Biografie

Životopis

Vlastimil Vondruška se narodil roku 1955 na Kladně. Po absolvování kladenského gymnázia roku 1974 začal studovat historii a národopis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kterou ukončil roku 1979. Poté působil v Československé akademii věd v Ústavu pro etnografii a folkloristiku, kde roku 1983 ukončil svou vědeckou aspiranturu. V letech 1983 až 1989 pracoval v Národním muzeu, od roku 1986 jako ředitel jeho historické části.

Od roku 1990 se věnuje podnikání. Společně s manželkou Alenou, která je teoretikem uměleckého řemesla, autorkou řady výtvarných návrhů a sklářských realizací a rovněž publicistkou, založil roku 1997 v Doksech sklárnu Královská huť, jejíž produkce byla zaměřena jednak na výrobu kopií historického skla dle originálů z muzejních sbírek, jednak na barevné hutní sklo dle vlastních autorských návrhů. Huť sponzorovala mnohé kulturní akce a za tuto činnost obdržel roku 1999 ocenění od ministra kultury České republiky Pavla Dostála. Sklárnu v Doksanech provozoval do roku 2009.

Literatuře se věnuje s přestávkami od mládí. Dosud napsal více než padesát vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, mnoho knih vědeckých a populárně naučných, více než dvacet historických románů pro dospělé (některé z nich pod pseudonymem Jan Alenský) a několik knih pro mládež. Přízeň čtenářů si získal především sérií detektivních knih z doby vlády Přemysla Otakara II., ve kterých je vykreslen život v tehdejší době, mentalita lidí a atmosféra středověku vůbec. Hlavní postavou příběhů je vzdělaný a čestný rytíř a královský prokurátor Oldřich z Chlumu, který jako správce hradu Bezděz má také pravomoc vyšetřovat a trestat hrdelní zločiny v okolí. Druhá autorova série se odehrává ve druhé čtvrtině 16. století a jejím hrdinou je písař královské komory Jiřím Adam z Dobronína.

Spolupracuje rovněž s Českým rozhlasem v němž pravidelně představuje zajímavé události z českých dějin a života lidí ve středověku.

Ocenění

Za svou práci obdržel Vlastimil Vondruška roku 1987 Cenu literárního fondu, roku 2005 od Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu Zlatou stuhu IBBY v kategorii Literatura faktu a populárně naučná literatura pro mládež a v letech 2006 a 2007 Cenu čtenářů nakladatelství MOBA.

