Biografie

Jerome Klapka Jerome se narodil 2. května 1859 ve Walsall a zemřel 14. června 1927 v Northamptonu. Vyrůstal v chudých poměrech a jeho dvě sestry brzy zemřely. V patnácti letech přišel i o otce a finanční důvody ho donutily opustit střední školu a začít si vydělávat na živobytí. Stal se dělníkem u železniční společnosti, kde strávil 4 roky. Poté pracoval jako učitel a ochotnický herec v kočovné herecké společnosti. O tři roky později ale skupinu opustil a začal se věnovat spisovatelské činnosti - zpočátku bez znatelnějšího úspěchu.

Na jevišti a bez angažmá bylo jeho první významější dílo, ve kterém se promýtly jeho zkušenosti z ochotnického spolku. Větší úspěch ve světě literatury ho čekal až ve třicet letech, kdy časopis Home Chimes začal vydávat jeho příběhy, které později vyšly v knižní podobě jako Tři muži ve člunu (o psu nemluvě).

Po vypuknutí I. světové války se přihlásil do armády jako dobrovolník, ale kvůli svému věku nebyl přijat. Angažoval se tedy alespoň jako řidič ambulance u francouzského Červeného kříže. To na něj mělo takový vliv, že po konci války přestal defenitivně psát humoristické romány a ve své tvorbě celkově zvážněl. Svědčí o tom například sociální romány Všechny cesty vedou na Kalvárii a Anthony John.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.