Biografie

Nightwish jsou symphonic power metalová kapela z Finska.

V roce 1996 ji založili hlavní skladatel a klávesista Tuomas Holopainen, kytarista Emppu Vuorinen a zpěvačka Tarja Turunen.

Brzy se k nim připojili také bubeník Jukka Nevalainen a baskytarista Sami Vänskä. Toho v roce 2002 vystřídal Marco Hietala, který také v Nightwish přijal roli mužského vokalisty, již dříve občas zastával Holopainen nebo různí hosté.

Nightwish jsou třetí nejlépe prodávanou kapelou a hudební entitou ve Finsku, kde prodali přes 900 tisíc certifikovaných kopií alb.


Po celém světě se prodalo přes 8 milionů jejich desek.

V různých zemích kapela získala přes 60 zlatých a platinových desek.

Debutové album Angels Fall First vyšlo v roce 1997.

Ceslosvětové slávy ovšem Nightwish dosáhli až s alby Oceanborn z roku 1998, Wishmaster z roku 2000 a Century Child z roku 2002.

Alba Once z roku 2004 se prodalo přes 1 milion kopií a Nightwish s ním prorazili také v USA. Nejúspěšnějším singlem v Americe se stala píseň „Wish I Had an Angel“, která se objevila v tracklistu soundtracků ke třem americkým filmům.

V roce 2005 přišla na řadu výběrová kompilace Highest Hopes, po jejímž vydání z kapely odešla zpěvačka Tarja Turunen.

Podobní interpreti


Její poslední vystoupení s Nightwish bylo zaznamenáno a můžeme ho tak vidět a slyšet na živáku End of an Era. Těsně po koncertě kapela zpěvačce oznámila, že už není její členkou.

V květnu 2007 se novou zpěvačkou stala Anette Olzon a v září kapela vydala šesté studiové album Dark Passion Play, kterého se prodaly téměř 2 miliony kopií. Pilotní singl “Amaranth” patří v Evropě k vůbec nejúspěšnějším skladbám z dílny Nightwish.

Turné na podporu tohoto alba bylo jedním z nejrozsáhlejších v historii kapely – trvalo od 6. října 2007 do 19. září 2009.

Sedmé studiové album Imaginaerum vyšlo koncem roku 2011 respektive začátkem roku 2012 (v různých zemích byly termíny odlišné).

A nastala další významná personální změna. 1. října 2012 Nightwish oznámili, že se rozcházejí se zpěvačkou Anette Olzon, na kterou si nicméně řada fanoušků nikdy nezvykla, a tak mnozí tuto informaci přijali téměř s nadšením.

Na rozjetém americkém turné zaskočila zpěvačka tehdy už neexistující formace After Forever, Holanďanka Floor Jansen.

V říjnu 2013 byli ona a Troy Donockley oficiálně potvrzeni jako stálí členové kapely.

Osmé studiové album by Nightwish měli vydat začátkem roku 2015.

Související články

Zpěvačka Nightwish odkládá sólovou desku, je těhotná

Zpěvačka Nightwish odkládá sólovou desku, je těhotná

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze