SIGNAL festival láká také na doprovodný program

  • SIGNAL festival láká také na doprovodný program Fotogalerie (1)
    • 09.10.2014
    • Tisk

    Centrum Prahy ožije na čtyři říjnové večery světlem. Už druhý ročník festivalu světla SIGNAL, který proběhne od 16. do 19. října, představí to nejlepší ze světové i domácí umělecké scény moderního audiovizuálního umění.

    Sdílejte článek:

Diváky čekají čtyři videomappingové projekce a víc než dvacet světelných uměleckých děl.

Organizátoři připravili také celou řadu doprovodných akcí. Patří k nim vernisáže, workshopy videomappingu, malování světlem, plavby loďkami a spousta dalšího.

Hlavní program SIGNAL festivalu tvoří venkovní světelné a interaktivní instalace spolu s velkoformátovými videomappingovými projekcemi.

Světelné instalace budou v provozu vždy od sedmi hodin večer do půlnoci a videomappingy se budou opakovat každých 15 minut.

Stejně jako loni je i letos připraven bohatý doprovodný program pro všechny věkové kategorie.

Většina workshopů je zdarma, ty odbornější jsou zpoplatněné. Registrace probíhá do příští středy 15. října na webových stránkách festivalu.

Festival bude slavnostně zahájen na Staroměstském náměstí spuštěním prvního videomappingu na palác Kinských ve čtvrtek 16. října v sedm hodin večer.

U dvou instalací se můžete zúčastnit během prvního festivalového dne slavnostních vernisáží, na kterých nebudou chybět jejich autoři.

Ve čtvrtek 16. října v 17.30 bude na náplavce Rašínova nábřeží spuštěna instalace skupiny výtvarníků, designérů a programátorů Ring Ging Bling. Rychle problikávající komplementární barvy, červená, zelená a modrá, iluzivně rozpohybují statické grafické elementy na stěnách i další objekty a přetvoří prostor (A)void Gallery v unikátní světelné prostředí.

Další vernisáž proběhne ve stejný den ve 20.00 v parku Kampa. Tam zažije českou premiéru instalace The Pool americké umělkyně Jen Lewin, která se objevila třeba na slavném americkém festivalu Burning Man. Po úspěchu v Sydney a Singapuru bude možné si užít tuto výjimečnou interaktivní instalaci v Praze. The Pool se skládá ze stovky světelných stupínků, které jsou vzájemně propojené a rozložené na zemi v kruhu. Pohybem po tomto poli můžete postavením a pohybem ovlivňovat barevnost a změnu uspořádání světla v prostoru.

Díky spolupráci s plavební společností Pražské Benátky lze částí festivalu proplout na palubě loděk Vodouch a během okouzlující asi třicetiminutové plavby vypustit na hladinu Vltavy vodní lampión štěstí.

Po celou dobu festivalu bude v provozu také přívoz, který propojí oba břehy Vltavy. Návštěvníky bude obousměrně převážet mezi náplavkou u Hergetovy cihelny a přístavištěm Platnéřská 2.

SIGNAL festival je velkolepým zakončením série kulturních akcí CZECH THE LIGHT, která pod záštitou agentury CzechTourism přinášela do českých regionů workshopy z oblasti moderního světelného umění.

Festival tak nabízí řadu workshopů zaměřených na práci se světlem. Podrobné informace, harmonogram a možnost registrovat se (z důvodu omezené kapacity) máte tady.

Workshop s názvem Základy videomappingu proběhne první festivalový den od druhé hodiny odpolední v Mosaic House. Lektor Nicola Pavone předá účastníkům základní znalosti přípravy tohoto světelného umění. Vstup je zdarma, nutná je ale předchozí registrace. Pro pokročilé videomappery je připravený i rozšiřující workshop, který už je zpoplatněný částkou 300 korun. Proběhne 18. října od jedenácti hodin dopoledne v klubu Podnik.

Zábavu pro celou rodinu nabídne dílna Malování světlem, při které se účastníci naučí vytvářet neuvěřitelné fotografické efekty, kterých nelze dosáhnout ani digitální manipulací. Každý si výsledky vlastní práce odnese domů na památku. Doporučujeme vzít si s sebou vlastní fotoaparát s nastavitelnou délkou expozice a stativ. Workshop probíhá po všechny festivalové dny vždy dvakrát za večer od sedmi do devíti a od devíti do jedenácti hodin na náměstí Jana Palacha.

