Biografie

Karel Jaromír Erben se narodil 7. listopadu 1811 v Miletíně u Hořic v Podkrkonoší a zemřel 21. listopadu 1870 v Praze. Narodil se jako dvojče, jehož bratr Jan později zemřel. Karel na tom nebyl zdravoně nijak zvlášť dobře - často marodil a navíc trpěl poruchou řeči. Jeho veškerá nadání rozvíjeli v miletínské škole, kde mimochodem vyučoval jeho strýc a dědeček.

Hraním na klavír si obstaral výdělek, aby mohl studovat na hradeckém gymnáziu. Poté roku 1831 nastoupil na filozofickou fakultu v Praze, kde započal studium práv. V té době také začal přispívat do českých časopisů. Těžištěm svého odborného zájmu spatřoval v edicích folklórních materiálů, hlavně pak českých lidových písní. Na písně nahlížel jako na zpívané texty, což je důvodem proto, že přihlížek i k nápěvům, které rovněž vydával. V jeho básních se opakují témata viny a trestu, jelikož neuznával vzpoury proti osudu a uctíval daný řád.

Mezi jeho nejznámější díla patří Kytice z pověstí národních a České pohádky.

Jarek Nohavica od eN po A

Jarek Nohavica od eN po A

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.