JazzFest 2015: Bobby McFerrin, Chick Corea a Dianne Reeves

  • JazzFest 2015: Bobby McFerrin, Chick Corea a Dianne Reeves Fotogalerie (5)
    • 27.11.2014
    • Tisk

    Čtrnáctý JazzFest Brno rozkrývá karty a láká na esa jazzového žánru. Program zavedené přehlídky odstartuje 17. března v Bobycentru čtyřnásobná držitelka ceny Grammy Dianne Reeves.

    Sdílejte článek:

Jeho vrchol v nevšední synergii obstarají hlasový kouzelník Bobby McFerrin a pianista par excellence Chick Corea 17. června v hale Vodova.

Dvojice těchto vynikajících hudebníků vystupuje společně jen velmi zřídka a do České republiky s unikátním projektem přijíždí vůbec poprvé.

Zřejmě nejtvořivější hudebník planety, milovník hudebních překvapení a okamžitých asociací Bobby McFerrin má u nás širokou posluchačskou základnu a od prvního vystoupení v roce 2008 se sem s různými projekty vrátil hned několikrát.

Bobby McFerrin si během svých předchozích návštěv v České republice získal obrovskou přízeň zdejšího publika a podobné popularitě se těší i Chick Corea. Oba již v Brně samostatně hráli, společné vystoupení se tak nabízí jako přirozené pokračování jejich brněnského hudebního příběhu,“ říká za pořadatele umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

„Znají se už řadu let, mají za sebou nespočetná vystoupení a jejich vzájemné napojení i schopnost vtáhnout posluchače do tvůrčího dění nemají obdoby. Bobby McFerrin je navíc v situaci ´jeden na jednoho´ určitě umělecky nejsilnější. Může se tak totiž nejvýrazněji projevit jeho šestý smysl,“ dodává Spilka.

Kořeny spolupráce Bobbyho McFerrina a Chicka Corey sahají k za čátku devadesátých let, kdy společně natočili desku Play.

McFerrin je často označován za krále hudebního humoru, projekt Play ovšem dokázal, že Corea za kolegou muzikálností ani vtipností vůbec nezaostává. Naopak je mu nevysychajícím pramenem inspirace. Vzájemně se provokují, nahrávají si hudební žertíky a s radostí do hry zapojují posluchače.

Na jiskřivé a invenční spolupráci dvou hudebních velikánů nezanechává žádnou stopu ani zub času a při každém dalším setkání objevuje tato dvojice další netušená zákoutí uměleckých dovedností.

McFerrin jako vždy vyniká absolutní intonační přesností, vynalézavostí a schopností simulovat hlasem nejrůznější hudební nástroje s obrovským rozsahem barevných odstínů a expresivity.

Corea se zase ukazuje jako hudebník, který svou precizní techniku plně propůjčuje hudbě a zůstává stejně hravý jako McFerrin.

K hudební konverzaci se starým přítelem Bobbym McFerrinem se Corea vrací kdykoliv jen může, ale určitě to není tak často, jak by si oba přáli. Jejich kalendáře jsou přeplněné, a proto si tyto vzácné příležitosti naplno užívají. Jejich pódiové rozhovory jsou plné úcty, humoru i nedostižného duchovního napojení.

Pokud je Bobby McFerrin ztělesněním nespoutané kreativity, Dianne Reeves můžeme považovat za etalon jazzové zpěvačky – pohledná Afroameričanka se zvučným hlasem, frázováním a hudebním citem srovnatelným s největšími pěveckými osobnostmi jazzové historie.

Díky své virtuositě, improvizačním dovednostem a stylovosti získala jako vůbec první umělkyně v historii cenu Grammy za nejlepší pěvecký výkon za tři po sobě jdoucí nahrávky v kategorii jazzu a právě Bobby McFerrin ji považuje za největší žijící zpěvačku v oblasti jazzu a r&b.

Její poslední (a první po více než pěti letech) album Beautiful Life vyšlo v únoru 2014. Produkovala ho vynikající bubenice Terri Lyne Carrington a vedle nádherného hlasu Dianne Reeves nabízí i hudební konverzace s Gregorym Porterem, Robertem Glasperem, Lalah Hathaway a Esperanzou Spalding.

Beautiful Life potvrzuje, že Reeves je ve formě a svůj talent dokáže prodat i v kontextu na pomezí jazzu a r&b.

Kromě vystoupení světových hvězd festival nabídne v průběhu měsíců března a dubna tradiční koncerty v nejrůznějších brněnských koncertních sálech a klubech.

Místa konání budou hostit jak zástupce české hudební scény, tak reprezentanty progresivního zámořského i evropského jazzu.

Populární organizované jamsessions a tvůrčí dílny jsou od začátku festivalové historie její nedílnou součástí a bude tomu tak i v rámci čtrnáctého ročníku.

Limitovaná vánoční série vstupenek na koncerty v cenách od 390 do 1 990 korun je v prodeji na webu www.nejkoncerty.cz, v prodejní síti Ticketportal a v běžných kamenných předprodejích.

V rámci vystoupení Bobbyho McFerrina a Chicka Corey pořadatelé nabízejí i unikátní možnost pořídit vstupenky přímo na pódium (za 2 990 korun). K dispozici jsou také VIP vstupenky za 3 990 korun.

www.jazzfestbrno.cz

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.