Biografie

Adolf Wenig se narodil 13. srpna 1874 ve Staňkově u Horšovského Týna a zemřel 19. března 1940 v Praze. Jeho dětství nebylo jednoduché. Když vychodil obecnou školu, otec ho poslal studovat do Domažlic. Tehdy bylo zvykem, že menší řemeslníci a úředníci ubytovávali přespolní studenty a Wenig přijal dočasné bydliště u krejčího Votruby. Jeho manželka na něm ale tak šetřila, že Wenig trpěl hlady. Krátce na to zemřel jeho otec, což mu v jeho nelehkém dětství ještě přihoršilo. Musel se navíc vzdát svého snu - studií na univerzitě. Vystudoval tedy nižší střední školu na Smíchově, poté Pražský učitelský ústav a šel učit na Žižkov a potom na Vinohrady. Ve volném čase se věnoval spisovatelské činnosti, a to hlavně knihám pověstí, na nichž spolupracoval i se svým bratrem Josefem, který k nim vytvářel ilustrace. Zajímavé je, že většina rukopisů byla psána ručním tiskacím krasopisem, psací stroj začal využívat teprve ke konci svého života.

Stal se jedním z vůbec prvních spisovatelů, kteří tvořili kvalitní dětskou literaturu, posbíral a sepsal řadu českých pověstí a na jeho libreto Čert a Káča složil Antonín Dvořák známou operu.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.