Biografie

Yvonne Sánchez původně nezamýšlela stát se jazzovou zpěvačkou, bylo jí osudem jít touto cestou. Tato polsko-kubánská vokálistka s medově sametovým hlasem okouzlila obecenstvo po celém světě. Poté, co krátce účinkovala na bicí nástroje s Josefem Skrezekem v jejím rodném Polsku, se přestěhovala do Německa a zanechala hudby. V roce 1994 se přemístila do Prahy, kde potkala saxofonistu Mika Tramonta a kytaristu Maxe Voeglera, kteří jí pomohli objevit její hlas.

Během několika měsíců se Sánchez stala pilířem pražské jazzové scény, hrála s předními hudebníky včetně basisty Roberta Balzara, pianisty Jana "Najponk" Knopa a saxofonisty Karla Růžičky ml. Její repertoár pojímal škálu jazzového standardu od Duka Ellingtona, Richarda Rodgerse a Lorenze Harta až ke zvukům bossa-novy Antonia Carlose Jobima.

V roce 1995 uskutečnila svůj první koncert ve slavném pražském jazzovém klubu Reduta, kde hráli hudebníci tak odlišní jako Mile Davis až po bývalého prezidenta Billa Clintona. Stále více vynikala na pražské hudební scéně, až se dostala na její vrchol, kterého dosáhla oceněním Vokálistka roku (1998) prestižní Českou jazzovou společností.

Sánchez prostě říká : “Zamilovala jsem se do Prahy. Něčím si mě zkrátka získala a já si řekla, že by bylo hezké tady nějaký čas žít”.

Yvonne je úplný samouk a má osobitý interpretační styl. Novou píseň se učí čtením partitury nebo poslechem hudebníků hrajících na instrumentální nástroje. Pak se snaží vycítit slova, která by hudba přijala. Čistota jejího hlasu a smyslná interpretace jí vysloužila srovnání s hudebními velikány.

Cesta muzikanta se nikdy nedá plánovat a Yvonne není výjimkou. Účinkovala v Německu, Izraeli, Portugalsku, Francii, na Kubě a ve Spojených státech. Tyto různé kultury působily na její vývoj jako katalyzátor. Poté, co vybočila mimo konvenční pojetí jazzu, přijala za svou hudbu svého latinského původu, tedy bosa-novu a sambu. Tento vliv je slyšet na jejím debutovém albu "Invitation" z roku 2001, jež bylo nahráno ve spolupráci se slavným Triem Roberta Balzara. Rok nato bylo nominováno na cenu Česká Grammy.

“Během mé návštěvy Brazílie jsem měla možnost pracovat s různými umělci, jako je velký Juarez Moreira, jenž hraje s otcem bossa-novy, Tomem Jobimem a Esdrasem Ferreirou, ale také s mladými začínajícími umělci, jako jsou Cleber Alves a Marcelo Rocha. Tato zkušenost, jejich podpora a láska, zřejmá i v mé vlastní kompozici, mě přesvědčili o tom, že bych měla pokračovat v tomto hudebním žánru.Ten je určitě více brazilský než kubánský,” přiznává smějící se Sánchez.

Yvonne se v současné době připravuje na své druhé album, které bude převážně jazzové. Na rok 2004 je také na plánu nahrávání latinského projektu. Bude to bossa-nova a samba zpívaná v původním jazyce, tj. portugalštině, a dále některé z jejích vlastních skladeb s latinskou příchutí.

“Když si vzpomenu na jazzové bohyně, okamžitě se mi vybaví
Sarah Vaughan, Ella Fitzgerald, Dinah Washington.Ovšem je zde
jen jedna dáma, která má ve svém hlase určitou sladkou bolest. Ti, kteří
vědí, o čem mluvím, již vědí, že se jedná o Billie Holiday. Je inspirací,
kterou se budu řídit, a doufám, že se alespoň troška té sladké
bolesti projeví v mé příští nahrávce".

BrazilFest – první ročník – začíná 10. října v P.M. Clubu

BrazilFest – první ročník – začíná 10. října v P.M. Clubu

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.