Biografie

Jaroslav Hašek se narodil 30. dubna 1883 v Praze a zemřel 3. ledna 1923 v Lipnici nad Sázavou. Pocházel z rodiny učitele matematiky, který předčasně zemřel na otravu alkoholem. Žili v chudobě, která je donutila stěhovat se více než patnáckrát. Začal studovat gymnázium, ale jeho studium nedokončil. Vyučil se tedy drogistou a nakonec odmaturoval na obchodní akademii. Později se stal zaměstnancem banky Slavia, ale u tohoto povolání nevydržel dlouho.l Brzy se začal živit výhradně novinařinou a literaturou. V té době se seznámil s českými anarchisty a začal vést bohémský a tulácký život. Povídky z jeho cest, kdy například prošel pěšky Slovensko, Halič či Uhry, mu tehdy otiskovaly Národní listy.

Roku 1907 se stal redaktorem anarchistického časopisu Komuna, což mu přineslo krátký pobyt ve vězení. V reakci na to, kdy rodiče Jarmily Mayerové, kterou Hašek miloval, ji raději odvezli na venkov, aby ukončili jejich vztah, protože považovali Haška za neperspektivního partnera, se pokusil opustit svět radikální politiky a získal trvalou práci jako spisovatel. Od roku 1908 redigoval Ženský obzor a v roce 1909 měl za sebou již 64 publikovaných povídek a další rok byl jmenován redaktorem časopisu Svět zvířat. Brzy byl však propuštěn za publikování článků o imaginárních zvířatech, která si vymýšlel, aby měl o čem psát. K tomuto období se váže i knížka z jeho dílny Vesele o novinách a novinářích, kde vtipně popisuje nejen své vymýsly, ale i tehdejší novináře, politiky, vydavatele, novinářskou a státní kulturu.

Roku 1911 založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona, což byla politická mystifikace karikující volební poměry, kde vystupoval jako její kandidát. V únoru 1915 narukoval do armády. Koncem února 1918 vstoupil do Československé sociálně demokratické strany dělnické, což byl velký odklon od jeho anarchistických myšlenek. Důvod nikdy nikde neobjasnil.

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze