Biografie

Jaroslav Filip (*22. června 1949, Hontianske Moravce, Československo – 11. července 2000, Bratislava, Slovensko) byl slovenský hudebník, skladatel, humorista, dramaturg, herec a zanícený propagátor Internetu s neobyčejně širokým spektrem osobních aktivit.

Narodil se v učitelské rodině.

Počátkem 60. let 20. století studoval na konzervatoři v Bratislavě. V tomto období byl velkým obdivovatelem Deža Ursínyho a jeho skupiny Beatmen. Ve studiu pokračoval kvůli špatnému prospěchu na konzervatoři v Žilině.

Po jeho absolvování hrával v bratislavském vysokoškolském klubu "Véčko" se skupinou Petra Lipy Blues Five. Zúčastnil se s ní í pražského beatového festivalu v roce 1969. Určité období pracoval v umělecké agentuře Slovkoncert. později studoval na VŠMU dramaturgii a scenáristiku, kde v roce 1976 promoval.

Významná byla jeho spolupráce s Dežom Ursínym, společně nahráli legendární album Provizórium, později i další. Stejně tak plodně spolupracoval s dvojicí komiků Milan Lasica & Július Satinský, se kterými nahrál legendární alba „Bolo nás jedenásť“ (1981), „S vetrom o preteky“ (198?), „My“ (1987) a „Sťahovaví vtáci“ (1990). Spolu realizovali i kabaret „Ktosi je za dverami“ a vícero divadelních projektů.

V první polovině 80. let 20. století let byl členem populární skupiny YPS.

Počátkem 90. let 20. století s ním také začal spolupracovat zpěvák, textař, skladatel a showman Richard Müller. Během sedmi let se podepsali pod vícero hit ů : „Milovanie v daždi“, „Cigaretka na 2 ťahy“, „LSD“, „Daňový únik“, „Spočítaj ma“, „24 hodín denne“, „Cez okno“...

Jako člen tvůrčího tandemu skupiny slovenských humoristů (Štefan Skrúcaný, Miroslav Noga, Zuzana Tlučková, Rasťo Piško, ujo Imro a Stano Radič) vyjadřoval prostřednictvím televizních a rozhlasových programů názory na společenské dění v 90. letech 20. století.

Byl znám také jako zanícený fanoušek a propagátor Internetu, prostřednictvím dial-up připojení byl online už od počátku poloviny 90. let 20. století, teda v době, kdy byla jeho penetrace na Slovensku velice nízká. Spolu s Robertem Dydou založili v lednu 1997 první (resp. nultý) slovenský internetový magazín Sieťovka. V Rádiu Twist vysílal několik relací. Oblíbená byla hlavně společná talkshow se Stanem Radičem v sobotu dopoledne - Záložňa, ale i Noční vtáci, které vznikaly ve spolupráci s Romanem Kittlerem a později i s jeho starším synem Jarou.

Účinkoval i ve filmu. Typologicky hrál melancholické, vážné postavy, což bylo v jistém kontrastu s jeho civilním životem. Mnozí považuji za vrchol jeho hereckého umění ztvárnění titulní postavy v životopisném filmu Albert (1987).

S manželkou Evou měl tři děti: syny Jara a Lea a dceru Evu. Jeho dcerou je i mladá nekonvenční hudebnice Dorota Nvotová, kterou má s herečkou Annou Šiškovou.

Vyšla o něm i životopisná kniha „Človek hromadného výskytu“ (Slovart 2002) od Mariana Jaslovského.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.