Biografie

Olympic je legendární česká rocková kapela v čele s Petrem Jandou, která s malými přestávkami na scéně úspěšně působí už déle než padesát let.

Na kontě má obrovskou spoustu hitů jako Dynamit, Želva, Dej mi víc své lásky, Snad jsem to zavinil já, Otázky, Slzy tvý mámy, , Jasná zpráva, Jako za mlada a další.

Kapela vydala celkem 21 studiových alb, 5 desek v angličtině, 16 živáků, 22 výběrovek, 2 boxy, šestkrát získala ocenění Zlatý resp. Český slavík, jednu tuzemskou Gramy (síň slávy) a jednu Cenu Melodie (opět síň slávy).

Původní členové patří mezi zakladatele české rockové hudby.

Debutové album Želva se považuje za jedno z přelomových alb českého bigbítu.

Po slabším období, kterým si skupina prošla v první polovině 70. let dvacátého století, nastal další z vrcholů tvorby v podobě koncepční albové trilogie Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř.

Tu už točil baskytarista Milan Broum, který do kapely vnesl nejen moderní vidění rockové hudby, ale hlavně vynikající instrumentální výkony, o kterých přesvědčil už na prvním albu v sestavě Olympiku, nahrávce Marathón z roku 1978.

Později skupina koketovala i s heavy metalem, ale její nejsilnější polohou jsou melodické rockové skladby s kvalitními texty a nápaditými aranžemi.

Texty dodávali hlavně Zdeněk Rytíř a Pavel Vrba, v letech 1965 až 1969 byl skoro výhradním textařem Pavel Chrastina.

V roce 2012 kapela oslavila 50. narozeniny halovým koncertním turné a vydáním albových kolekcí.

V květnu 2013 zemřel po koncertě v Karlových Varech dlouholetý bubeník Milan Peroutka. Kapela zrušila několik koncertů a další pak odehrála s hostujícím bubeníkem.

J.A.R. vyeskalují dobro tradiční Lucernou

J.A.R. vyeskalují dobro tradiční Lucernou

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze