Biografie

(26.3.1952, narodil se a žije v Praze)

písničkář - od roku 1970 vystoupil na téměř čtyřech tisících koncertů, většinou sólově za doprovodu klavíru, ale také v různých formacích. V současné době vystupuje i se svou skupinou Křehcí muži... Vydal více než deset samostatných písňových alb (debut Hodina duchů (1989) vyšel již ve třech vydáních, poslední dvě desky jsou věnovány osudům žen – Dívčí válka (2006) a nedokonalosti mužů – Muži jsou křehcí (2007-viz www.muzijsoukrehci.cz ) -

spisovatel - od roku 1990 vydal více než deset knih – od sbírek poezie (Hodina duchů (1990), Ženy muži a jiné básně (2008), vlastních pamětí (Rychle než to zapomenu), souboru fejetonů (Je tu nějaký zavěšený kafe?) a televizních rozhovorů až po až po knihy inspirované cestováním a poznáváním cizích kultur (např. Dánsko, Island, Chile, ostrovy v Baltském moři, Portugalsko), o kterých tvrdošíjně odmítá mluvit jako o cestopisech. V Pražském deníku můžete každé pondělí najít jeho fejeton, ale napsal už i libreto k opeře...

televizní moderátor – v letech 1993 – 2005 jsme mohli většinou na programu ČT2 spatřit nějaký ze 135 natočených pořadů s názvem Posezení s Janem Burianem, v současnosti se na ČT1 objevuje jeho pořad Burianův den žen, na němž spolupracuje s řadou mladých filmových dokumentaristů.

autor dokumentárních filmů – s režisérem Pavlem Kouteckým natočili před několika lety cyklus dokumentů Chilský deník (pět půlhodinových snímků z této vzdálené země), v rámci cyklu Severská cesta také filmy Islandská paměť, Žít jako Dán a Bornholm – Mimo sezónu. Spolupracoval i na dalších filmech Pavla Kouteckého (Kde je pravda?, Do života aj.)

Jan Burian je mimo jiné propagátorem kontroverzního hesla: „Kopírování zachraňuje hudbu!“, uvádí předávání literárních cen Magnesia litera, organizuje volné sdružení Osamělých písničkářů a jejich společné pravidelné koncerty a občas vystavuje své fotografie.

průvodce – v této úloze vyráží do světa již více než deset let. Provádí po Islandu, Portugalsku a nově i v Chile. Tyto jeho cesty jsou plánovány částečně podle jeho knih (Sága o cestě na Island, Chilský deník a Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na cestu tam a zpátky). Jan Burian klade důraz nejen na poznávání přírodních krás té které země, ale vypráví svým turistům značně podrobně i o historii, umění, literatuře, současném životě, mentalitě tamějších lidí, a často dochází i na srovnávání s tím, jak žijeme u nás.

KDO JE JAN BURIAN:

PORTRÉT JANA BURIANA z knihy Jitky Kulhánkové Posezení s Janem Burianem:

Jan Burian
písničkář, muzikant, hudební skladatel, básník, publicista, spisovatel, moderátor (*1952)

Jaká radost…
V šesté třídě se naučil pár akordů na kytaru, hrál i na klavír, ale nebavily ho stupnice. Od patnácti do devatenácti napsal spoustu básní, ale všechny je časem vyhodil, prý aby mu nedělaly ostudu. Na divadelní prkna vstoupil v divadle Maringotka v roce 1971, první písničky složil někdy kolem roku 1969. Jeho texty byly publikovány ve sborníku Jaká radost jaké štěstí (Mladá fronta 1973).
Po absolvování Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy byl jeden rok redaktorem hudebního časopisu Melodie, pak uklízečem domů. V roce 1974 zvítězil v písničkářské soutěži O ptáka Noha. Na popud Jaroslava Hutky se stal členem sdružení Šafrán. V témže roce založil s Jiřím Dědečkem a přáteli malou autorskou revuální scénu MARS, která s kabaretními dramaty Beze vší poezie a Já nechci lítat v raketě aneb Vesmírná tragedie vystupovala v divadle Rubín.

Rozpadlá dvojice
29. března 1974 se na Baráčnické Rychtě na Malé Straně uskutečnilo první písničkářské vystoupení dvojice Burian-Dědeček, která vystupovala zpočátku na pražských scénách. Na první zájezdovou šňůru po republice vyjela až v sezóně 1978 - 1979. V dubnu roku 1980 se v Divadle hudby uskutečnila premiéra jejich úsporného divadla Love story aneb Dvě místa pro invalidy, po třech reprízách byli nuceni se odebrat na venkovská pódia. Najezdili po vlastech českých převážně Burianovým trabantem průměrně 40.000 km ročně. Burian s Dědečkem spolu napsali Tři hry (Panton 1991) a jejich písničky se objevily na LP Ozvěny malých scén a Večírek rozpadlých dvojic a na jedné společné EP desce (šest písní). V roce 1985 ukončili po 1027 společných vystoupeních spolupráci.

