Vychází záznam vzpomínkového koncertu na Karla Kryla

  • Vychází záznam vzpomínkového koncertu na Karla Kryla Fotogalerie (4)
    • 24.10.2014
    • Tisk

    Aneta Langerová, Tomáš Klus, Michal Hrůza, Xindl X, Divokej Bill a Markéta Irglová vzdali hold legendě – Karlu Krylovi.

    Sdílejte článek:

Záznam vzpomínkového koncertu z pražské Lucerny vychází v kompletu CD a DVD Karel Kryl 70.

Letošní dvojí životní výročí legendárního písničkáře Karla Kryla, který žil v letech 1944 ž 1994, připomenul dne 8. dubna letošního roku koncert v pražské Lucerně.

Z iniciativy Českého rozhlasu – Radiožurnálu, ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon a s odborníky na Krylův odkaz se podařilo oslovit atraktivní mladé interprety, pro které jsou ty proslulé písničky důležitou součástí jejich hudební paměti.

Záznam jedinečného večera vychází právě dnes tj. 24. října 2014 na digitálních servisech jako jsou např. iTunes nebo Supraphonline.

Kompletní set CD a DVD bude k dispozici u všech dobrých prodejců od 31. října.

Beznadějně vyprodaná Lucerna byla zvědavá na nové verze skladeb s nepochybným puncem kultovnosti.

Za podpory vlastních kapel, ale také v aranžích Petra Maláska a za doprovodu Epoque Quartetu, se postupně představili Projekt Salome, Xindl X, Michal Hrůza, Aneta Langerová, Divokej Bill, sestry Irglovy a Tomáš Klus, tedy ti, kteří k úspěšnosti rozhodně nepotřebují berličky cover verzí, ale souhlasili s účastí na projektu kvůli jejich opravdovému vztahu ke Krylovi.

Od pietního podání s harfou přes výborně padnoucí ironii, účinný poprockový sound, skvělé prolnutí s intimními texty, jen zdánlivě nepředstavitelnou osmihlavou jízdu a moravskou vokální křehkost až k obdivem rozechvělému písničkářskému vyznání to bylo důstojné, nepředstírané, překvapivé, kvalitní.

Iniciátor a také moderátor koncertu Petr Král k tomu s odstupem dodává: „Byla to radost i obava zároveň. Všichni zúčastnění si uvědomovali, že zacházíme s velmi osobitým a křehkým materiálem, který je mnohými lidmi vnímán jako nedotknutelný. Na druhou stranu nám bylo líto, že Krylovy písně v původních verzích hledají k novým, mladším posluchačům cestu jen obtížně. Proto jim vdechli novou podobu interpreti, kteří na Krylovi nejen vyrůstali, ale zároveň jsou hudebně natolik vyzrálí, že jeho dílu uměli vetknout osobitý, současný styl. Atmosféra ve vyprodané Lucerně nás utvrdila v tom, že se to povedlo.“

Všichni přítomní diváci – včetně vdovy po Karlu Krylovi, paní Marlen – a posluchači Radiožurnálu ocenili tento koncert velmi vysoko a vy máte teď šanci přesvědčit se, že zcela právem.

Komplet CD a DVD, tedy audio i vizuální záznam přináší dvacítku skladeb (a závěrečný zpěv Lucerny s Krylovým Andělem) jako vítané ohlédnutí i nadějnou vizi.

Krylovy písně, v originálních verzích zajisté zcela nezapomenutelné, tu nastoupily příští život v podání těch, kteří nemají osobní zkušenost s rokem 1968 a s následnou normalizací a v listopadu 1989 byli ještě dětmi.

Přesto písně "Veličenstvo Kat“, „Znamení doby“, „Bratříčku, zavírej vrátka“, „Nevidomá dívka“, „Karavana mraků“, „Jeřabiny“ nebo „Pieta“ dávají v jejich provedení dalším posluchačským generacím šanci, aby Karla Kryla objevily a nikdy na jeho odkaz nezapomněly; tento neopakovatelný koncert tak dokonale splnil účel.

www.supraphon.cz

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.