Biografie

Charlie Parker (29. srpna 1920 Kansas City – 12. května 1955 New York), známý též jako „Bird“ či „Yardbird“, byl altsaxofonistou, který stál u zrodu bebopu. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších jazzových hudebníků a skladatelů všech dob.

Charlie Parker se narodil 29. srpna roku 1920 v Kansas City. Byl ovlivněn mnohými jazzovými hudebníky, kteří hráli v Kansas City. V jedenácti letech začal hrát na saxofon. Stále cvičil a zdokonaloval se. V sedmnácti letech začal hrát s Kansas City Band of Buster Smith. Dva roky strávil v New Yorku, kde mohl pozorovat pokročilejší muzikanty. Sice se roku 1940 vrátil zpět do Kansas City, kde dva roky spolupracoval s Jay McSann's Big Band, ale New York ho příliš lákal.

Roku 1943 se připojil k Earl Hines' Band a pak ke skupině Billy Eckstina, který se odpojil od Hinesa. Obě tyto skupiny stály na vrcholu nové jazzové vlny. V této době také Charlie navštěvoval Harlem a jeho jam session s Thelonious Monkem a Kenny Clarkem.

Výzmamný zlom přišel o dva roky později, kdy Charlie nahrál sérii nahrávek, které definovaly nový druh muziky. Parker se na konci roku 1945 vydal společně s trumpetistou Gillespiem do Kalifornie. Jejich pobyt skončil katastrofálně. Západní publikum nenašlo zalíbení v bebopu, Parker s Gillespiem se neustále hádali a Parker nakonec spadl do drogových problémů. V červenci 1946 utrpěl duševní kolaps a musel být hospitalizován na sedm měsíců v Camarillo State Hospital (California).

Po propuštění však opět dosáhl vrcholu své formy. Vrátil se do New Yorku, kde společně s bubeníkem Max Roachem a trumpetistou Miles Davisem založil skupinu. V této době byl Parker nejvlivnějším a nejslavnějším jazzovým muzikantem. Jeho jazzový vzestup kontrastoval s jeho osobním úpadkem. Heroinová a alkoholová závislost ho ničila. V roce 1949 však podnikl své nejslavnější turné po Evropě.

Během 50. let pokračoval s úžasnou hudbou, opětovně se i shledal s Gillespiem. Jeho chování se však stávalo čím dál víc nevyzpytatelné. Poté, co mu zemřela dcera Chan, dosáhl svého dna. V depresi a s narušeným zdravím našel útočiště v newyorském bytě jazzové patronky baronky Nica de Konigswater, kde 12. května 1955 zemřel na krvácení způsobené zápalem plic.

Diana Krall brzy nabídne jedno české "poprvé"

Diana Krall brzy nabídne jedno české "poprvé"

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2017 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., Koperníkova 6/794, Praha 2, PSČ 120 00
www.abradio.cz