Biografie

Život

Edgar Rice Burroughs se narodil v Chicagu v roce 1875, vystudoval michiganskou vojenskou akademii a poté, co nesložil zkoušky na United States Military Academy ve West Pointu, sloužil od roku 1895 u jezdectva ve Fort Grant v Arizoně. Roku 1897 byl však z vojenské služby propuštěn kvůli srdečním problémům.

Po skončení vojenské služby vykonával Burroughs neúspěšně celou řadu povolání. Několik měsíců byl například kovbojem a byl několikrát těžce zraněn zloději dobytka a ve zlatých dolech onemocněl těžkým zápalem plic. Rozhodl se proto zkusti své štěstí jako spisovatel. Nejprve se živil tvorbou reklam a inzerátů, později působil jako prakticky neznámý autor drobných dobrodružných povídek a příběhů z venkovského prostředí.

Burroughsova cesta k slávě začala v říjnu roku 1912, když v "pulp časopise" All-Story Magazine začala vycházet jeho první příběh o hrdinovi z afrického pralesa Tarzanovi, Tarzan of the Apes (Tarzan z rodu Opů). Román v krátké době získal značnou popularitu a hned v příštím roce se v časopise New Story Magazine objevilo jeho pokračování s názvem The Return of Tarzan (Tarzanův návrat). Brzy následovala úspěšná knižní vydání a postupně vyšlo i dalších dvacet čtyři pokračování.

Kromě cyklu o Tarzanovi sepsal Burroughs také tři další série považované dnes za klasiku science-fiction a fantasy literatury. Dvě z nich se se neodehrávají na Zemi, ale na sousedních planetách Marsu a Venuši (obzvláště seriál o Marsu s hlavním hrdinou Johnem Carterem byl ve své době velmi poplární) a další umístil do tajemného světa Pellucidar uvnitř Zeměkoule.

Literární činnost přinesla Burroughsovy nejen slávu, ale také velké finanční zisky. Stal se průmyslníkem a bohatým farmářem. Poblíž Hollywoodu zakoupil rozsáhlý pozemek, na kterém pro milovníky Tarzanových dobrodružství vybudoval osadu Tarzanwild.

Edgar Rice Burroughs zemřel v březnu roku 1950. Jeho celoživotní literární dílo tvoří 59 dobrodružných a fantastických děl, která byla přeložena do 56 jazyků. V době autorovy smrti zůstalo mnoho rukopisů nedokončeno.

Na jeho počest je pojmenován kráter Burroughs na Marsu.

Dílo

Cyklus o Tarzanovi

Cyklus líčí osudy potomka anglického lorda Greystoka, kterého po tragické smrti svých rodičů v Africe vychová pralesní opice a dá mu jméno Tarzan (Bílá kůže) a který se brzy díky své síle a důvtipu stane nejmocnějším tvorem džungle. Další části série vyprávějí o jeho návratu do civilizace, kde se vlivem lásky k mladé Američance změní v gentlemana a o četných bojích jeho i jeho syna při své obraně i ochraně jiných jak v divočině tak i v civilizovaných zemích.

Cyklus se skládá celkem z dvaceti čtyř dílů, z nichž dva vyšly knižně až po smrti autora.

Související informace naleznete v článku Tarzan.

Cyklus o Barsoomu

Jde o cyklus jedenácti sci-fi a fantasy románů odehrávající se ve fiktivním světě Barsoom na Marsu, jehož hlavním hrdinou je veterán americké občanské války a zlatokop John Carter, který je na Mars přenášen blíže nepopsanou mystickou silou. Díky prostředí s menší gravitací převyšují fyzické schopnosti jeho pozemských svalů schopnosti všech místních obyvatel a John Carter se stává pravým supermanem, vezme si za ženu barsoomskou princeznu Dejah Thoris a stane se pánem planety.

Související informace naleznete v článku Barsoom.

Cyklus o Pellucidaru

Sci-fi série o tajemném světě Pellucidar, který leží uvnitř duté Zeměkoule na jejím vnitřním povrchu a je osvětlován a zahříván žhavým jádrem naší planety, se skládá ze sedmi dílů. Pellucidar je zvláštní svět, kde pozemskému povrchu odpovídají moře a naopak a kde žijí dávno na povrchu Země vymřelí ještěři. Nejdokonalejší rasou jsou zde však obludní ptakoještěři, pro které musí zde žijící lidé otrocky pracovat.

Související informace naleznete v článku Pellucidar.

Cyklus o Amtoru

Jde o pětidílnou sci-fi sérii odehrávajících se ve světě Amtor na Venuši s hlavním hrdinou Carsonem Napierem, který se do tohoto světa dostane pomocí vlastními silami sestrojené rakety a nalezne zde svět vzájemně bojujících království.

