Kayovo páteční freestyle aneb Velvet Suicide

Čtvrteční noci jsou tak vágní a mírně deprimující, až se jednomu chce načít čerstvou sadu lacinejch žiletek a namalovat si do kůže nějaký ornamenty. Tetování je nuda a piercing pro panny. Namydlit, oholit a hlavně nepanikařit. Vést rovnej a symetrickej řez je velká frajeřina a post mortem to svědčí o sofistikovanosti a disciplíně respondenta. Bejt ‚goth‘ je zase setsakramentsky v módě.

Zola Jesus – Stridulum II

Vydáno: 9.3.2010

Skladby: Night, Trust Me, I Can't Stand, Stridulum, Run Me Out, Manifest Destiny

Vydavatel: Sacred Bones Records

Teda ne v Čechách, protože tady jdou všechny trendy do módy přesně v momentě, kdy je zbytek světa považuje za pět let zesnulý a kdy se pomalu vracejí v retrocyklu nazpět, takže podtrženo sečteno na tom vlastně nejsme tak moc blbě, akorát vynecháváme jedno dějinný kolo. To je toho, že jo. A proto, kdo dneska nemá vychytaný kouřový oční stíny, jeho kůže nezačíná doutnat na přímým slunci a v iPodu nemá kompletní Bauhaus diskografii včetně béček a rarit, je mrtvej. Teda ne tak úplně mrtvej, protože bejt mrtvej je zatraceně cool a in v první řadě. Fanoušci a fanynky Twilight se nepočítaj, sorry. Wlado říká, že jsem zvrhlej, ale páteční freestyle je přesně o tom, že zvrhlej bejt můžu. Jakkoliv. Teda myslím.

Zola Jesus je moje niterně srdeční záležitost. Tím myslím, že je to jako pitvat se v mým srdci, rozporcovat ho na kousky a krvavejma rukama z těch vypreparovanejch segmentů skládat dohromady obraz pokřivenejch retrospektiv, extatickejch nanosekund a majestátních piet za prosraný příležitosti.

Žiju na hraně. Dodnes si pamatuju postpubertální moment, kdy můj pošahanej kamarád v noci odzbrojil posvátný hroby o hlídající žulový anděly, přinesl je domů, do pokojíčku v domě svý zbožný mámy a delegoval je do služeb temnejch sil, to vše za vinylovýho kvílení prvních Dead Can Dance, který jsou od tý doby a toho zážitku pro mě největší punk. Spirituální punk. Regrese. Nevím, jestli očistná, ale zatraceně živá. Siouxsie and the Banshees. Deska Kaleidoscope pro mě byla stejně zásadní jako objev divokejch Sex Pistols, Dead Kennedys a Black Flag. Pochoďákový deklarace bicích, Joy Division klávesy a vokál, co vás smířlivě bere za ruku a odvádí přes všechny smrtelníkem vnímaný brány někam, kde voní levandule, kadidlo a na konci tunelu svítí přívětivý světlo, který se nepodobá ničemu, co lidská mysl absorbovala jako existující a hmotný.

Stridulum II je reminiscencí všeho, co penetrovalo můj mozek přesně v tom duchu, kterej jsem popsal. Je to koncentrát funerálních nálad, bez všech žánrovejch předsudků geniálních a jímavejch melodií, operou školenýho zpěvu, co ale nemá sebemenší manýru, a emocí, co jsou tak uvěřitelný, že i cynikovi, kterej kope za první ligu, vymačkaj slzy do očí. Budu se v nich s chutí ráchat, protože tohle je to, co mě mělo dostat – jednoduchý, tribální a účinný jako nejvychytanější zbraně hromadnýho ničení.

Kdysi jsem viděl film. Musím si ho stáhnout znovu. (Já mám některý hudební asociace přes filmy, tak sorry, no.) Ten film se jmenuje Jak přicházejí sny (What Dreams May Come). Hraje v něm Robin Williams, kterýho fakt nemusím, a Cuba Gooding Jr., kterýho mám rád. Je to příběh chlápka, co při autohavárii přijde o život, ale jeho touha bejt nablízku svý milovaný ženě ho i po smrti donutí designovat imaginární svět, ve kterým se můžou setkávat. Hodně zjednodušená synopse, ale dejte si ten film, stojí za to. A Stridulum II je jako můj osobní soundtrack k týhle emocionální řezničině. Nika Roza Danilova je goth prodigy, nová temná obsese, a kdo má sklon k sebepoškozování, neměl by tuhle příležitost promarnit. Všichni ostatní, co zůstanou naživu – tohle je apel pro vás, Stridulum II
je geniální masterpiece! (Věnováno první oběti, kterou jsem Zola Jesus infikoval. Naštěstí to nebylo smrtelný. Těžko říct, jestli to je dobře, nebo špatně).

PS: A obal? Netřeba komentovat.

ZOLA JESUS – NIGHT

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.