Biografie

 V roce 1982 Josef Pavka zakládá s dalšími muzikanty skupinu ARGEMA, která musela dokázat tehdejším funkcionářům, že Argema je jméno největšího tropického motýla, protože v tehdy byly anglické názvy skupin zakázány.

V roce 1983 skupina poprvé podstupuje přehrávky před schvalovací komisí a v březnu absolvuje první veřejný představení v rodišti zakladatele kapely Josefa Pavky - v Čejkovicích.

V roce 1984 ARGEMA získává popularitu  na Jižní Moravě a začíná si prosazovat i svou vlastní tvorbou, které vůbec nebyla tehdejším textům nakloněna.

V roce 1985  Argema začíná stavět skladby především na jejich původní tvorbě a tím si začíná vytvářet svou vlastní tvář, která se brzy znelíbila komunistickým pohlavárům. Důvody jako: "poslouchá vás hodně lidí ", se hodně množily.

V roce 1986 z důvodu pronásledování byla Argema postavena před volbu: zákaz vystupování, nebo se přihlásit na festival Politická píseň Sokolov. Zvítězil Sokolu a za skladbu Proroctví získala jednu z hlavních cen a zároveň i cenu diváků. I když skladba nebyla politická, si Argema "zachránila kůži".

V roce 1987  následuje další úspěch - na Rockfestu 87 v Paláci kultury v Praze Argema překvapivě postupuje až do finále. Patřila k jednomu z nejpříjemnějších překvapení Pražského Rockfestu, díky výrazné melodice a bohatým vokálním partům.

V roce 1988  skupina absolvuje koncertní turné s programem Velká Morava, obsazuje druhé místo v anketě Větrníku v kategorii Objev roku a získává  nejvyšší počet hlasů v Rockové lize v pražské Lucerně. Nátáčí svou první desku, která je však okamžitě zakázána. Obal této desky byl tehdy cenzorem zabaven.

V roce 1989  přichází nabídka na koncertování v Polsku, která je však týden před zahájením zrušena z důvodu odchodu zpěváka, který psychicky neunesl zákaz  LP desky.

V roce 1990  Argemu provází smůla. Upravený hudební program se skladbami nového zpěváka se neprosadil a na konci roku si argema dává pauzu. Josef Pavka hledá cestu "jak dál".

V roce 1991  Argema překonává krizi a Josef Pavka zakládá novou sestavu. Ke konci roku je úplně jasná cesta, kterou se skupina bude ubírat dál. Mění svou  metalovou tvář a s příchodem nových členů začíná tvorba náklonnosti k výrazným, někdy až popovým melodiím.

V roce 1992  odehrála Argema 72 vystoupení a pomalu začala stoupat na žebříčku popularity. Zároveň přichází nabídka od gramofonové firmy PANTON na natočení debutového CD.

V roce 1993  v ostravském Studiu 3 se rodí první nahrávky alba s názvem Poprvé. natáčí se videoklip k písni Jarošovský pivovar a 31. července se sjíždí sedm a půl tisíce fanoušků na křest alba.

V roce 1994  začátkem roku ve studiu Barbarella vzniká nové album Z Prlova do New York City a v dubnu je připraven i videoklip k titulní písni New York City. V květnu je v ESU nasazen videoklip Jarošovský pivovar, kde se drží 10 týdnů. V září se natáčí třetí album s názvem Pomaláče. Argema se začíná prosazovat i v mnoha televizních pořadech.

V roce 1995  příchází nominace v kategorii Skupina roku na Gramy. Na jaře vzniká maxisingl Jaroshow a písnička Všední den z alba Pomaláče je zařazena do Zlaté síně Rádia Zlín. S vydáním alba Tohle je ráj do života skupiny zasahuje tragická událost. 23. září umírá přímo na pódiu při vystoupení kytarista Bohdan Furch. Všichni členové měli chuť skončit, ale bylo mnoho závazků, ktere se musely splnit. Už kvůli Bohdanovi museli pokračovat, byla to i jeho práce.

v roce 1996  v únoru v Paláci kultury v Praze skupina přebírá Zlatou desku za album Pomaláče. V tomto roce spatřilo světlo album Když sem šel z Hradišťa, které bylo pokřtěn v Děčíně, na lodi Ploučnice. V anketě Český slavík se kapela umístnila v první desítce a přebírá ve Snídaní s Novou Zlatou desku za album Tohle je ráj.

v roce 1997  v anketě časopisu Bravo - Zlatý Otto získává Argema 5. místo a za ní zůstávají všechny domácí hudební skupiny, kromě Lucie. V létě vychází nové album Pomaláče 2 a na křtu tohoto alba skupina zároveń přebírá Zlatou a Platinovou desku za prodej maxisinglu Jaroshow. V říjnu v Paláci kultury v Praze dostává další Zlatou desku, a to za album Poprvé.