Dílo

Odborné a populárně naučné publikace

Etnografický slovník 1., Národní muzeum, Praha 1987, spoluautoři Violeta Kopřivová a Tomáš Grulich, domácí kuchyňské nářadí, nádobí a náčiní.
Průvodce historickou expozicí Národního muzea, Národní muzeum a Panorama, Praha 1987, spoluautor Jiří Burian.
Zemědělské nářadí, Muzeum Šumavy, Sušice 1987), průvodce po sbírkovém fondu muzea.
Tradice lidové tvorby, Artia, Praha 1988, spoluautor Alena Vondrušková, lidová hmotná kultura v Čechách a na Moravě.
Památky národní minulosti Panorama, Praha 1989, spoluautoři Josef Kočí a další, katalog historické expozice Národního muzea v Praze v Lobkovickém paláci.
Slovník starého zemědělského nářadí, nástrojů a strojů (1750-1914), Středočeské muzeum, Roztoky u Prahy 1989,
Život staré Šumavy, Západočeské nakladatelství, Plzeň 1989,
Osudy agrárního politického hnutí, Státní zemědělské nakladatelství, Praha 1990, stručné dějiny agrární strany od jejího založení až do konce druhé světové války.
Církevní rok a lidové obyčeje aneb kalendárium světců a světic, mučedníků a mučednic, pojednávající o víře českého lidu k nim, jakož i o liturgii katolické, DONA, České Budějovice 1991,
České sklo: Tradice a současnost, Crystalex, Nový Bor 1992, kniha popisuje vývoj českého sklářství od jeho počátků až do konce 20. století (období od roku 1918 zpracoval spoluautor Antonín Langhamer),
Katovny a mučírny, Svoboda, Praha 1993, čtení o středověkých, renesančních a barokních šatlavách, katovnách mučírnách a popravištích i o způsobech prosazování spravedlnosti a trestech za spáchané zločiny.
Sklářství, Grada, Praha 2002, publikace spojuje popis technologie výroby a dekorování skla s historickým vývojem sklářství, obsahuje přehled vývoje významných skláren u nás i ve světě, tabulku základních tvarů skla skla i rejstřík osobností.
Intimní historie, MOBA, Brno 2007, kniha se souborně zabývá dějinami mytí, toalet, ubytování, holení a stříhání vlasů, nevěstinců, milostných praktik a dalších projevů všedního života (od těch běžných až k velice intimním), a to od antiky po baroko,
Život ve staletích - 12. století - Lexikon historie, MOBA, Brno 2009, první díl lexikonu historie, který představuje život v českých zemích od doby knížecí až do konce feudalismu,
Život ve staletích - 13. století - Lexikon historie, MOBA, Brno 2010, druhý díl lexikonu historie, který představuje život v českých zemích od doby knížecí až do konce feudalismu,
Život ve staletích - 14. století - Lexikon historie, MOBA, Brno 2011, třetí díl lexikonu historie, který představuje život v českých zemích od doby knížecí až do konce feudalismu.

Knihy pro děti a mládež

Vlastimil Vondruška v roce 2011

Slavné bitvy českých panovníků, Albatros, Praha 2003,
Významná sídla české šlechty, Albatros, Praha 2005, za tuto knihu obdržel autor Zlatou stuhu IBBY v kategorii Literatura faktu a populárně naučná literatura pro mládež.
Fiorella a Bratrstvo křišťálu, Albatros, Praha 2006, dobrodružný historický román s detektivní zápletkou, příběh dcery italského alchymisty z Prahy císaře Rudolfa II..
Fiorella a záhada mrtvého netopýra, Albatros, Praha 2007, další příběh alchymistovy dcery Fiorelly..
Život ve středověku, Albatros, Praha 2007.
Fiorella a hřbitov upírů, MOBA, Brno 2012, další příběh alchymistovy dcery Fiorelly.

Divadelní hra

Ještě že nejsem kat (2004), středověký milostný příběh s detektivní zápletkou, odehrávající se v českolipské katovně na sklonku 16. století.
Gaudeamus konšelé aneb o potulných hercích, režisérovi a jedné radnici (2010), hlavním motivem hry je věčný boj lásky a svobody s mocí a nadutostí.

