Biografie

Johnny Cash byl zpěvák, skladatel, herec a autor, který je považován za jednoho z nejvlivnějších amerických hudebníků 20. století.

John R. "Johnny" Cash se narodil 26. února 1932 a zemřel 12. září 2003.

V první řadě je považován za ikonu country music, ale jeho hudba a tvorba šla napříč žánry. Jsou v ní prvky rock and rollu, rockabilly, blues, folku i gospelu.

Díky této žánrové pestrosti byl postupně uveden do několika síní slávy – do Country MusicRock and Roll a Gospel Music Hall of Fame.

Získal také několik cen Grammy.

Jeho život opakovaně poznamenaly problémy s drogami a alkoholem.

Cashe proslavil hluboký barytonový hlas i nezaměnitelný zvuk jeho doprovodné kapely Tennessee Three, ale také rebelské chování i zasmušilý a pokorný výraz, koncerty ve věznicíh a hlavně typický vzhled, díky kterému dostal přezdívku „muž v černém“.

Koncerty tradičně začínal větou: „Hello, I'm Johnny Cash." Následovalo jeho poznávací znamení v podobě písně Folsom Prison Blues.

Většina jeho skladeb obsahuje témata smutek, morální utrpení a vykoupení, zejména ty z pozdějšího období kariéry.

K jeho nejzásadnějším songům patří I Walk the LineFolsom Prison BluesRing of FireGet Rhythm a Man in Black.

Natočil ale také vtipná čísla jako One Piece at a Time a A Boy Named Sue nebo energický duet s budoucí manželkou June Carter, který má název Jackson.

V závěru kariéry vytvořil covery písní od několika umělců z konce 20. století. Velmi povedená je např. jeho předělávka skladby Hurt od Nine Inch Nails.

Život Johnnyho Cashe krásně vykresluje film Walk The Line z roku 2005 s Joaquinem Phoenixem a Reese Witherspoon v hlavních rolích.

 
Poslechněte si "nové" album legendárního Johnnyho Cashe

Poslechněte si "nové" album legendárního Johnnyho Cashe

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze