Pravě vyšlo první album Vojty Dyka a B-Side Bandu

  • Pravě vyšlo první album Vojty Dyka a B-Side Bandu Fotogalerie (20)
    • 16.12.2014
    • Tisk

    Začátkem prosince vyšlo první studiové album zpěváka Vojty Dyka a B-Side Bandu s bandleaderem Josefem Buchtou. Album se jmenuje jednoduše a výstižně „Deska“.

    Sdílejte článek:

Po dvou velmi úspěšných celorepublikových turné a dvou záznamech živých koncertů na CD a DVD se toto mimořádné spojení výrazně pěvecké osobnosti a špičkového muzikantského seskupení představuje se studiovým projektem a zcela novým repertoárem.

Ten pro Vojtu Dyka a kapelu vytvořili přední domácí autoři.

Na jaře příštího roku podpoří vydání CD nová série koncertů Deska Tour 2015.

V odpovědi na otázku, jaké místo má Deska v průběhu společné práce, se Vojta Dyk a Josef Buchta shodují:

„Naše Deska, nutno říct, zakončuje etapu ´bez studiového CD´. To je ale asi jediná etapa, kterou zakončuje. Sportovní terminologií si teď vlastně všichni oblékáme trikot pro studiového hráče a těšíme se na etapu další. Jestli to bude časovka nebo vrchařská etapa, to ukáže až čas a talent,“ říká Vojtěch Dyk.

Josef Buchta dodává:

„Studiové album Deska je především nenásilný a logický vývoj naší čtyřleté spolupráce. Lépe řečeno ani ne tak spolupráce, ale společné práce a album Deska je výsledek, který je dílčí zakončení etapy jedné a krásná výzva k etapám dalším.“

Spolupráce brněnského orchestru se zpěvákem začala před čtyřmi lety asi takto…

„Myslím, že to bylo přesně někdy v březnu kolem roku 2010, zrovna slézal poslední sníh z parapetů a mě probudilo zvláštní zvonění mého telefonu, takové, které jsem před tím ještě neslyšel. Až posléze jsem si uvědomil, že ten telefonát je z Brna. Telefonující se představil jako Josef Buchta, bandleader B-Side Bandu a slovo dalo slovo a já v červnu téhož roku vycestoval až do Brna k prvnímu společnému koncertu. A hopla a je tu naše první společná ´opravdová´ Deska,“ vzpomíná na začátky Vojta Dyk.

"Je to tak,“ souhlasí Josef Buchta.

„Domluvili jsme se v březnu 2010 a 14. června téhož roku byl první koncert v brněnském Metro Music Baru. A myslím, že jsme tu spolupráci krásně ´odpanili´.

Současně oba hodnotí rozhodnutí jako šťastné.

"Spolupráce s Vojtou pro nás znamenala mnoho, ale pro mě osobně s odstupem času znamená, že jsme spolu jak ´kosí bratři´ a jsme si velmi blízcí. I když bych ho někdy opravdu roztrhnul jak hada, ale je to mladší brácha a já musím zachovat chladnou hlavu. To víte, mladší bráškové někdy zlobí, ale opravdu jen občas. Jsem opravdu šťastný, že jsme se potkali a našli,“ tvrdí s úsměvem Josef Buchta.

Jakou největší změnu po umělecké stránce tato hudební sounáležitost znamenala?

„Zatím jsem stále byl ve fázi, kdy jsem spíše věci ovlivňoval. Teď se po mě chce, abych i rozhodoval a pravda, to je nová funkce,“ říká Vojtěch Dyk.

„Když máte sen a uděláte pro jeho zhmotnění úplně vše, tak ho můžete převést do reality. Funguje to. No a mně se můj sen splnil. Když se ohlédnu zpět a vidím tu cestu plnou překážek a ten zástup lidí, co se chytali za hlavu, když jsem v době, když už big bandy téměř vymřely, zakládal dvacetičlennou kapelu, tak se musím chytnout za hlavu já. Naštěstí tehdy mně to vůbec nepřišlo divné. Naopak. Jediné možné. Co z toho plyne? Nejdůležitější ponaučení. Každý má svůj svět a vidí realitu úplně jinak, než ten druhý. Proto je nejdůležitější věřit sám sobě a všechno je možné. No řekli byste před deseti lety, že bude někdy swingový big band headlinerem festivalů Rock for People nebo Colours of Ostrava? Já ano. Řekl bych vám další sen, ale to byste se všichni chytali za hlavu,“ ohlíží se za uplynulým obdobím Josef Buchta.

Autorsky se na skladbách pro studiové album Deska podíleli skladatelé Ondřej Brousek, Boris Urbánek nebo baskytarista B-Side Bandu Tomáš Vunderle Koudelka a další.

Kromě toho se na desce objeví jeden bonus, k němuž má Vojta Dyk zvláštní vztah – Dvořákovo „Largo“ v aranžmá Borise Urbánka.

„Nevím proč, ale už od samého zrodu mám ke skladbě ´Largo´ velmi intenzivní vztah. Možná proto, že je původem z časů, kdy ještě slovo bigband ani neexistovalo a až ruka a fantazie Borise Urbánka této skladbě vtiskla možnost i bigbandového nádechu,“ říká zpěvák.

Na jaře bude vydání Desky následovat Deska tour.

V čem se bude lišit od dosavadních koncertů?

„Tak za prvé pojedeme asi 25 koncertů. Tolik koncertů jsme za sebou snad ještě neměli,“ vysvětluje Vojta Dyk.

„Za druhé pojedeme hlavně po větších klubech. Takže by se tour dalo nazvat jako ´klubové´. A za třetí spolu hrajeme už nějaký ten čtvrtek, takže si myslím, že budeme zkušenější a vyhranější. Možná někdy i vyhraněnější. Jediné, co určitě zůstane, je radost, láska a pokora.“

www.vojtechdyk­tour.cz

 

Podobní interpreti

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.