Cyklu se skládá z těchto knih:

Pirates of Venus (Piráti z Venuše, 1932 časopisecky, 1934 knižně),
Lost on Venus (Ztracen na Venuši, 1933 časopisecky, 1935 knižně),
Carson of Venus (Carson z Venuše, 1938 časopisecky, 1939 knižně),
Escape on Venus (Útěk na Venuši, 1946), kniha obsahuje čtyři vzájemně propojené příběhy vydané časopisecky v letech 1941-1942 - Slaves of the Fishmen, Goddess of Fire, The Living Dead a War on Venus,
Wizard of Venus (Čaroděj z Venuše), 1964) posmrtné vydání dvou vzájemně nesouvisejících příběhů napsaných počátkem čtyřicátých let a nalezených v autorově pozůstalosti - Wizard of Venus a Pirate Blood.

Další díla

The Monster Men (1913 časopisecky jako A Man Without a Soul, 1929 knižně, Monstra), science-fiction,
The Outlaw of Torn (1914 časopisecky, 1927 knižně, Tornský zbojník), historický román z Anglie ze 13. století,
The Mucker (Darebák), třídílný fantasy román, jehož hrdinou je Billy Byrne, původem pobuda z Chicaga. Jednotlivé díly se jmenují:
The Mucker(1914, Darebák), česky jako Billy Byrne, vydal Ladislav Šotek v Praze roku 1927 v překladu Jiřího Macáka jako 5. svazek edice Spisy E. R. Burroughse,
The Return of the Mucker (1916, Návrat darebáka),
The Oakdale Affair (1917), podle knihy byl roku 1919 natočen stejnojmenný americký němý film (režie Oscar Apfel),
The Man-Eater (1915, Lidožrout), dobrodružný román z džungle,
Beyond Thirty (1916), později jako The Lost Continent, Ztracený kontinent), science-fiction,
The Lad and the Lion (1917 časopisecky, 1938 knižně, Madík a lev), dobrodružný román z džungle, podle knihy byl roku 1917 natočen stejnojmenný americký němý film (režie Alfred E. Green) a roku 1936 americký film The Lion Man (režie John P. McCarthy),
Caprona (1918), sci-fi trilogie odehrávající se na fiktivním ostrově poblíž Antarktidy a připomínající román sira Arthura Conana Doyla Ztracený svět. Jednotlivé díly trilogie mají tyto názvy:
The Land That Time Forgot, česky jako Caprona, země divů, vydal Ladislav Šotek v Praze roku 1926 v překladu Jiřího Macáka jako 1. svazek edice Spisy E. R. Burroughse, podle knihy byl roku 2009 natočen stejnojmenný americkýfilm (režie C. Thomas Howell),
The People That Time Forgot, podle knihy byl roku 1977 natočen stejnojmenný britskýfilm (režie Kevin Connor),
Out of Time’s Abyss, Pryč z propasti času).
The Efficiency Expert 1921, kriminální román z Chicaga,
The Girl from Hollywood (1922 časopisecky, 1923 knižně), česky jako Devče z Hollywoodu, vydal Ladislav Šotek v Praze roku 1927 v překladu Jiřího Macáka jako 4. svazek edice Spisy E. R. Burroughse,
The Cave Girl (1925, Jeskynní dívka), dobrodružný román z džungle, původně časopisecky jako jako dva příběhy - The Cave Gir (1913) a The Cave Man (1917),
The Moon Maid (1926, Dívka z měsíce), třídílná science-fiction, jednotlivé díly se jmenují The Moon Maid, The Moon Men a The Red Hawk,
The Bandit of Hell's Bend (1926, western, česky jako Bandita z Ďáblovy rokle, vydal Ladislav Šotek v Praze roku 1927 v překladu Jiřího Macáka jako 2. svazek edice Spisy E. R. Burroughse,
The War Chief,(1927, Válečný náčelník), western,
The Jungle Girl (1931 časopisecky jako The Land of the Hidden Men, 1932 knižně), science-fiction s motivem ztraceného světa, podle knihy byl roku 1941 natočen stejnojmenný americký patnáctidílný filmový seriál (režie John English a William Witney) a roku 1942 jeho patnáctidílné pokračování Perils of Nyoka (režie William Witney),
Apache Devil (1933, Démon Apačů), western,
The Resurrection of Jimber-Jaw (1937), science-fiction,
The Deputy Sheriff of Comanche County, (1940, Zástupce šerifa v zemi Komančřů), western,
Beyond the Farthest Star (1941), science-fiction,
I Am a Barbarian, (napsáno 1941, vydáno až 1967, Jsem barbar), historický román z doby vlády římského císaře Caliguly,
Forgotten Tales of Love and Murder (2001, Zapomenuté povídky o lásce a vraždě), posmrtně vydaný soubor devatenácti autorových povídek různých žánrů vyšlých jen časopisecky.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.