Biografie

Tato avantgardní skupina se ocitala zpočátku nedobrovolně v opozici proti komunistickému režimu v Československu a vzhledem ke svému nekonformnímu vystupování často zažívala perzekuce a také věznění.

Baskytarista Milan Hlavsa založil skupinu, která byla ovlivněná například Frankem Zappou, Captainem Beefheartem, skupinou Velvet Underground či skladatelem avantgardní vážné hudby Edgarem Varésem v roce 1968. Texty jejich písní byly zpočátku vlastní básně či básně známých autorů, později však pro sebe objevili nonkonformního filozofa a básníka Egona Bondyho. Na pozdějších konceptuálnějších dílech se jako textař autorsky zapsal saxofonista skupiny Vratislav Brabenec. Český kunsthistorik a kritik Ivan Martin Jirous se stal jejím manažerem a uměleckým vedoucím a zastával tak podobnou úlohu jako měl Andy Warhol v případě Velvet Underground.

Za vlády generálního tajemníka ÚV Komunistické strany Československa Alexandra Dubčeka došlo k uvolnění totalitního sevření moci, zvané Pražské jaro. V srpnu ale sovětská armáda a další vojska Varšavské smlouvy obsadily Československo, aby odstranily Dubčeka a nastolily opět tvrdou linii komunismu - nastal proces normalizace.

Skupina usilovala od roku 1970 možnost veřejné produkce, která musela být schválena komisí. Protože se hudebníci odmítli podřídit požadavkům na úpravu repertoáru, počeštění názvu a zkrácení vlasů nebyl jí v roce 1973 udělen statut profesionální skupiny a tím i povolení ke koncertování. Proto od roku 1974 už hrála jen na koncertech pro pozvané. Na koncert do Rudolfova u Českých Budějovic 30. března 1974 přijely stovky příznivců kapely, který byl veřejnou bezpečností násilně rozehnán a kapela vůbec nevystoupila. Následovalo mnoho soudních postihů fanoušků a „Plastici“ se museli stáhnout do undergroundu až do změny režimu v roce 1989. Kolem nich se postupem času shromáždila velká část undergroundového kulturního hnutí.

V roce 1976 komunistická policie zatkla členy skupiny a spolu s dalšími představiteli kulturního undergroundu je postavila před soud za údajnou „protistátní činnost“. Někteří byli odsouzeni k nepodmíněným trestům odnětí svobody od 8 do 18 měsíců. Z protestů proti jejich uvěznění posléze vzešla iniciativa Charty 77, na níž se významně podílel Václav Havel, který se skupinou později spolupracoval např. na pořádání jejich utajených koncertů na Hrádečku a dokonce skupině vybíral texty jiných autorů ke zhudebnění. Ty se objevily na albech Hovězí porážka a Půlnoční myš.

Přes problémy a konflikty s komunistickou mocí se Plastic People necítili jako protirežimní aktivisté a tvrdili, že pouze chtěli svobodně hrát svou hudbu.

Členové:

Vratislav Brabenec
Josef Janíček
Jiří Kabeš
Joe Karafiát
Eva Turnová
Ludvík Kandl

Dřívější členové:

Milan Hlavsa
Michal Jernek
Jan Brabec
Pavel Zeman
Josef Brabec
Paul Wilson
Jiří Števich
Jan Jílek
Jiří Šula
Jaroslav Vožniak
Ivan Bierhanz

Goo Goo Dolls poprvé live v České republice

Goo Goo Dolls poprvé live v České republice

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.