Atari Teenage Riot – rebelové elektronické scény

  • Atari Teenage Riot – rebelové elektronické scény Fotogalerie (9)
    • 10.03.2007
    • Tisk

    Tento rok tomu bude už sedm let od okamžiku, kdy se rozpadla formace, která kromě extrémních politických postojů a punkového přístupu k hudbě přinesla do taneční (nebo chcete-li elektronické) hudby nový styl: digital hardcore.

    Sdílejte článek:

Tahounem celé této německé bandy byl výjimečný hudebník Alec Empire. Dal se dohromady s MC Carlem Crackem a „zpěvačkou“ Hanin Elias. Empire shrnul filosofii ATR takto: „Nemohli už jsme se identifikovat s technem a nechtěli jsme být další DJ-projekt, který vydá dva dvanáctipalcové singly a pak se po něm slehne zem. Nechceme dělat muziku podléhající pravidlům tanečního parketu. Digital Hardcore – to jsou samplované kytary, přebuzené breakbeaty, 909, manga samply a řvaní, je to rámus. Riot sounds produce riots! Jsme levicoví radikálové. Možná anarchisti: my nechceme změnit systém, my ho musíme zničit!“

Styl, který začala kapela produkovat, vyvolal pomalu, ale jistě senzaci ve sklepení taneční scény – ale také mezi punkery. Elektronická hudba, ve které se neuctívá idol průzračně čistého zvuku, kde se samplují punkové kytarové riffy a kde se překřikují tři vokalisté vyřvávající politická hesla? Koncerty, kde se „neskládají krabice“, ale probíhá čistokrevné pogo? Do jejich příchodu nemyslitelné!

Ale ne všem se kariéra těchto pózujících rebelů zamlouvala: Singl ATR„Hetzjagd auf Nazis“ (Pozabíjej nácky) byl vydán na labelu Force Inc.roku 1992, dva a půl týdne po útocích neonacistů v Rostocku. Tato skladba byla podle Empirea prvním vyjádřením názoru v taneční hudbě. „Mnoho hudebních prodejen však tento singl bojkotovalo, zvlášť ty, které se specializovaly na techno. DJs tuto skladbu odmítali hrát. Booking členů ATR byl rušen a desky Force Inc. se přestaly prodávat.“

O vzniku jejich labelu Digital Hardcore Recordingskoluje zajímavá legenda. Skupina podepsala v roce 1993 smlouvu s nadnárodním labelem Phonogram, se kterou získali tučnou finanční zálohu. Slíbenou nahrávku, která by se dala komerčně využít, nedodali a za peníze si založili vlastní vydavatelství.

Alec Empire byl velkým kritikem poměrů na německé taneční scéně. Z některých jeho citátů je možné pochopit proč: „Když jsem byl ve Frankfurtu, byl jsem svědkem toho, jak byl Turkům znemožněn přístup do techno klubu Omen. Ve východo-berlínském klubu Bunker křičeli berlínští raveři „Sieg Heil!“ na Rotterdamské gabbery (svými vyholenými hlavami jsou podobní Skinheads). DJ Dag mixoval desky v klubu E-Werk a měl na sobě tričko s vlajkou třetí říše (ve Frankfurtu se říká, že byl Skinhead). Neonacistické časopisy oslavovaly trance jako „pozitivní hnutí německé mládeže“. A existuje mnoho dalších příkladů."

Kapela vydala kromě několika šťavnatých singlů také čtyři plnohodnotná alba. Každé z nich je koňskou dávkou adrenalinu, který časem neztrácí na své účinnosti. Podařilo se jim prorazit i do USA, kde se jich udalo vydavatelství vlastněné členy skupiny Beastie Boys, Grand Royal. Známým hitem je také jejich kolaborace s kapelou Slayer, která vyšla pod názvem „No Remorse (I Wanna Die)“ na soundtracku k filmu Spawn.

Po této spanilé jízdě se však kapela pomalu vyčerpala svým zápalem a pravděpodobně sólovou kariérou Aleca Empirea – ten se stal uznávaným producentem a remixérem. Jeho služby si vyžádali i takoví velikáni jako Blörknebo Rammstein. Po rozpadu ATR, který nastal v roce 2000, vydal a stále vydává mnoho nahrávek (ale to je jiná kapitola). Jako bulvární perličku k tomuto článku můžeme zmínit ještě fakt, že rok po rozpadu kapely se MC Carl Crack ufetoval k smrti.

A tím éra této legendy končí – ale digital hardcore žije dál. Tato hudba se stala impulsem pro vytvoření undergroundové scény, která se (možná nepřesně) nazývá breakcore – ale to už je také trochu jiná kapitola.

Web: Digital Hardcore Recordings
Atari Teenage Riot na MySpace

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.