Biografie

Dolly Rebecca Parton (* 19. ledna 1946 Sevierville, Tennessee, USA) je americká country zpěvačka a skladatelka, herečka a filantropka. Je nositelkou ceny Grammy, na svém kontě má více jak 100 miliónů prodaných hudebních nosičů. V roce 2006 byla v Kennedyho centru oceněna za své umělecké dílo a celoživotní přínos pro americkou kulturu.
**
Původ**

Dolly Parton se narodila jako čtvrté dítě z dvanácti sourozenů v Sevierville, Tennessee. Jejími rodiči byli Robert Lee Parton a Avie Lee Owens. Její sourozenci jsou Willadeene Parton (basnířka), David Parton, Denver Parton, Bobby Parton, Stella Parton (zpěvačka), Cassie Parton, Larry Parton (zemřel krátce po nazodení), Randy Parton (zpěvák), dvojčata Floyd Parton (hudební skladatel) a Freida Parton (zpěvačka), a Rachel Dennison (herečka).

Rodina Partonových byla velmi chudá, bydlela ve zpustlé vesnické chatrči s jedinou světnicí poblíž národního parku Great Smoky Mountains, který leží v jižní části Apalačských hor na hranicích států Tennessee a Severní Karolína. Její rodiče byli členy farnosti Pentekostálního hnutí, které je charakteristické hlasitými společnými modlitbami a zpěvem spirituálů za doprovodu hudby. Dolly tak bývala ve svém mládí často ovlivňována atmosférou společného hudebního zážitku. V jednom ze svých interview Dolly poznamenala, že její dědeček byl pentekostálním kazatelem. Dodnes na svých koncertech běžně vystupuje i se spirituály.

Hudební začátky

Dolly začala už jako devítiletá zpívat na veřejnosti. Zpočátku se jednalo hlavně o vystupování v televizních a rozhlasových programech na lokálních vysílacích kanálech na východě státu Tennessee. Jako třináctiletá nahrála svoje první album u malého místního hudebního vydavatele Goldband, a vystoupila v programu The Grand Ole Opry, který dodnes každý týden v sobotu večer živě (od 18. října 1925) vysílá Nashville! XM Radio na jedenáctém kanále spolu s televizními přenosy na Great American Country network. Den po tomto vystoupení odmaturovala a v roce 1964 se přestěhovala do Nashville.

Svých prvních úspěchů v hudbě dosáhla jako autorka hitů, které nazpívali Hank Williams, Jr. a Skeeter Davis. Koncem roku 1965 podepsala smlouvu s vydavatelem Monument Records jako interpretka hudebního žánru bubblegum pop, nahrála jeden národní hitový singl Happy, Happy Birthday Baby, který se ale do žebříčku Billboard Top 100 nedostal a i její další tehdejší písničky neslavily ve Spojených státech významnější úspěchy.

Hudební kariéra

V roce 1967 po úspěchu skladby Put It Off Until Tomorrow z roku 1966, kterou Dolly napsala pro Billa Phillipse (dosáhl s ní 6. příčku v country žebříčku), jí její vydavatelství povolilo nahrát dva country singly Dumb Blonde (jeden z mála, kterých není autorkou) a Something Fishy. První se vyšplhal na 24. místo a druhý na 17. místo v žebříčku a tyto skladby sa staly základem pro první kompletní hudební album Dolly Partonové, které vyšlo pod názvem Hello I'm Dolly. V tomtéž roce požádal Porter Wagoner Dolly Parton o spolupráci v jeho televízním programu věnovaném country žánru. Dolly v něm nahradila odcházející Normu Jean. Zároveň Dolly podepsala smlouvu s vydavatelstvím RCA Victor, u kterého Wagoner nahrával. Od této chvíle začala úspěšná umělecká spolupráce těchto dvou umělců, která přetrvala celá dvě desetiletí. Stali se úspěšnými reprezentaty country žánru jako duet ale i jako sóloví umělci. Jejich první spoločný sing, coververzia skladby The Last Thing on My Mind od Toma Paxtona, se hned dostal do Top Ten Country a byl prvnímm a jediným duetem, který slavil takoto úspěch v následujících letech.

Dolly Parton patří mezi nejtalentovanější a nejplodnější autorky skladeb ve stylu country. Z jejích až doteď nahraných bezmála 600 skladeb 37 získalo ocenění. S Wagonerem nahrávala duety sedm let, když se rozhodla v roce 1974 vydat sólový singl I Will Always Love You. Singl se dostal na první příčku country hitparád, o nahrávku cover verze skladby projevil zájem i Elvis Presley. Dolly zpočátku souhlasila ale jen do doby dokud Presleyův manažer nedodal, že v případě této náhrávky (cover verze) bude Presley vlastnit většinu práv k ní, poté svůj souhlas odvolala. Později Dolly získala více jako 6 milónů dolarů za cover verzi této skladby, kterou nazpívala Whitney Houston pro soundtrack k filmu Bodyguard.

Rodina

Dne 30. května 1966 se Dolly jako dvacetiletá po dvouleté známosti vdala v Ringgoldu, Georgia za Carla Deana. Dean v té době rozbíhal v Nashville obchod s výrobou asfaltu. Carl a Dolly nemají dodnes žádné potomky, Dolly je díky množství svých sourozenců vícenásobnou tetou a kmotrou americké herečky a zpěváčky Miley Cyrus.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.