Festival SIGNAL ve spolupráci s Goethe Institutem připravil jedinečný workshop pro děti a rodiče, kde si každý může navrhnout a sestrojit malého robota, aniž by měl jakékoliv znalosti z elektrotechniky. Dětská dílna Solar Robotic Workshop proběhne v sobotu ve dvou časech od desíti hodin dopoledne a od dvou hodin odpoledne v Goethe Institutu a každý účastník si svého robota může odnést domů.

Další aktivitu pro dětské návštěvníky nabízí workshop Hry se světlem, stínem a architekturou, který proběhne první festivalový den, tj. 16. října od pěti odpoledne v Karlín Studios. Vstup je bezplatný, opět je třeba se předem zaregistrovat.

V rámci doprovodného programu si budete moci vyzkoušet také TagTooling a to v neděli 19. října od osmi večer ve Floating (A)void Gallery. Tato technologie umožňuje živou projekci výtvarné tvorby v reálném čase na prostory fasád budov. Pod vedením Miko Škapy se bude trojice ilustrátorů ze studia DRAWetc. snažit předvést pomocí iPadů to nejlepší. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.

Odborněji zaměřenou tvůrčí dílnou je Kinect: interakce pro umění a design, během které Andrej Boleslavský ukáže možnosti uměleckého využití hloubkových senzorů. Workshop proběhne 17. října od jedenácti dopoledne v Českých centrech v Rytířské ulici.

Pro nadšence vizuálního umění je připravené také rozšíření znalostí z oblasti generativního designu v prostředí programu VVVV na workshopu, který proběhne 19. října od druhé hodiny odpolední ve Floating (A)void Gallery. Na obě akce je nutná předchozí registrace a úhrada kurzovného.

Proběhnou také dva intenzivní dvoudenní workshopy na téma Biosenzory a světla v tanci a Pure Data: algoritmický VJing.

První z nich přiblíží, jak interaktivně pracovat se světelnou scénou v rámci tance a divadla nebo jakékoliv jiné jevištní formy. Účastníci si sestaví prototyp biosenzorů a naprogramují inteligentní světla tak, aby dynamicky reagovala na biosignály, které senzor z těla snímá a pak budou experimentovat a vymýšlet koncepci interaktivního světelného designu s tanečnicí Alicou Minarovou. Druhý workshop je zaměřený na základní matematické a programovací postupy živě generovaných geometrických tvarů responzivních ke zvuku. Dílna je určená pro začátečníky, základní znalosti matematiky jsou výhodou.

Výsledky obou dvoudenních workshopů budou prezentovány v rámci festivalu SIGNAL na audiovizuálním večeru BYOB (Bring Your Own Beamer) 18. října v osm večer v klubu Podnik. Tato třetí pražská edice BYOB, kterou pořádá VJský kolektiv KinoCirkus, se koná pod patronací SIGNALu a bude sloužit jako místo pro setkání návštěvníků i tvůrců festivalu a také všech fanoušků kvalitní vizuální manipulace za zvukového doprovodu domácích producentů a DJs a zahraničních audiovizuálních performancí. Jde o unikátní a neopakovatelnou jednonoční výstavu a multi-instalaci od tvůrců z celého světa, kteří se zabývají prací s promítaným obrazem a mappingem, často interaktivním. Koncept BYOB je otevřený všem a do posledního okamžiku je možné se přihlásit s vlastním projektorem a nápadem a spolu s ostatními pomoci vytvořit jedinečnou atmosféru prostoru, jehož jedinou hranicí jsou možnosti vlastní fantazie.

Pro odbornou veřejnost je připravený kulatý stůl Fenomén světelných festivalů, který proběhne první festivalový den od čtyř hodin odpoledne v Americkém centru. Jde o jedinečnou příležitost k setkání s organizátory festivalů světla z celé Evropy. Můžete se zapojit do diskuze, která bude následovat po krátkých prezentacích jednotlivých festivalů. K dispozici budou zástupci festivalů světla z Portugalska, Nizozemí, Slovinska, Německa, Polska, Finska a Izraele. Akcese koná ve spolupráci s International Lightfestival Organization. Vstup je zdarma.

www.signalfestival.com

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.