Historické detektivky

Hříšní lidé Království českého, W-servis, Praha 1995, pod pseudonymem Jan Alenský, detektivky z časů dávno minulých, pět svazků:
Příběhy o úkladech a intrikách,
Případ plzeňských mordů,
Případ nešťastného šlechtice,
Falešný tolar,
Osudný turnaj.
Dýka s hadem, MOBA, Brno 2002, tři zločiny, které rozřešil královský prokurátor Oldřich z Chlumu léta Páně 1269.
Zdislava a ztracená relikvie, MOBA, Brno 2003, Oldřich z Chlumu pátrá po trnu z Kristovy koruny ztracené i s relikviářem.
Záhada zlaté štoly, MOBA, Brno 2003, Oldřich z Chlumu pátrá po truhle plné zlata, která se nevysvětlitelným způsobem ztratila po cestě z královských dolů v Jílovém u Prahy.
Adventní kletba, MOBA, Brno 2004, Oldřich z Chlumu zabloudí se svým panošem Otou ve sněhové bouři na hrad Krašov a tato zdánlivě obyčejná návštěva hradu se změní v děsivou noční můru.
Znamení rožmberské růže, MOBA, Brno 2004, Oldřich z Chlumu vyšetřuje na Pražském hradě zprávu o přípravě vraždy krále.
Vražda v ambitu, MOBA, Brno 2005, tři detektivní příběhy (Vražda v Ambitu, Masopustní maškary a Osudný turnaj) vracející se do doby mládí Oldřicha z Chlumu.
Olomoucký bestiář, MOBA, Brno 2006, Oldřich z Chlumu řeší tentokrát detektivní záhady na Moravě na holštejnském panství.
Letopisy královské komory I., MOBA, Brno 2006, první díl detektivních příběhů s novým hrdinou, písařem královské komory Jiřím Adamem z Dobronína, které se odehrávají ve druhé čtvrtině 16. století (obsahuje povídky Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř a Případ s alchymistou),
Strážce boleslavského mystéria, MOBA, Brno 2007, Oldřich z Chlumu stojí tentokrát proti nebezpečným úkladům tajného bratrstva.
Letopisy královské komory II., MOBA, Brno 2007, druhý díl příběhů písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína (obsahuje povídky Falešný tolar, Tichý jazyk a Boskovická svodnice),
Krev na lopuchu, MOBA, Brno 2008, historické detektivní povídky odehrávající se v různých dobách od středověku až do 18. století,
Román o růži, MOBA, Brno 2008, Oldřich z Chlumu zabije v souboji syna Hynka Berky z Dubé a je falešně obviněn královským komořím, že zpronevěřil peníze na výstavbu hradu,
Letopisy královské komory III., MOBA, Brno 2008, třetí díl příběhů písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína (obsahuje povídky Trpké víno a Klášterní kostnice),
Letopisy královské komory IV., MOBA, Brno 2009, čtvrtý díl příběhů písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína (obsahuje povídky Velhartické pastorále a Vražda v lázních),
Jménem krále, MOBA, Brno 2009, samostatné vydání povídky Osudný turnaj z knihy Vražda v ambitu při příležitosti premiéry podle povídky natočeného stejnojmenného filmu,
Znamení Jidáš, MOBA, Brno 2009, další díl příběhů Oldřicha z Chlumu, tentokrát opět z jeho mládí (Oldřich vyšetřuje vraždu zemského sudího na Pražském hradě),
Pečeť smrti, MOBA, Brno 2009, český král pověří Oldřicha z Chlumu delikátním vyšetřováním. Pražský biskup totiž vlastní darovací listinu děda současného krále na vesnici Makotřasy, o níž je Přemysl II. Otakar přesvědčený, že patří jemu.
Letopisy královské komory V., MOBA, Brno 2010, pátý díl příběhů písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína (obsahuje povídky Poslední cantilena a Tajemství Tudorovců ),
Tajemství abatyše z Assisi, MOBA, Brno 2010, Oldřich z Chlumu vyšetřuje vraždy na pouti ke svatému Jakubovi do Compostely, kam byl vyslán jako průvodce královy tety abatyše Anežky,
Apage Satanas, MOBA, Brno 2010, Oldřich z Chlumu se svým pomocníkem panošem Otou se ujímají případu, ve které musí bojovat nejen s krutým vrahem, ale také s pověrami a intrikami severočeské šlechty.
Prokletí brněnských řeholníků, MOBA, Brno 2011, Přemysl II. Otakar vysílá Oldřicha z Chlumu do Brna, aby zde na vyšetřil krádež v klášteře tamních minoritů. Při vyšetřování však hrozí Oldřichovi a jeho pomocníkům smrt.
Letopisy královské komory VI., MOBA, Brno 2011, šestý díl příběhů písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína (obsahuje povídky Otrávený pohár a Smrt mučednice).
Podivná svatba na Lichnici, MOBA, Brno 2012, další příběh Oldřicha z Chlumu. Příprava svatby neprobíhá klidně, dojde k prudké hádce mezi snoubenci a než Oldřich stačí pochopit, co se vlastně děje, dojde k první vraždě.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.