„Milan Cimfe naší muzice rozumí, rozumí nám a ví, co od nahrávky očekáváme, to se potvrdilo a při spolupráci na Buď a nebe“ okomentoval výběr producenta kytarista UDG Bohumil Němeček.

Na albu je znovu hojný počet hostů. V titulní písni Buď a nebe si zapěla Iva Frühlingová. V songu Cowboy hip hop zapůsobídruhý wohnout Honza Homola spolu s MC NuC ze Skyline. Zajímavě může působit také píseň Chimér a Kiss, jejíž druhá sloka je zpívaná pozpátku. „Pořád jsme si říkali, že té písničce něco chybí. Nakonec jsme tam zpěv druhé sloky vkomponovali pozpátku a zní to víc, než zajímavě,“ popsal hudební experiment baskytarista Pavel Vrzák. Jako singl UDG vybrali skladbu Předměstí. „Tahle písnička vznikla jen asi za tři hodiny a paradoxně by to mohl být největší hit alba,“řekl zpěvák Petr Vrzák.

Deska bude křtěna plnou sestavou hostů 24. dubna v Paláci Akropolis. Mezitím v březnu a dubnu bude kapela koncertovat po celé české republice.

Možná protože se z kapely UDG nikdy nestala žádná obrovská celebrita, chová se tahle banda tak, jak se chová. Je známá svou vstřícností a kamarádským postojem ke svým fanouškům. “Všichni se diví tomu, že bereme lidi na podium, do šatny, někdy je i rozvážíme domů po koncertě, ale nás to tak baví, fanoušek je pro nás na prvním místě.“A přesně tak by to také mělo být.

web: oficiální stránky

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.