JazzFestBrno oznámuje hvězdy 15. ročníku

  • JazzFestBrno oznámuje hvězdy 15. ročníku Fotogalerie (9)
    • 06.11.2015
    • Tisk

    Pořadatelé festivalu JazzFestBrno odhalili hlavní hvězdy 15. ročníku. Vůbec poprvé přijedou populární americký trumpetista Wynton Marsalis s big bandem Jazz at Lincoln Center Orchestra a také jeden z posledních žijících jazzových mohykánů, dvaaosmdesátiletý saxofonista Wayne Shorter.

    Sdílejte článek:

Wynton Marsalis, devítinásobný držitel prestižní Grammy, odstartuje festival netradičně už 12. února, kdy v čele big bandu zahraje v Sono Centru.

Nestárnoucí Wayne Shorter přijede s kvartetem do Bobycentra 13. dubna 2016. 

Shorter nahrál pod vlastním jménem přes dvacet alb, většina z nich zásadně ovlivnila celé generace umělců i posluchačů, včetně té současné. Proslul i jako spoluzakladatel kultovní kapely Weather Report, jež nahrávací skóre ukončila na čísle sedmnáct.

Na tuctech dalších si Shorter zahrál jako host, který dokázal zásadně ovlivnit hudební charakter nahrávky. Zkušenosti získával po boku Arta Blakeyho a Milese Davise, a získal tak ideální punc kvality pro hladký rozjezd vlastní kariéry.

"Wayne Shorter je skutečný umělec, netěží z hvězdné minulosti, ale i ve zralém věku hledá nové cesty pro improvizovanou hudbu. Již od 60. let se projevuje jako nespoutaný tvůrčí element, ale také originální a často kopírovaný skladatel a interpret. Je prostě etalonem hudební odvahy," popisuje jazzovou legendu umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Desetinásobný držitel ceny Grammy míří do Brna vůbec poprvé a jistě přiláká jazzové fajnšmekry z celé České republiky i ze zahraničí. Jeho jarní evropské miniturné totiž čítá pouhé čtyři koncerty, a to v Turecku, Švýcarsku, Maďarsku a právě na brněnském JazzFestu.

Českému publiku se tak nabízí skutečně exkluzivní příležitost prožít večer se zásadní postavou jazzového žánru. Jeden z nejoceňovanějších světových hudebníků a skladatelů navíc přijede do Brna v kvartetu, v němž jako sidemani hrají prvotřídní instrumentalisté – bubeník Brian Blade, pianista Danilo Pérez a kontrabasista John Patitucci.

"Shorter už mnoho let dokazuje, že právě v kontextu kvarteta je nejsilnější a nejhravější," říká Spilka a dodává, že jazzovými publicisty je slavný saxofonista označován za mistra hudební zkratky a největšího žijícícího jazzového skladatele. Pořadatelé se už také poohlížejí po perském koberci, na němž se Shorterovi hraje vždycky nejlépe.

Pro amerického trumpetistu Wyntona Marsalise bylo, stejně jako pro Waynea Shortera, branou do světa velkého jazzu angažmá v kapele Arta Blakeyho.

V současnosti má rodák z New Orleans na kontě už devět cen Grammy a jako vůbec první jazzman v historii také Pulitzerovu cenu.

"Wynton Marsalis je hudební chameleon a díky prvotřídní technice slaví úspěchy nejen v jazzu, ale také v klasické hudbě. Jako jediný muzikant má ve sbírce ceny Grammy jak za jazz, tak za klasickou hudbu," přibližuje pořadatel.

Jeden zlatý gramofon Wynton Marsalis získal dokonce i v kategorii "mluvené slovo pro děti", když na konci 90. let po boku slavné herečky Kate Winsletové nahrál album hudebních pohádek Listen To The Storyteller.

Syn klavíristy a bratr dalších tří vynikajících jazzmanů v posledních letech slaví úspěchy hlavně jako lídr proslulého big bandu Jazz at Lincoln Center Orchestra a právě s ním přijede 12. února na brněnský JazzFest.

"Wynton Marsalis se s Jazz at Lincoln Center Orchestra vrací k úplným kořenům jazzu. Kdybych měl tento projekt popsat někomu, kdo o něm nikdy neslyšel, nejspíš bych řekl, že je to temperamentní soubor úžasných hráčů, kteří se inspirují v samotné prapodstatě afro-americké hudby, ale dokáží ji přetvořit s ohledem na hudební současnost," vysvětluje Spilka.

Ve Spojených státech patří čtyřiapadesátiletý Wynton Marsalis mezi hudební i společenské celebrity.

Spolupracoval mimo jiné také s Ericem Claptonem a kromě mnoha vystoupení v televizních show se může pochlubit také tím, že hrál hymnu při vůbec nejsledovanější sportovní události v USA, finále amerického fotbalu Super Bowlu. Stal se také tváří výrobce luxusních trubek Monette a jeden z modelů nese jeho jméno.

Limitovaná vánoční série vstupenek na oba koncerty v rámci JazzFestu Brno v cenách od 590 korun je v prodeji od 5. listopadu na webu www.nejkoncerty.cz, v prodejní síti Ticketportal a v běžných kamenných předprodejích. 

www.jazzfestbrno.cz

Podobní interpreti

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.