Biografie

vzdělání

soukromé studium zpěvu u M. Medveckej a F. Tugendlieba
1979 - 1984 Vysoká škola ekonomická, fakulta riadenia
ĽŠU, odbor klavír (2 cykly) .{align:left}

životopis

Adriena Bartošová patří k nejrespektovanějším zpěváckým a skladatelským osobností na slovenské hudobní scéně.
Narodila sa v Košicích, od svého prvního roku žije v Bratislavě, kde absolvovala ZDŠ v Ružovej Doline, Gymnázium na Metodovej i Fakultu Riadenia na Vysoké škole ekonomické.
Od dětství se věnuje hudbě, ukončila 10 roční studium klavíru a 7 roční studium zpěvu na LŠU - Súťažná, dvojroční studium pro zpěváky populární hudby, soukromě studovala u prof. Hrušovského harmóniu a základy kompozície, u prof. Medveckej klasický zpěv a následně 3 roky u hlasového pedagoga Františka Tugandlieba zpěv.
Počase svoje dlouhoroční koncertní praxi tak i nadále na sobě pracuje, konzultuje s významnými zpěváckými osobnostmi a pedagogy, napr. s džezovou zpěváčkou Pascal von Wroblevski, prof. Lukréciou Bílkovou, Janou Koubkovou, Petrom Lipom a pod.
Od roku 1981 spolupracovala s významnými osobnostmi a tělesami na slovenské hudební scéně jako byli Džezové kvinteto Ladislava Gerhardta, Orchester Gustáva Bróma, rakouský orchestr Top Sound, černošská formace The Magic Platter, německé džezové hvězdy Wolfgang Lackerschmidt, Hannes Beckmann a pro Slovenský rozhlas nahrávala s Tanečním orchestrem československého rozhlasu. Koncertovala s významnými hudobníky jako napr. Andrej Šeban (Demikát), Jiři Stivín, Jana Koubková a Juraj Burian, s kterým si založili skupynu SCAT a pořád koncertujou. V roce 1987, po účinkovaní na Bratislavských džezových dních, se stali objevem roku. Nasledovali úspešné vystoupení na džezových festivalech v Žiline, v Poľsku, Vokalíza v Prahe (1988), 1. místo za interpretáci v autorské soutěži Pieseň pre hviezdu (1989), nomináci hudebního časopisu Melódie v kategorii Talent roka (1990). Pravidelně účinkovali v programě Milana Lasici a Júliusa Satinského s názvem To je ono v Štúdiu S, hostovali také ve hře Showmen v SND, na Malej scéně (1990) a v Ceste na horu Morgan na Novej Scéne.
V roku 1991 vyšel Adriene Bartošovej první autorský CD - album Harmony of Rain (Dážď) a zpěváčka byla následně v roku 1992 nominována na zpěváčku roku.
V rozmezí roku 1992 - 1998 vydala další CD: Blue afternoon (1992), Mais que nada (1996, Opus) a Adriena (1998, EMI).
V roce 1994 získala Adriena Bartošová Cenu Ladislava Martoníka, kterou uděluje Slovenský hudební fond za tvorbu a interpretaci v oblasti slovenského džezu.
V roce 2000 vyšlo CD Confession (EMI) a v roce 2002 CD Už viem (Milénium).
Adriena reprezentovala v posledných rokách slovenskou republiku na rúzných kulturních vystoupení v Kanade (Dni slovenskej kultúry v Montreale, v roku 2003), na Women Jazz festivale v Německu (Berlín, 2003), na medzinárodních výstavách v Belgicku (Brusel, 2003) a Německu (Hannover, 2004). .{align:justify}

 

Mladí ladí jazz láká na program 9. ročníku

Mladí ladí jazz láká na program 9. ročníku

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.