Biografie

Život

Narodil se v Peasteru v Texasu, jako jediný syn cestujícího venkovského lékaře Dr. Isaaca Mordecai Howarda a jeho ženy trpící tuberkulózou, Hester Jane Ervin Howard. Rody obou rodičů měly bohaté kořeny napříč americkým jihem, s různými předky od bojovníků Konfederace v občanské válce po zemědělce. Právě motivy hrdosti, ztráty a zloby později dominovaly v Howardově fikci. Autorův časný život byl tráven cestováním po texaských dobytkářských maloměstech: Dark Valley (1906), Seminole (1908), Bronte (1909), Poteet (1910), Oran (1912), Wichita Falls (1913), Bagwell (1913), Cross Cut (1915), a Burkettu (1918).

Rozhovory s válečnými veterány a texaskými rangery, vyprávění duchařských příběhů jeho babičkou a bývalými otroky a návštěvy starých pevností a historických míst, to vše na něj velmi zapůsobilo a stalo se jeho inspirací. Po čase dosáhl věku teenagera a dychtivě hltal krvavé historky umírajícího pohraničníka a naučil se umění dlouhého příběhu. Během Howardova mládí měla jeho matka velký vliv na jeho intelektuální růst.

Od mládí se zajímal o dráhu profesionálního spisovatele (podle něj se jednalo o jediný způsob obživy, který uznával za dostatečně svobodný) a svou první práci publikoval již v osmnácti letech. Jeho spisovatelská kariéra zasahovala do mnoha žánrů, ale největší slávu mu získaly až povídky o cimmeřanském barbaru Conanovi, vydávané ve slavném americkém pulpovém magazínu Weird Tales a jediná kniha, kterou kdy o slavném barbarovi napsal, Conan - Hodina draka. V těchto pracech rozvinul tajemný svět Hyborie - plný mýtů, magie a temných tajemství. Kromě barbara Conana napsal řadu dalších významných prací, mj. knihy o králi Kullovi, piktovi Bran Mak Mornovi, válečnici Rudé Sonje, pirátech Cormacu Macu Artovi a Terenci Vulmeovi a o puritánu Solomonu Kaneovi. Kromě prózy psal i poezii, která se však s příliš velkou odezvou, zejména ze strany nakladatelů, nesetkala.

R. E. Howard spáchal sebevraždu zastřelením, když se dozvěděl o blížící se smrti své matky.

Dílo

Muž z Cimmerie
Šarlatová citadela
Conan: Věž slona
Conan a kletba monolitu - sbírka Howardových povídek, které byly dopracovány L. Sprague de Campem a Linem Carterem.
Conan Barbar
Conan Dobyvatel
Conan - Hodina draka

Většina těchto knih obsahuje povídky, které jsou pak obsažené ještě v knihách ostatních. Například povídka (vyšla knižně) Věž slona je obsažena v povídkové sbírce Conan Barbar.

Další knihy:

Almuric
Krok ze tmy - strašidelné povídky z let 1925-1932
Zpátky do temnoty - strašidelné povídky z let 1932-1936

R. E. Howard je znám zejména jako autor povídek, v nich se objevuje řada dalších postav, mezi ty nejslavnější, které v jeho dalších textech účinkují, patří především:

Cormac Mac Art - keltský hrdina
Bran Mak Morn - král Piktů (fantazijní prvky)
Kull - předchůdce barbara Conana
Solomon Kane - puritánský šermíř z konce 16. století

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.