Páteční recenzový freestyle Kay Buriánka - part 3

Jsou desky, který fungujou jako q-tips. Nechápu, proč čeština nemá nějakej podobnej výraz pro hygienický tyčinky na čištění uší, protože ten běžně používanej je asi tak nepřátelsky neosobní jako vagina, pitva, soulož nebo veřejné záchodky.

Professor Green – Alive Till I'm Dead

Ale zpátky k mýmu „geniálnímu“ přirovnání. Desky vymetačky jednoduše vyčistěj uši od bordelu, kterým zanáší sluchový ústrojí třeba dementní rádia. Na jedno použití, posloužej, ale neohřejou se, nezanechaj stopu, a pokud jo, tak jenom jako něco, co je dobrý, ale ne zase tak dobrý, aby měl člověk potřebu se k tomu nějak vehementně a často vracet. Prostě hygiena (fuj, to je taky slovo!). Pak jsou desky, který fakt musíte slyšet mockrát. Je v nich magie, zakódovanej návyk. Nemusí bejt rozklíčovatelnej na první dobrou, ale protože fungujou jako grower, ten moment ‚osvícení‘ přijde až pozdějc. A přesně těmhle deskám patřej moje páteční freestyle.

Začal jsem dramaticky, ale přitom je to děsně přízemní a jednoduchý. Navíc Professor Green, jak si říká bejvalej gauner a městskej poflakovač, byl před svou raperskou kariérou jenom prachsprostej dealer trávy, co se občas někde porval, občas ho zabásli a občas mu to někdo našil rozbitou lahví do krku. Přežil. Možná proto, že na stejným místě, kam to schytal, má kérku s nápisem Lucky. Jo, štěstí má, tenhle Green. Kdysi si ho našel Mike Skinner aka The Streets, podepsal pro svůj malej gangsta label The Beats, hýčkal si ho a vypouštěl do světa pomalu jako zhulenej Green jointový kroužky z pusy. A teď pan profesor sebevědomě nakráčel dělat dusno s Alive Till I'm Dead.

Tahle deska je jako sněhová koule uplácaná ze zahořklosti, zloby a agrese, co se vztekle rozprskne mezi očima, až se zajiskří. Zároveň ale má popový bublinky, dramatickej rozmach a invenci, aniž by Green ztrácel něco ze svýho grime ostří. Můžou za to asi hlavně první dva singly. Hutchence by tady možná zevlil doteď, protože by se z toho, jak geniálně mu Green vymiškoval INXSáckou klasiku v I Need You Tonight, udělal dřív, než se z nudy jal masturbovat zavěšenej kravatou na klice. Hit jako kráva.

Druhej ‚flash‘ je Just Be Good To Green s hostující Lily Allen. Roztomilý video, roztomilá Lily, která si prej o hostovačku sama řekla při fejkbůkový konverzaci s panem profesorem. Fejkbůk je sračka, ale když poslouží dobrý věci, tak proč ne. Dva singly a dva gigahity, zdálo by se, že Green má splněno, jenže právě zbytek desky je jako labyrint, ve kterým se najdete. Trochu temný zákoutí a ne zrovna ejchuchu tracky jsou tak vtahující, že se mi stalo to samý co s Examplem – tu desku ne a ne pustit z uší. Navíc Example je jedním ze svatý trojice Skinner – Green – Example a tady má taky jeden featuring v hodně dobrý Monster. Další, kdo vyčnívá, je Labrinth (jméno spjatý s ‚another next big thing‘ Tinie Tempah, kterýmu produkoval zabijáckou věc Pass Out a hostoval v tracku Frisky), o kterým se mluví v superlativech jako o britský odpovědi na Timbalanda. Tady si střihnul malou, avšak významnou roli v Oh My God.

Můj osobní favouš je ale pomalá Closing the Door, plíživej dub jako z Pre-Millennium Tension od Trickyho, kterou miluju dodnes celou, protože je, jako když vám pouštěj žilou a vy se už skoro vidíte zeshora. Další dimenzí je ta osobní rovina, kdy se vám motaj texty a nálady různejch věcí do zážitků a prožitků reálnejch. To je pak někdy pěknej mazec. Kdo má vědět, ten ví. Zelenej ví. Já taky. Ještě někdo? Prostě Alive Till I'm Dead je moje dnešní doporučení a basta. Hodně v pohodě deska, která nemá moc slabejch míst. Vlastně skoro žádný. Nevadí mi dokonce ani retrospektivní love songy, který mu omlátil o hlavu NME, protože jsem taky mistr patos a rád si zabrečím.

Skvělej pop s grandiózníma synťákama, trochu dubstepu, stejnej parfém jako Example, a přitom to furt má potenciál rejdit víc v klubech než v bezduchým éteru. Just be good to Green, fellaz!

Professor Green Ft Fink – Closing The Door

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.