Biografie

Tublatanka je slovenská rocková kapela, kterou v roce 1982 založili Martin Ďurinda (kytara) a Juraj Černý (bicí).

Vznik

Název skupiny pochází z knihy Edgar Rice Burroughse, Tarzan. Jeho základem je jméno nevlastního Tarzanova opičího otce, zlého opičáka jménem Tublat s příponou po vzoru tehdejšího velmi populárního dechovkového orchestru Moravanka (dechovka = žánr české a moravské lidovky). Přípona se u původního názvu Tublat objevila nejdříve díky recesi kamarádů zakládajících členů, následně ale v názvu zůstala. Údajný lidový charakter a hrdost na svou příslušnost ke slovenskému národu dříve zvýrazňovaly i kostýmy, jimiž byly pocvočkované slovenské lidové kroje. Ty kapela používala při svých vystoupeních v cca prvních deseti letech kariéry.

Autorem textů (textařem) a manažerem skupiny byl Martin Sarvaš. Mezi hudební vzory Maťa Ďurindy a Ďury Černého patřili Led Zeppelin, Deep Purple, Thin Lizzy, Nazareth, The Who, Yes a Pink Floyd. Skupina se v počátcích své dráhy stylově přikláněla k hard rocku. Dále též rocková tria - např. Cream či Emerson Lake & Palmer a další.

Původní sestava skupiny

    * Maťo Ďurinda – zpěv, kytara
    * Pavol Hotváth – basová kytara
    * Juraj Černý – bicí

Koncem ledna dorazí legendární U.K. Subs

Koncem ledna dorazí legendární U.K. Subs

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.