Biografie

Jaroslav Hašek

Narodil se 30. dubna 1883 v Praze a zemřel 3. ledna 1923 v Lipnici nad Sázavou. Pocházel z rodiny učitele matematiky, který předčasně zemřel na otravu alkoholem. Žili v chudobě, která je donutila stěhovat se více než patnáckrát. Začal studovat gymnázium, ale jeho studium nedokončil. Vyučil se tedy drogistou a nakonec odmaturoval na obchodní akademii. Později se stal zaměstnancem banky Slavia, ale u tohoto povolání nevydržel dlouho.l Brzy se začal živit výhradně novinařinou a literaturou. V té době se seznámil s českými anarchisty a začal vést bohémský a tulácký život. Povídky z jeho cest, kdy například prošel pěšky Slovensko, Halič či Uhry, mu tehdy otiskovaly Národní listy.

Jan Werich

Narodil se 6. února 1905 v Praze a zemřel 31. října 1980 též v Praze. Vystudoval gymnázium v Praze, kde se seznámil se svým divadelním partnerem Jiřím Voskovcem. Po gymnáziu studoval práva na UK a v roce 1926 společně s Jiřím Voskovcem spolupracoval s redakcí časopisu Přerod. Chvíli potom započala i jejich divadelní spolupráce v Osvobozeném divadle. Jejich prvotina nesla název Vest pocket revue. Druhou světovou válku strávili v USA, kde se živili jako herci. Zpět do Československa se vrátil Jan Werich roku 1945. S Voskovcem na čas otevřeli Divadlo V+W, ale kvůli politické situaci museli obměnit repertoár, protože již nebylo možné dělat politickou satiru. Poté, co Voskovec roku 1948 emigroval, působil Werich v mnohých pražských divadlech a na čas se stal dokonce ředitelem Divadla ABC. Založil Divadlo Voskovce a Wericha a jeho novým partnerem se stal Miroslav Horníček. Proslavili se také svými forbínami, což jsou předscény. Roku 1963 byl Janu Werichovi udělen titul národního umělce.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.