Biografie

Linkin Park jsou americká rocková kapela založená v roce 1996. Pochází z Kalifornie a velmi často v hudbě používá elektronické prvky.

Proslavilo ji debutové album Hybrid Theory, kterého se po celém světě prodalo přes 29 milionů kopií a stalo se jednou z nejúspěšnějších desek nového tisíciletí.

Další nahrávka Meteora jen potvrdila postavení kapely na výsluní.

Celkově už Linkin Park prodali přes 50 milionů desek a na kontě mají dvě ceny Grammy.

Linkin Park založili Mike Shinoda a Bradford Philip Delson. Byli to spolužáci ze střední školy, ale hudební vkus úplně stejný neměli. Mike žil hip hopem a Brad dával přednost metalu.

Inspiraci pro vlastní tvorbu jim přinesla návštěva společného koncertu thrash metalových Anthrax a hiphopových Public Enemy.

Tehdy založili skupinu Xero, ve které s nimi působili také Joe Hahn a Rob Bourdon. Později se přidali ještě David "Phoenix" Farrell a Mark Wakefield. Natočili první čtyřskladbové demo.

Budoucí Linkin Park pak objevili frontmana Chestera Bennigtona a přejmenovali se na Hybrid Theory. Jedna kapela tohoto názvu už ale existovala, proto chtěli přijmout jméno Lincoln Park, protože snad v každém americkém městě najdete park tohoto názvu. Nicméně zjistili, že i proto není možné získat příslušnou internetovou doménu, a tak název upravili na konečný Linkin Park


Debutové album Hybrid Theory s pilotním singlem „One Step Closer“ tedy vyšlo 24. října 2000. Okamžitě se dostalo na přední příčky hitparád prodejnosti.

Linkin Park během jednoho roku absolvovali světové turné čítající 324 koncerty a vystoupili na řadě festivalů. V roce 2001 založili vlastní festivalový projekt Projekt Revolution, jehož cílem je představit na jednom pódiu kapely a umělce reprezentující široké spektrum hudebních žánrů.

Album Meteora vyšlo 25. března 2003. Ve Spojených státech se stalo třetím nejprodávanějším albem roku, i když nedosáhlo úspěchů debutové desky.

Linkin Park s ním ovšem bodovali v celé řadě hudebních anket a soutěží.

Kapela dál intenzivně koncertovala a koncem roku 2004 si chtěla dát na nějakou dobu pauzu. Od MTV ale dostala nabídku na realizaci společného projektu s producentem a rapperam Jay-Zem.

Výsledkem bylo album Collision Course, které vyšlo v listopadu 2004 spolu s DVD se záznamem live prezentace skladeb v Losangeleském Roxy Theatre.

Linkin Park se začali naplno věnovat charitativnímu projektu Music for Relief na pomoc jihovýchodní Asii postižené ničivou vlnou tsunami. Uspořádali benefiční koncert, kde vystoupili také např. No Doubt nebo Jay-Z.

Kapela se rozešla s vydavatelstvím Warner Bros.


Mike Shinoda v mezidobí založil hiphopově orientovaný boční projekt Fort Minor. Vydal s ním album The Rising Tied.

V půlce roku 2006 začali Linkin Park s producentem Rickem Rubinem pracovat na další desce. Ve studiu strávili téměř čtrnáct měsíců a výsledkem je deska Minutes to Midnight, která vyšla 15. května 2007.

Deska i turné slavily velký úspěch u fanoušků. Kritici ale tak nadšení nebyli – podle jedněch se Linkin Park podařilo opustit nudná klišé nu-metalu a posunout tvorbu na novou úroveň, podle jiných přišli o jedinečnost a zapadli mezi nevýrazné rockové kapely. Linkin Park nicméně získali tři hudební ceny MTV.

Začátkem srpna 2010 nabídli singl z další nové desky „The Catalist“. Album A Thousand Suns s patnácti tracky vyšlo 14. září toho roku. Je hodně elektronické, texty se zaměřují na politické a globální problémy.

Další deska Living Things následovala 25. června 2012.

Začátkem března 2014 nabídli Linkin Park novinkový song „Guilty All The Same“, který předznamenal šesté studiové album The Hunting Party, jehož termín vydání byl stanoven na 14. června 2014.

Související články

Vyměkli Linkin Park?

Vyměkli Linkin Park?

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.