Biografie

Tato avantgardní skupina se ocitala zpočátku nedobrovolně v opozici proti komunistickému režimu v Československu a vzhledem ke svému nekonformnímu vystupování často zažívala perzekuce a také věznění.

Baskytarista Milan Hlavsa založil skupinu, která byla ovlivněná například Frankem Zappou, Captainem Beefheartem, skupinou Velvet Underground či skladatelem avantgardní vážné hudby Edgarem Varésem v roce 1968. Texty jejich písní byly zpočátku vlastní básně či básně známých autorů, později však pro sebe objevili nonkonformního filozofa a básníka Egona Bondyho. Na pozdějších konceptuálnějších dílech se jako textař autorsky zapsal saxofonista skupiny Vratislav Brabenec. Český kunsthistorik a kritik Ivan Martin Jirous se stal jejím manažerem a uměleckým vedoucím a zastával tak podobnou úlohu jako měl Andy Warhol v případě Velvet Underground.

Za vlády generálního tajemníka ÚV Komunistické strany Československa Alexandra Dubčeka došlo k uvolnění totalitního sevření moci, zvané Pražské jaro. V srpnu ale sovětská armáda a další vojska Varšavské smlouvy obsadily Československo, aby odstranily Dubčeka a nastolily opět tvrdou linii komunismu - nastal proces normalizace.

Skupina usilovala od roku 1970 možnost veřejné produkce, která musela být schválena komisí. Protože se hudebníci odmítli podřídit požadavkům na úpravu repertoáru, počeštění názvu a zkrácení vlasů nebyl jí v roce 1973 udělen statut profesionální skupiny a tím i povolení ke koncertování. Proto od roku 1974 už hrála jen na koncertech pro pozvané. Na koncert do Rudolfova u Českých Budějovic 30. března 1974 přijely stovky příznivců kapely, který byl veřejnou bezpečností násilně rozehnán a kapela vůbec nevystoupila. Následovalo mnoho soudních postihů fanoušků a „Plastici“ se museli stáhnout do undergroundu až do změny režimu v roce 1989. Kolem nich se postupem času shromáždila velká část undergroundového kulturního hnutí.

V roce 1976 komunistická policie zatkla členy skupiny a spolu s dalšími představiteli kulturního undergroundu je postavila před soud za údajnou „protistátní činnost“. Někteří byli odsouzeni k nepodmíněným trestům odnětí svobody od 8 do 18 měsíců. Z protestů proti jejich uvěznění posléze vzešla iniciativa Charty 77, na níž se významně podílel Václav Havel, který se skupinou později spolupracoval např. na pořádání jejich utajených koncertů na Hrádečku a dokonce skupině vybíral texty jiných autorů ke zhudebnění. Ty se objevily na albech Hovězí porážka a Půlnoční myš.

Přes problémy a konflikty s komunistickou mocí se Plastic People necítili jako protirežimní aktivisté a tvrdili, že pouze chtěli svobodně hrát svou hudbu.

Členové:

Vratislav Brabenec
Josef Janíček
Jiří Kabeš
Joe Karafiát
Eva Turnová
Ludvík Kandl

Dřívější členové:

Milan Hlavsa
Michal Jernek
Jan Brabec
Pavel Zeman
Josef Brabec
Paul Wilson
Jiří Števich
Jan Jílek
Jiří Šula
Jaroslav Vožniak
Ivan Bierhanz

Soutěž Megaton Fashion Show 2017 zná vítěze

Soutěž Megaton Fashion Show 2017 zná vítěze

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze