Biografie

Miroslav Horníček

Narodil se 10. listopadu 1918 v Plzni a zemřel 15. února 2003 v Liberci. Na plzeňské reálce chodil do ochotnického spolku a se spolužáky založil Studentský avantgardní kolektiv. V roce 1941 přijal angažmá v Městském divadle v Plzni; později odešel do Prahy. Tam hrál nejprve v Divadle Větrník, o rok později už působil v Divadle satiry Oldřicha a Lubomíra Lipského. Šest let také strávil na scéně Národního divadla. Roku 1955 se s Janem Werichem stali profesními partnery v Divadle ABC a herecky spolu působili 6 let. Po Werichově odchodu do USA zkoušel vytvořit podobnou dvojici s Milošem Kopeckým, ale jejich spolupráce netrvala dlouho. Poté účinkoval v divadlech Semafor a v Hudebním divadle v Karlíně. Objevil se i ve filmu, a to například v televizním seriálu Byli jednou dva písaři a Kam čert nemůže. V roce 1968 byl jmenován zasloužilým umělcem.

Bolek Polívka

Boleslav Polívka se narodil 31. července 1949 ve Vizovicích. Na střední škole vystupoval s komickým kvartetem a odtamtud pokračoval na brněnskou JAMU. Roku 1972 společně založili Divadlo Husa na provázku a v roce 1993 založil své vlastní Divadlo Bolka Polívky. Ve své tvorbě, kdy obvykle ztvárňoval hlavní postavy, se inspiroval klauniádou, komedií dell'arte a filmovou groteskou. Získal si obdiv a uznání po celém světě. Není proto divu, že často spolupracuje se zahraničními umělci a divadly. Za svou roli faráře Holého ve filmu Zapomenuté světlo obdržel Českého lva a cenu za herecký výkon na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary v roce 1997. Další Český lev ho čekal za roli ve filmu Musíme si pomáhat, který byl mimochodem nominován na Oscara.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.