Samostatný válečník
V roce 1986 vydal Panton Burianovu samostatnou EP desku (čtyři písně). Písničkář vyrážel po klubech sám, ale také vystupoval s Danielem Fikejzem nebo Petrem Skoumalem, s vlastní rockovou skupinou Zvláštní vydání i v triu Burian - Janče - Jeřábek. Ze spolupráce v triu vzešlo album Buď moje slunce (1993) a Vypadáte opravdu dobře ( 1996). Písňové texty vydal knižně ve společné publikaci s Jiřím Dědečkem pod názvem Texty (Jonáš 1982), v knížce Hodina duchů (1990) a v souborném vydání Na shledanou zítra - (Folk&Country 1995), které shrnuje jeho tvorbu z let 1969 - 1994.

Než to zapomene
Vzpomínky na počátky své písničkářské pouti zachytil v soukromých zápiscích Rychle než to zapomenu (Scéna 1990). Postřehy, názory a komentáře zveřejňuje ve fejetonech; část jich vyšla knižně v brožuře Je tu nějaký zavěšený kafe? (Lidové noviny 1992). Jeho fejetony se objevují i na stránkách internetových novin Neviditelný pes, v denících Lidové noviny a Mladá fronta, občas je předčítá na rozhlasové stanici BBC. Spolupracuje také s Českým rozhlasem - v pořadu Přestávka (s Přemyslem Rutem), v pořadu Přesýpací hodina (s Janou Klusákovou a s Přemyslem Rutem) a v roce 2005 v pořadu Galerie osamělých písničkářů (s písničkářkami a písničkáři).

Zpívající básník
Jan Burian - písničkář napsal více než tři sta písniček a uskutečnil téměř 3500 koncertů. Zhudebnil také verše řady českých básníků a poezii Ericha Kästnera a Bennyho Andersena. Vydal písňová alba: Hodina Duchů (1989), Černý z nebe (1991), Poezie (1994), Jenom zpívám (1997), Unavený válečník (2000), Zrcadlo (2002), Drtivé jistoty (2003), Blues 4. kategorie (2003), Božskej klid (2003), Dívčí válka (2005). Jeho písně také zpívali mj. Jiří Suchý, Michal Prokop, Vladimír Mišík, Petr Skoumal, Marta Kubišová, Hana Hegerová aj., písně na albu Dívčí válka interpretuje 20 současných zpěvaček všech generací.

Spíš tulák než cestovatel
Navštívil Ameriku a Francii, projel Chile, Island, Dánsko, ostrovy v Baltském moři a Portugalsko. V knihách zachycuje zážitky a dojmy z putování, své vnitřní příběhy, poznatky z kultury, historie, paradoxy současnosti: Dědicovo putování (1990), Cokoli o New Yorku (1991), Cokoli o Dánsku (1992), Soukromá zpráva z Aarhusu (1994), Sága o cestě na Island (1995 a 2002), Chilský deník (1989 a 2005), Ostrovy, majáky a mosty (2002), Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na cestu tam a zpátky (2005). Většinu svých poetických cestopisů vydal v nakladatelství Primus.

Spíš zpovědník než moderátor
Svým pořadem Posezení s Janem Burianem přivedl na obrazovku 131 zajímavých osobností. První padesátka rozhovorů vyšla knižně v roce 1996 pod názvem Zlaté časy televize, tu druhou právě držíte v ruce. Vystupoval i v jiných pořadech České televize - od živě natočeného koncertu Zbavte se strachu, umělec je s Vámi (1990), přes silvestrovské pořady až po čtyřnásobné uvádění večera Magnesia Litera (2005-8).

Spíš básník okamžiků než dokumentarista
Jan Burian se také podílel na tvorbě dokumentárních a cestopisných filmů: Silvestr dobré naděje (režie Pavel Štingl, 1995), Chilské deníky (1999), Kde je pravda? (2000), Žít jako Dán (2000), Bornholm - Mimo sezónu (2000), Islandská paměť (2000) - vše s režisérem Pavlem Kouteckým. Je autorem hudby ke Kouteckého dokumentu Do života! ( 1998)

Proměny
Z dalších životních rolí Jana Buriana je třeba ještě připomenout: průvodce turistů po Islandu a zakladatel Klubu islandských fanatiků, autor několika fotografických výstav, iniciátor a dramaturg Festivalu osamělých písničkářů, domovník na Hradčanech atd…

Jitka Kulhánková (2006)
Zdroj: http://www.janburian.cz

Přesně za týden se dočkáme nové desky Tata Bojs

Přesně za týden se dočkáme nové desky Tata Bojs

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze