Biografie

Jiří Schelinger (* 6. března 1951, Bousov - † 13. dubna 1981, Bratislava) byl český rockový zpěvák a skladatel.

Jiří Schelinger se narodil ve vesničce Bousov, ležící na samé hranici Českomoravské vrchoviny nedaleko Čáslavi. Jeho otec byl učitelem hudby a on sám brzy propadl muzice.

Jeho první kapelou, kterou založil již na základní škole a ve které hrál na kytaru, byla Nothing But Nothing. Později vystupoval v barové kapele Ivo Trojana Smaragd. Poté nastoupil na místo kytaristy a zpěváka bluesové kapely The Happy Five. Ta však odjíždí na angažmá do Finska bez J. Schelingra a ten přijímá nabídku Karla Šípa a stává se členem jeho skupiny Faraon. S tou natáčí roku 1972 svůj první velký hit, píseň Holubí dům. V roce 1973 pak přechází ke kapele Františka Ringo Čecha, se kterou v roce 1977 koncertoval i s kapelou Smokie.

13. dubna roku 1981 za dosud nevyjasněných okolností skáče Schelinger z bratislavského Starého mostu do Dunaje. Jeho mrtvé tělo bylo vyloveno z vody 7. května 1981 u osady Bodíky, v katastru obce Horný Bar. Protože nebylo prokázáno cizí zavinění, byla zpěvákova smrt uzavřena jako nešťastná náhoda. To, že jeho tělo nebylo nikdy identifikováno nikým z jeho rodiných příslušníků či alespoň známých, vede některé jeho fanoušky k domněnce, že skok přežil a žije někde v ústraní.

Přes svůj krátký život se stal Schelinger legendou československého bigbítu. Jeho zpěv je dodnes jedním z nejcharakterističtějších v naší rockové historii, zpěvákovy hity jsou stále populární.

Právě začala vysílat Retro Music Television

Právě začala vysílat Retro Music Television

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.