Další ze série Jazzu na hradě - opět hlavní téma tubka

  • Další ze série Jazzu na hradě - opět hlavní téma tubka Fotogalerie (5)
    • 06.03.2007
    • Tisk

    26. března se bude konat další z cyklu koncertů skrývajících se pod názvem Jazz na Hradě. Tentokrát se v Nové Galerii předvede seskupení Tomasz Stanko Quartet.

    Sdílejte článek:

Tomasz Stanko je další a jistě ne poslední slavný trumpetista, kterého tento rok Hrad uvidí. Spolu s ním si v Quartetu notují Marcin Wasilewski na klavír, Slawomir Kurkiewiczs kontrabasem a Michal Miskiewicz jim udává rytmus na bicí.

Mistr Tomasz Stanko

Tomazs Stanko je již zkušený a ostřílený muzikant, který prošel všemožným oněm a ledem, jenž jej vytvaroval do nynější podoby. Jeho práce v jazzovém světě začala již v roce 1962, kdy založil s českotěšínským pianistou Adamem Makowiczem skupinu Jazz Darings. Jako mladí začínající muzikanti se pustili Stanko s Makowiczem do formování tvorby zvané free jazz a pracovali s melodiemi Ornetta Colemana, Johna Coltrana, Milese Davise neboGeorge Russella.

Jemněší notu a lyrické pojetí jazzu pak pochytil Stanko, když hrál ve skupině pianisty Krzysztofa Komedy. Komedy později odcestoval do USA a Stanko se pustil do práce na vlastní pěst. Jeho schopnosti a věhlas rostly, až se v roce 70 stal členem Globe Unity Orchestra Alexandra Schlippenbacha. Později také začal spolupracovat s významnými hráči na mezinárodním hřišti. Jeho kolegy se stali muzikanti jako Chico Freeman, Howard JohnsonneboCecil Taylor.

Jeho orientace na free jazz se malinko pootočila k trochu rozdílnému ECM stylu. V tom také již vyšlo jeho album Bluish. Další album Matka Joanna pokračovalo ve stejném ražení a věhlas Stanka rostl. Umocnily jej ještě další desky jako napříkladLitania: The Music of Krzysztof Komeda (1997, spoluhráči Bobo Stenson, Anders Jormin a Tony Oxley) a From the Green Hill (1998, spoluhráči Dino Saluzzi, John Surman, Michelle Makarski, Anders Jormin a Jon Christensen).

V roce 2002 vyhlásila porota udělení významné European Jazz Prize následovně: „Stanko vytvořil jedinečný styl a osobitou hudbu, která je okamžitě rozeznatelná a nepochybně svá. Je to hráč světové úrovně, stylista, charismatický interpret a originální autor hudby, ve které převládá jednoduchost formy a melodičnost jako výsledek dlouholeté práce, hledání a zkušeností. Tomasz Stanko je skutečně mistrem a vůdčí osobností evropského jazzu.“

Tomasz Stanko Quartet

I přesto, že se o Stanka začali posledních deset let tahat muzikanti z mnoha zemí a odvětví, on věnoval největší pozornost svému polskému kvartetu. Stanko se svými kolegy jazz-baladickou tvorbou Soul of Things připomněl největší soulové mistry, kteří kdy trubku ovládali – Milese Davise, Cheta Bakera, Lee MorgananeboClif­forda Browna. Stanko se tak se svým kvartetem docela odloučil od svého free jazzu, se kterým jako dvacetiletý mladíček začínal.

Pohyb v soulovém žánru se kvartetu zalíbil, a proto poskytlo obdobný pohled na jazz i deskou Suspended Night, která byla oceněna jako nejlepší jazzové album roku 2005. Společně s kvartetem pak Stanko odcestoval na velké turné a svou úspěšnou desku prezentoval nejen v Evropě, ale i Spojených státech a Austrálii. Poslední album, kterým kvartet zatím ošperkoval svou tvorbu, vyšlo loni a nese názevLontano.

Cyklus Jazz na Hradě tak přítomností Quarteta Tomasze Stanka jen potvrdí svou kvalitu mezinárodní úrovně a zároveň také představí českým jazzovým fanouškům další z hvězd jazzového nebe.

Vstupenky lze zakoupit:
v Kapli sv. Kříže na II. hradním nádvoří každý den od 9.00 do 16.00 hod. Tel.: +420 224 373 483
P&J Music, prodejna JMW-Dittrichova 9, Praha 2, tel.: 224 922 830
Vstupenky v síti TICKETSTREAM včetně všech hypermarketů GLOBUS a cestovních kanceláří ČEDOK a FIRO TOUR
Bohemia Tiket, Malé náměstí 13, Praha 1, tel. 224 227 832; Na Příkopě 16, Praha 1, tel. 224 215 031.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.