Biografie

Jana Uriel Kratochvílová (* 14. ledna 1953 ve Zlíně) je moravská zpěvačka, textařka a skladatelka. Byla první českou zpěvačkou, která v někdejším Československu zpívala v tehdy novém stylu rock-reggae. Jde o osobnost s výstředním zjevem a zcela nezaměnitelným hlasovým projevem.

Život

V dětství hrála na housle, dotáhla to jako první houslistka až k zahraničním turné, avšak v pubertě se chopila bratrovy kytary a její cesta tak změnila směr. Líbil se jí taky tanec, gymnaziální léta protancovala v avantgardní skupině Franka Towena. Její pěvecký debut v televizi proběhl v roce 1973 společně s Country Beatem Jiřího Brabce v pořadu určeném pro vojáky základní služby. Poté působila v divadle Dostavník, zpívala s Pražskými trubadúry, u Petra Hanniga , Josefa Laufera, se skupinami Variace, Jezinky, Bezinky, Expanze a Jazz Q Martina Kratochvíla. V letech 1976- 1978 pak následovala skupina Kroky Františka Janečka. V roce 1979 založila svou vlastní kapelu Motor s bluesově-rockovým soundem. Od roku 1981 do roku 1983 zpívala s průkopnickou rock-reggae skupinou Heval.

Prakticky neustále měla velké problémy kvůli své výstřednosti, což v socialistickém Československu nebylo vládnoucím režimem nijak vítáno, sekávala se tudíž s mnoha zákazy a omezováním své umělecké dráhy. V roce 1983 jí bylo povoleno účinkovat na hudebním festivalu v Irsku a v zápětí po jejím odjezdu bylo rozhlášeno, že emigrovala. Hudební nosiče byly staženy a Jana Kratochvílová přestala "oficiálně existovat". Na hudebním festivalu v Irsku získala několik ocenění a skutečně emigrovala do Anglie, protože v Československu by ji po návratu čekalo vězení. V roce 1984 se k ní přidal i její přítel, bubeník kapel Pražský výběr a Žlutý pes pan Jiří Hrubeš.

V Londýně Jana Kratochvílová působila pod uměleckým pseudonymem Jana Pope. V roce 1985 podepsala spolu s Pavlem Trnavským a Jiřím Hrubešem exklusivní smlouvu na LP Bohemian. Natáčeli v nejlepších studiích a na nahrávaní hostoval taky baskytarista skupiny Level 42 Mark King. Deska vyšla v roce 1986 v deseti krajinách Západní Evropy a v Japonsku. V samotné Anglii vyšel pouze singl. Než došlo k zrušení smlouvy (Jana se nepohodla s novým vedením Polydoru), stihla desítky rozhovorů pro světový tisk, radia a televizní stanice a několik živých vystoupení hlavně v Německu a Francii.

Zpěvačka se spolupoutníky Trnavským a Hrubešem v dalších letech dala na nezávislou dráhu, jistý čas studovala různé filosofie a obory alternativní medicíny, propojovala se se spoustou alternativných umělců, ať už to bylo ve stylu new age anebo anarchistický hard core. Anonymně zpívala také ve velkých kostelních sborech.

V 90. letech 20. století zde natočila několik esoterických, rockových i popových nahrávek pod několika uměleckými jmény (Z. Goddess, Zuru, Heretyka). Zejména se skupinou Illuminati pak jezdila na vystoupení především po Velké Britanii - po klubech a velkých alternativních festivalech.

V roce 2003 se společně s Jiřím Hrubešem začali častěji vracet do staré vlasti - se svou novou skupinou Armadeica uskutečnili návrat na klubové a festivalové scény. V roce 2007 přejmenovali kapelu na Illuminatica. Svoje nejnovější hudební a duchovné směrování zpěvačka definuje jako Pisničky Světla a Lásky.

Většina medií její výjimečnost a fenomenální zpěv asi chápe jako ohrožení ostatní konfekční hudební produkce. Jana Kratochvílová vždy z běžné produkce vyčnívala. Svým zjevem, odíváním a líčením často předbíhala dobu. Má jak originální kostýmy a doplňky, tak originální hlas neuvěřitelného registru od něžného sopránu po metalové hloubky. Spolu s bytostně přirozenou dynamickou spontánní pohybovou kulturou, mimikou, smyslem pro humor, zájmem o mystiku a filosofii. Kolegové muzikanti ji přezdívají Královna a dávají ji někdy za příklad nejen pro začínající zpěvačky.

Matahari, Rybičky 48 a Five O'Clock Tea ve Futuru

Matahari, Rybičky 48 a Five O'Clock Tea ve Futuru

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.