The Gaslight Anthem - a nezaprší a nezaprší

  • The Gaslight Anthem - a nezaprší a nezaprší Fotogalerie (3)
    • 01.09.2010
    • Tisk

    Meteorologický úvody jsou nejvíc. Je to jako s váznoucí konverzací. Kecy o počasí s náležitě…

    Sdílejte článek:

Meteorologický úvody jsou nejvíc. Je to jako s váznoucí konverzací. Kecy o počasí s náležitě funusáckou strojenou grimasou spolehlivě zmrazí jakýkoliv pokusy o eskalování hovoru do osobnějších rovin. Vím, o čem mluvím. Ideální výhybka při konfrontaci s někým, koho nechcete hned navostro poslat do řiťovotvoru (Američani tomu vymazleně říkaj PC – politically correct, i když to s politikou nemá vůbec nic společnýho, spíš se sociální interakcí), ale nemáte sebemenší chuť se zaplejtat do slušnýho, leč plytkýho klábosení.

The Gaslight Anthem – American Slang

Vydáno: 18.6.2010

Skladby: American Slang, Stay Lucky, Bring It On, The Diamond Church Street Choir, The Queen Of Lower Chelsea, Orphans, Boxer, Old Haunts, The Spirit Of Jazz, We Did It When We Were Young,

Vydavatel: Side One Dummy

The Gaslig ht Anthem jsou jako chlapácká melancholie nařezaná dobře naladěnou hospodou plnou fešáckejch štamgastů (utopie), co místo řešení milenek nebo nevěrnejch manželek po desátým rumu a desátým pivu zaklesnou svý pokérovaný paže do sebe jako puzzle a do ochraptění vřeštěj hymnu na čtyři akordy. Všichni jsou veselý, ale je v tom zároveň opilecká hořkost a dryáčnickej patos, kterej uměj jenom chlapi utržený ze řetězu. Doma je čeká žena s válečkem a česnečkou, ty divočejší dopadnou jako Hank Moody a jeho pal, plešounskej agent Charlie, z Californica­tion – vykašený v kabrioletu na pláži za svítání, šťastný, mimo a s kérkama, o jejichž původu nemaj zdání a jejichž význam je víc než komickej, a přitom situačně symbolickej. (No jo, jenže my žijeme v supermarketu Čechy, samý akce a slevy, každej chce nakoupit co nejvíc a za co nejmíň.) Tahle nonšalantní blbost a bezstarostnost nočních pterodaktylů z West Coast evidentně nemá dobrej dabing, ale s odřenejma ušima a přivřenejma očima to tam je. Stačí si k tomu dát jako soundtrack The Gaslight Anthem.

Ani nemusíte moc rozumět textům (pokud ano, je to neocenitelná výhoda, protože ta argot výtržnická poezie tam je, ve svý podstatě geniální, a katapultuje ten čtyřakordovej patos o dvě třídy vejš). Stačí umět luskat prstama do rytmu, na první dobu třísknout půllitrem o půllitr svýho kámoše, nebo třeba toho kreténa, co bydlí blok od vás a roky vám pije krev, a pak mu ho s grácií rozmlátit o kebuli. Hospodský rvačky maj ladovskou poezii, stejně jako The Gaslight Anthem vopíchali Bruce Springsteena tak, že o tom ani chudák nevěděl. Je to jako bát se budoucnosti, protože nevíte, co bude, a přitom se těšit, protože si uvědomujete ten nezadržitelnej tok čehokoliv, co dělá každý probuzený zejtra.

Dost metaforickejch keců. American Slang je poctivá deska, pozašívaná jako šrámy ze rvaček a hospodskejch válek poctivým stehem skoro uvěřitelnejch textů. Je to svět ve světě, pohádkový doufání, že Tři sestry uměj fakt jímavej pub song bez demence a polofašounskejch relikvií jen proto, že si to dokážete představit. Pohádky jsou ale past na naivky. Ibuprofenový víly ranní onanie po prokalený zahozený noci maj přezdívky Orphans (svižnější), American Slang (solid), The Diamond Church Street Choir (jakkoliv to zní nesexy, tak docela sexy swing song), The Queen of Lower Chelsea (a nezaprší a nezaprší), The Boxer (už trochu dochází dech, ale furt to ještě dávaj), Old Haunts (zrovna jsem se probudil a proplouvám šíleným mejdanem parádně vymalovaným bytem s tou nejlepší vzpomínkou na rozmlžený dny strávený s roztomilejma pobudama Murder City Devils) a We Did It When We Were Young, která pitoreskně připomíná morbidní hybrid U2 z období The Joshua Tree a zparchantělejch, dementních The Killers.

Bravo, lads! Až půjdu na pařezy, nechám si od ženy namazat pořádnej krajíc chleba centimetrovou vrstvou sádla se škvarkama a naláduju poslouchadlo vaší American Slang! Koho zajímá, že nejedu kácet do Joshua Tree National Park, ale boubínský pobouřkový mrzáky.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.