Recenze nové desky Prago Union - Dezorient Express

Nebudu lhát. Českej kyčel-skoč mě skoro vůbec nezajímá. Tahle malá, uhrovatá rapublika je parodií sebe sama, až na pár světlejch výjimek, samozřejmě.
Prago Union – Dezorient Express

Vydáno: 4.5.2010

Celkový čas: 69:30

Skladby: Rapviem 2, Ántré, Dezorient Express, Myšlenkovej pochod, Hip Hop, Rozcvička, Funky stav, Zpatra, Kata Strofy, Hledám, Skládací, Bezedná noc, Krajní prostředek, Apropó, 1/4 Na prd, Furt to tak máme…, 4 5 6, Procházka parkem, Nadživotní, Nekronika, Hey!, Outro

Vydavatel: EMI

Všechny domestikovaný hiphopový hvězdy první pseudoligy si asi myslej', že je děsně cool a sexy mít na desce mandarinky, kejhající funky bulvární vycpávky, pasáky, kurvy, taxikáře i popeláře, a tak je tam prostě maj'. To Deph aka Kato zase nemá zuby, ale aspoň má co říct. A není to o tom, že všichni už jsou třeba v Rakousku, ale o tom, že všichni už jsou…víte kde. Veselý to není ani trochu, spíš pelyňkově hořký, prosycený zážitkama z pekelný jízdy na toboganu bez vody pod zadkem. Sešup z komerčních výšin, na kterejch se Chaozz vypejkali v devadesátejch letech, a vzbuzovali tak svým hitparádovým úspěchem nevraživý vášně všech pravověrnejch, přes automaty, drogy, dluhy a chlast rovnejma nohama do undergroundu.

Karta se obrátila, kolotočový pozlátko teď nosí někdo jinej a Prago Union naskočili bez lístku do Dezorient Expressu, kterej nikde nestaví, nikdo neví, kam jede, a je plnej démonů, duchů „štrýtu“ a věcí, co vás stejně jednou doženou. Deph neplive zlostně kolem sebe, aby pokrytecky glosoval to, čeho byl sám kdysi součástí. Spíš napůl pobaveně a trochu posmutněle komentuje. Byl jsem panic a teď je mi z toho trochu nanic, ale napráskal jsem iPod dvaadvaceti vagónama, který čítá Dezorient Express, a vyrazil do pražskýho labyrintu. Nemusíte ani nikam moc na periférii, aby se Dephovy ,rhymes' začaly prolínat s obrazama ulice. Občas vyprsknete smíchy při hodně povedený hlášce, ale mnohem častějc vám bude naskakovat husí kůže a budete se stísněně plížit podél počmáranejch zdí.

Temný, temný, temný. Hudbu, beaty a samply moc neřeším, je to docela oukej českej oldschool, místy nadprůměrnej, ale povětšinou trochu placatej a repetitivní. Dephovo flow je taky diskutabilní, ale co je uhrančivý, jsou texty, jeho schopnost sarkasticky pojmenovávat a moc se s tím nemazlit. To, v kombinaci s ignorováním zažranýho nešvaru glorifikovat lopaťáctví, je hlavní zbraní, která drží Dezorient Express na kolejích i přesto, že strojvůdce už dávno někdo zabil.

Je to mezi mnou, papírem a tužkou, rapuje Deph v intru. „Když pominu kocovinu, tak po každým koncertu hraju na schovku s typama, co se mnou chtěj' vést debaty vo rapu. Řečičky vo tom, jak to jde všechno do p***, jsou jako mstít se za gól na míči. To je furt samý ,back in the days', jako bys byl děda. (…) Že prej většina mainstreamovejch věcí jsou vážně slabý, ale nevidí, že v undergroundu je to úplně to samý. (.) …dělat věci s tváří se daří jenom těm, co je to baví. (…) Promakáváš, jak se dělá skandál, a přitom děláš jenom randál. (.) A potom proč je prej českej rap v takovým stavu, no, protože tu MC's nemaj' vlastní hlavu. A ta náhradní je jenom šidítko, žádnej div, že jejich rýmy zněj', jako když je píšou s té-devítkou. A zbytek už je jenom spousta hej a hou, některý si mejdany přímo pletou s rozcvičkou. (…) Hip hop – slyšel jsem, že ho máš v srdci! Hip hop – slyšel jsem, že je to tvůj život! Hip hop – že už to není to, co to bejvalo! Hip hop – tak se starej, mladej!“ (Hip hop). Potřebujete sakra vědět něco víc?

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.