Už v pátek vyjde nová deska Anety Langerové

  • Už v pátek vyjde nová deska Anety Langerové Fotogalerie (6)
    • 26.11.2014
    • Tisk

    Tento pátek 28. listopadu vydá Aneta Langerová dlouho očekávané čtvrté album s příznačným názvem „Na Radosti“. Nová studiová deska navazuje na titul „Pár míst“.

    Sdílejte článek:

Tím si Aneta splnila sen, když ke spolupráci přizvala vynikající smyčcové trio a dosavadní tvorbu představila v akustické podobě.

Písně v intimní atmosféře získaly naléhavější rozměr a album sklidilo velký úspěch u kritiků i fanoušků.

Stejně naléhavá, ale i hravá je její nová deska.

Spolu s klavíristou, hudebním skladatelem a producentem Jakubem Zitkem pracovala dva roky na písních, původní hudbě a textech. Inspiraci hledali na magickém místě obklopeni hlubokými šumavskými lesy.

„Na Radosti je místo, kde se zastavil čas a s ním i příběhy lidí, kteří tam žili. Zůstaly jen dvě chalupy na samotě, socha panenky Marie a ruina kaple, kolem které krouží přání těch, kteří tam kdysi den co den chodili, aby našli naději, útěchu a smíření. Nedaleko stojí dům, kde sloužily do 60. let jeptišky a staraly se o sirotky. To místo jsme si zamilovali, okouzlilo nás a vtáhlo do děje příběhů, které chceme vyprávět,“ říká Aneta Langerová.

Na albu Na Radosti najdete 12 autorských písní, které vyprávějí o dívkách a ženách, jež spojuje jejich čistota, křehkost ale současně odvaha a odhodlání jít vlastní cestou.

Dokáží naslouchat vnitřnímu hlasu a nachází v sobě sílu překonat jakoukoliv překážku, kterou jim život klade do cesty. Někdy můžou být okolím vnímány jako jiné, jejich jinakost ale pramení z touhy vést dobrý život, ve kterém jsou upřímné samy k sobě.

„Přála jsem si, aby deska, kterou vydám, byla přístupná všem, aby byla lidová, upřímná a čistá. Jako když jdu na návsi koupit rohlíky k té samé paní, tak jako před pěti lety, pořád tam je, stále počítá mou útratu a tak zvláštně u toho šeptá, píše vše řádně pod sebe, stejně u toho vypadá… a já vím, že to tak bude i za pár let, až půjdu kolem a ucítím tu známou vůni,“ vysvětluje zpěvačka.

Autenticita. Osobitá melodika. Silné příběhy – takové je nové album Anety Langerové, na kterém se melodické písně přelívají z šansonové výpovědi s doprovodem klavíru přes syrové kapelní provedení do sugestivní až filmové symfonické instrumentace.

Pro celkový zvuk alba jsou charakteristické i kytarové riffy a „podomácku“ vytvořené zvukové samply – prázdný hrnek od kávy se lžičkou, zvuky těla, hořící a praskající kamna či zvuky šumavského lesa.

„Překvapivým vtažením do desky je hned úvodní píseň "Dívka“. Pod mohutnými smyčci tu uhání rytmus jako rozvodněná řeka. Úvodní nápěv působí, jakoby po šumavských stráních začali rejdit Hobiti. ´Pánbůh Tě miluje, jen nemá čas, pusť srdce po vodě, než přijde mráz,´ zpívá Aneta Langerová a potvrzuje, že se tu i v následujících skladbách cítí silná po právu," napsal v recenzi Jan Vedral z iDNES.

V podání Anety jako vypravěčky se totiž vymyšlené příběhy stávají skutečnými, můžete se jich dotknout.

Jemné odstíny jejího hlasu si vás podmaní a emotivní pěvecký projev postavený na hlubokém prožitku vás nepustí. Deska však překvapivě není jen vážná. Zásadní témata jsou mnohdy doprovázena laskavou ironií, která svědčí o zralosti, ke které Aneta Langerová jako hudebnice dospěla. Jednou autorskou písní na album přispěla i Dorota Barová.

„Vyprávět příběhy, na které mohu nahlížet zvenčí a přesto je prožívat, je pro mě nová, osvobozující zkušenost. Hodně jsme četli, čerpali z legend a příběhů, v písních se však samozřejmě objevují i momenty, které se prolínají s mým životem. Třeba v ´Bříze´ zpívám o stromu, v jehož koruně mi táta postavil domek a já z něj pozorovala svět. Ta bříza rostla se mnou, je pevná, symbolizuje mě i můj domov,“ dodává Aneta, která, stejně jako Jakub Zitko, vyrostla na venkově, a proto je pro ni nová deska pomyslným „návratem domů“ k jejím kořenům.

Před měsícem poslala Aneta do světa první vlaštovku z alba, singl „Svatá Kordula“.

Ten se setkal s velmi dobrou odezvou u fanoušků i odborné veřejnosti. Už za dva dny si budou moct fanoušci poslechnout zbývajících jedenáct písní.

„Na desce najdete smíření, naději, ironii osudu, smutek i radosti. Vše je však tak nějak v rovnováze. Přijímat život s nadhledem a pokorou osobně považuji za velké umění,“ uzavírá Aneta.

Symbolický křest desky a premiéra videoklipu k písni „Tráva“ proběhne 15. prosince v pražském divadle Studio DVA.

Fanoušci se už teď můžou těšit na jarní turné se čtyřčlennou kapelou v doprovodu smyčcového tria a piana. Koncerty budou symbolicky zahájeny v Jižních Čechách, nedaleko místa, které desku inspirovalo.

Album vydává Art Shock v distribuci Supraphon.

www.langerovaaneta.cz


Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.