Biografie

Leona Machálková (* 24. května 1967 Zlín) je česká zpěvačka. Věnuje se muzikálu.

Životopis
*

Leona se narodila 24. května 1967 ve Zlíně. Dětství prožila v moravském Přerově, kde navštěvovala základní školu a následně i gymnázium. Už v dětském období začala inklinovat k hudbě i divadlu. Po maturitě nastoupila na Filosofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde vystudovala obor český jazyk a dějepis. Od 18 let vystupovala s hudebními formacemi Damián a Znamení dechu.

Roku 1991 se odstěhovala do Prahy, začala moderovat na rozhlasové stanici Evropa 2, uváděla na České televizi hudební pořad Telerezonance a také přijala nabídku na účinkování v divadle Semafor. Od roku 1993 následovaly role v muzikálech West Side Story, Jesus Christ Superstar, Dracula, Mise, Monte Cristo. V roce 1996 Machálkové vyšel sólový debut - CD Leona. Tato deska přes nominaci na Objev roku ve výročních cenách Gramy nepřinesla interpretce komerční úspěch. Až s pomocí Karla Svobody (autor muzikálu Dracula, v němž Machálková ztvárnila dvojroli Adriany-Sandry; později i titulní ženskou postavu Lorraine) se Leona prosadila na českém hudebním trhu jako sólová zpěvačka. Pod Svobodovým vedením nazpívala dvě úspěšné desky coververzí (Film a muzikál, Film a muzikál II). Oba dva projekty společně vyšly pod značkou Warner Music Czech republic. Stejný vydavatel je podepsaný pod dalšími dvěma deskami Machálkové - Blízká setkání (2000) a Jsem to já (2001).

11. ledna 2003 v Thajsku porodila svému příteli Bořku Šípkovi syna Artura.

Poslední řadové album Leony Machálkové Voda divoká (vydavatelství EMI) vyšlo na podzim 2005. Po vzoru celosvětových pop-star jako je třeba Robbie Williams Leona natočila swingovou desku. Ta vznikla ve spolupráci s orchestrem Martina Kumžáka. Nový „swing“ repertoár představila koncem roku 2005 na koncertu Královny swingu v Karlových Varech, kde vystoupily i Eva Pilarová, Helena Vondráčková, Jitka Zelenková a Ilona Csáková. Nedávno pod režijní taktovkou Jozefa Bednárika vystupovala v titulní roli Angeliky ve stejnojmenném muzikálu skladatele Michala Davida. Toto představení mělo premiéru v březnu 2007.

Český rock 90. let

Český rock 90. let

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.