Biografie

Nightwish jsou symphonic power metalová kapela z Finska.

V roce 1996 ji založili hlavní skladatel a klávesista Tuomas Holopainen, kytarista Emppu Vuorinen a zpěvačka Tarja Turunen.

Brzy se k nim připojili také bubeník Jukka Nevalainen a baskytarista Sami Vänskä. Toho v roce 2002 vystřídal Marco Hietala, který také v Nightwish přijal roli mužského vokalisty, již dříve občas zastával Holopainen nebo různí hosté.

Nightwish jsou třetí nejlépe prodávanou kapelou a hudební entitou ve Finsku, kde prodali přes 900 tisíc certifikovaných kopií alb.


Po celém světě se prodalo přes 8 milionů jejich desek.

V různých zemích kapela získala přes 60 zlatých a platinových desek.

Debutové album Angels Fall First vyšlo v roce 1997.

Ceslosvětové slávy ovšem Nightwish dosáhli až s alby Oceanborn z roku 1998, Wishmaster z roku 2000 a Century Child z roku 2002.

Alba Once z roku 2004 se prodalo přes 1 milion kopií a Nightwish s ním prorazili také v USA. Nejúspěšnějším singlem v Americe se stala píseň „Wish I Had an Angel“, která se objevila v tracklistu soundtracků ke třem americkým filmům.

V roce 2005 přišla na řadu výběrová kompilace Highest Hopes, po jejímž vydání z kapely odešla zpěvačka Tarja Turunen.


Její poslední vystoupení s Nightwish bylo zaznamenáno a můžeme ho tak vidět a slyšet na živáku End of an Era. Těsně po koncertě kapela zpěvačce oznámila, že už není její členkou.

V květnu 2007 se novou zpěvačkou stala Anette Olzon a v září kapela vydala šesté studiové album Dark Passion Play, kterého se prodaly téměř 2 miliony kopií. Pilotní singl “Amaranth” patří v Evropě k vůbec nejúspěšnějším skladbám z dílny Nightwish.

Turné na podporu tohoto alba bylo jedním z nejrozsáhlejších v historii kapely – trvalo od 6. října 2007 do 19. září 2009.

Sedmé studiové album Imaginaerum vyšlo koncem roku 2011 respektive začátkem roku 2012 (v různých zemích byly termíny odlišné).

A nastala další významná personální změna. 1. října 2012 Nightwish oznámili, že se rozcházejí se zpěvačkou Anette Olzon, na kterou si nicméně řada fanoušků nikdy nezvykla, a tak mnozí tuto informaci přijali téměř s nadšením.

Na rozjetém americkém turné zaskočila zpěvačka tehdy už neexistující formace After Forever, Holanďanka Floor Jansen.

V říjnu 2013 byli ona a Troy Donockley oficiálně potvrzeni jako stálí členové kapely.

Osmé studiové album by Nightwish měli vydat začátkem roku 2015.

Související články

Nothing But Thieves přijedou s druhým albem

Nothing But Thieves přijedou s druhým albem

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2017 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., Koperníkova 6/794, Praha 2, PSČ 120 00
www.abradio.cz