Asaf Avidan má nový singl, za pár dní zahraje v Praze

  • Asaf Avidan má nový singl, za pár dní zahraje v Praze Fotogalerie (18)
    • 06.10.2014
    • Tisk

    Pozoruhodný izraelský písničkář Asaf Avidan už zítra vypustí do světa zbrusu nový singl „Over My Head“ z připravovaného alba „Gold Shadow“. Koncem měsíce října předvede v Praze ojedinělou „one man show“…

    Sdílejte článek:

„Na jeho úchvatný naříkavý hlas nejde zapomenout,“ prohlásil na jeho adresu Devendra Banhart a stejný údiv s ním sdílejí také Robert Plant, Morrissey nebo Lou Reed.

Řeč je o jednom z nejpozoruhod­nějších písničkářů současnosti Asafu Avidanovi, který zavítá poprvé i do Prahy – 25. října do prostoru Forum Karlín tentokrát uspořádaného na sezení.

Už zítra tj. 7. října 2014 vydá singl "Over My Head“ z připravovaného alba Gold Shadow.

Pražský koncert je pro domácí publikum poslední příležitostí vidět na pódiu tohoto uhrančivého hudebníka v rámci sólového evropského turné Back to Basics, které skončí 1. listopadu v Londýně po řadě vyprodaných a nadšeně přijatých koncertů.

Sólové vystoupení pouze s kytarou, harmonikou a elektronikou dává vyniknout jeho velkému charismatu, síle hlasu i jeho písní a dává za pravdu všem nadšeným hodnocením.

Například časopis Rolling Stone Asafa Avidana, který se proslavil především písní „One Day/Reckoning Song“, nazval „hudebním géniem a novým Mesiášem“ a ohlasy na první tuzemský koncert na Colours of Ostrava také nešetřily superlativy: „jedna z největších husích kůží“, „strhující projev, charizma a smysl pro humor“, „zválcoval Colours of Ostrava, stal se zjevením“ nebo „všechny rozložil na molekuly a stala se z něj hlavní hvězda…“

Deník New York Times jeho projev charakterizoval takto: "Na jedné straně připomíná Asaf Avidan poetikou svých písní Leonarda Cohena… svým mocným hlasem odkazuje k Robertu Plantovi…a při koncertech se chová téměř jako kabaretní bavič – písně prokládá příběhy ze života…”.

Koncert ve Foru Karlín, které nabídne opět skvělý zvuk, začíná ve 20 hodin a vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro.

"Nikdy jsem nechodil na lekce zpěvu. Přišlo to samo, spolu s emocemi a pocitem, že zpívání musí bolet a lámat srdce,“ říká charismatický Asaf Avidan, kterému se v Izraeli podařilo s indie rockovou kapelou The Mojos navždy zapsat do dějin s písněmi původně zamýšlenými jako lék na deprese z rozbitých vztahů.

Asaf je proměnil ve vtahující, melodicky gradující balady zahalené do folku, dřevního blues, ozvěn raných Led Zeppelin i novodobých White Stripes.

Existenciální přemítání se u něho mísí s romantikou.

"Proto miluji Leonarda Cohena, to, jak každé jeho slovo připomíná chirurgický skalpel,“ říká Asaf, zpívající jako jeden z mála v Izraeli anglicky.

Asaf Avidan se narodil před čtyřiatřiceti lety v Jeruzalémě jako dítě diplomatů, takže několik let strávil na Jamajce.

Vystudoval filmovou animaci a design, věnoval se sochařství a natáčení úspěšných krátkých filmů, ale v roce 2006 propadl hudbě a úspěch epíčka Now That You're Leaving jeho uměleckou kariéru obrátil docela jiným směrem.

S platinovými a zlatými alby The Reckoning, Poor Boy/Lucky Man a Through the Gale od roku 2007 AsafThe Mojos postupně vyčnívali nade všemi, ale když se z klubů Tel Avivu dostali na pódia prestižních zahraničních festivalů, jejich sláva a uznání nabyly také světových dimenzí.

Během turné se Asaf s akustickou kytarou stále častěji uchyloval k intimním sólovým koncertům, na nichž ho doprovázela pouze cellistka Hadas Kleinman.

Předskakovali Bobu Dylanovi a v newyorské Carnegie Hall si zahráli na akci Tribute The WhoBobby McFerrinem a dalšími kapacitami.

V roce 2011 izraelský Asaf Avidan oznámil, že napříště se obejde bez The Mojos.

O rok později ale přišel naprosto nečekaný zlom: německý DJ Wankelmut do taneční podoby zremixoval píseň „One Day/Reckoning Song“, která se v nové podobě stala jednou z nejprodávanějších skladeb roku 2012 v Evropě.

Remix se dostal na vrchol žebříčků ve 14 zemích, videoklip zhlédlo na YouTube přes 150 miliónů diváků a přes 1,5 milionu lidí si jej stáhlo.

Zatím poslední sólové album Different Pulses předcházela velká očekávání, která nakonec předčilo a nebývalý zájem zaskočil i samotného Avidana.

V mnoha zemích za něho totiž obdržel platinové a zlaté desky. Recenze neskrývaly nadšení a přirovnání ke Cohenovi nebo Jeffu Buckleymu nebrala konce.

www.charmmusic.cz


Podobní interpreti

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.