V roce 1998 v tomto roce vychází album Modrý pondělí a skupina se již pravidelně objevuje na předních příčkách všech anket. Podepisuje novou exkluzivní smlouvy s vydavatelstvím Monitor-EMI a s úspěchem se prezentuje v TV i se svými videoklipy.

V roce 1999  konečně se splnil sen kapelníkovi a objevuje se na trhu album Milion snů, kde Argema představuje i pět cover verzí z doby, která se vztahuje k začátkům skupiny Argema. V anketě časopisu Bravo - Zlatý Otto přebírá za třetí příčku bronzovou sošku. V tomto roce absolvuje Argema rekordní počet vystoupení (156).

V roce 2000 na albu Pomaláče 3 s podtitulem Poprvé spolu prezentovali všichni zpěváci, kteří se za celou dobu trvání kapely objevili jako frontmeni na postu sólisty. Natočil se společný videoklip v Karlínském divadle, za který skupina obdržela cenu časopisu Bigbít, v anketě Nějvětší překvapení roku.

V roce 2001  Argema už ve změněné sestavě získala na mezinárodním festivalu Děčín 2001 se skladbou Proč mu stačí tak málo prestižní Cenu diváků a Cenu za umělecký dojem. Vydává album s názvem Argema 20, které vyšlo k dvacetiletému výročí živého hraní kapely.

V roce 2002  Argema se opět účastní festivalu v Děčíně a opět získává za skladbu Cesty, cenu diváků. Před prázdninami pak vydává nové album Motýlek

V roce 2003 v dubnu 2003 vyhrála Argema konkurs ve Slováckém divadle na roli Red Devils v muzikálu Šakalí léta. Jako každý rok, tak i teď se ve studiu rodí nové album, které spatří světlo pod názvem Jak z toho ven.Vychází v říjnu a objeví se na něm i hokejová hymna HC Hamé Zlín, Medvědi.

V roce 2004  celý rok Argema koncertuje ( 106 vystoupení) a spolupráce s Finským producentem vyvrcholila deskou Půlnoční den.

V roce 2005  tento rok se vrátil do kapely Jarda Plšek jako zpěvák, který nejprve nastoupil jako záskok za Jirku, ale nakonec zůstal nastálo. Po dvou letech, skončilo účinkování v muzikálu Šakalí léta, který měl v dubnu derniéru.. Během roku si splnili dlouholetý sen, a to nahrát album unplugged, které vyšlo v září s názvem Láska na jednu noc a které se setkalo s výbornými ohlasy. Videoklip, který natočil David Beránek s názvem Někdo tě trápí, několikrát vyhrál Hitparádu ESO a získal i ocenění Červené ESO. V seriálu Rodinná pouta opět zazněla písnička Tohle je ráj a v průběhu roku odehráli stovku vystoupení na kterých je vidělo přes 50000 fanoušků.

V roce 2006 v tomto roce odehráli přibližně 100 vystoupení. Hodně pracovali na nových skladbách, které  chtěli vydat začátkem roku 2007. Nové CD s názvem Čas se Zbláznil, připravované k 25. výročí založení kapely, dostávalo jasnou podobu. S tím samozřejmě byla spousta práce a hlavně spolupracovali s více textaři, což bylo časově dosti náročné. Proto se posunulo nahrávání až na jaro 2007. V anketě Český slavík, se umístili na pěkném 24 místě a skladba Jarošovský pivovar zazněla v pořadech: Vyvolení, Extra a ve Vylomeninách.

V roce 2007  Argema odehrála něco kolem 100 vystoupení. Po dlouhé době se představila na různých festivalech. Na jaře přišel do kapely zpěvák Jarek Filgas, který nahrál s kapelou CD Čas se zbláznil. Během 2 měsíců toto CD získalo ocenění Zlatá deska. Křest v Harleys baru s Láďou Kerndlem, v Praze byl hodně úspěšný a Argema se opět objevuje i v některých Tv pořadech. Zároveň zde i přebrala Zlatou desku a představila 2 nové videoklipy. Rok vyvrcholil úspěchem v anketě Český slavík, kde přebrali cenu Skokan roku, za 13. místo. Po Slavících  se Argema objevila na Koncertě s názvem Hvězdy pod Betlémskou hvězdou, v Hudebním divadle Karlín 10.12., spolu se Symfonickým orchestrem St. opery Praha. Rok jsme ukončili Vánočním turné, které bylo hodně úspěšné.

 

Členové kapely :

                                 zpěv -Jarek Filgas

                              kytara -Ivoš Ledabyl

                      klávesy -Daniel Škrášek

                            bicí -Pepa Pavka

                 bas. kytara -Kamil Hanáček

                      

 

Gott už čistí klec aneb Čeští Slavíci se rozletí už po 43.

Gott už čistí klec aneb Čeští Slavíci se rozletí už po 43.

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze